Շատ հնարավոր է, որ ՀԱՊԿ-ն որոշում կայացնի դուրս գալ Հայաստանից. Ալեն Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը պատրաստվում է Ռուսաստան առաջիկա այցի ընթացքում քննարկել նաև ՀԱՊԿ-ի հետ կապված հարցերը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`Սիմոնյանն այս մասին ասաց ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
Անդրադառնալով ՀՀ վարչապետի հայտարարությանն առ այն, որ 100 միլիոնավոր դոլարներ վճարված են, բայց Հայաստանի նկատմամբ մատակարարումների պարտավորությունները չեն կատարվում, այդ թվում՝ դաշնակից երկրների կողմից և լրագրողի հարցին, թե դա արդյոք Ռուսաստանի մասի՞ն է, Սիմոնյանն ասաց, որ չի կարող ասել, որ վարչապետի այդ խոսքը վերաբերում է Ռուսաստանին, նման ինֆորմացիայի չի տիրապետում: «Կարծում եմ՝ եթե նման բան կա, դա, միգուցե, կարող է պայմանավորված լինել Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձություններով»:
ԱԺ նախագահը վստահեցրեց, որ իր՝ ՌԴ առաջիկա այցի ընթացքում քննարկելու է ՀԱՊԿ- ի հետ կապված հարցերը, Հայաստան-Ռուսաստան փոխօգնության մասին պայմանագրի հետ կապված հարցերը: «Դրանով Հայաստանը դիմել է, և մինչև օրս, եթե ես չեմ սխալվում, մենք պատասխան չունենք: Նույնիսկ «չէ» չունենք»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով հարցին՝ եկե՞լ է ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու ժամանակը՝ Սիմոնյանը պատասխանեց. «Շատ հնարավոր է, որ ՀԱՊԿ-ն ընդհանրապես որոշում կայացնի դուրս գալ Հայաստանից, որովհետև, եթե այդ կառույցը պատշաճ արձագանք չի տալիս, ես մնում եմ իմ կարծիքին, որ մենք պետք է շատ երկար մտածենք ու հասկանանք: Բայց միևնույն ժամանակ սա խաղ ու պար չէ, որ մենք արագ ինչ-որ կտրուկ շարժումներ անենք՝ առանց հասկանալու, թե հետո ինչ ենք անելու, հետո ինչ է դրան հետևելու: Բայց, այն, որ խնդիր կա, միանշանակ, ես դրա մասին խոսելու եմ»,-ասաց նա:

It’s possible that CSTO itself could withdraw from Armenia – Speaker of Parliament
YEREVAN, OCTOBER 4, ARMENPRESS. Speaker of Parliament of Armenia Alen Simonyan says he is planning to discuss the issues related to the CSTO during his upcoming visit to Russia.
Asked whether or not PM Pashinyan was referring to Russia when he said that Armenia has paid hundreds of millions of dollars for new armaments but still hasn’t been supplied with the weapons including by allies, Simonyan said he doesn’t have information on who the PM was referring to. However, he added: “I think that if there is such thing then perhaps it could have something to do with the events taking place in Ukraine.”
Speaker Simonyan said that during his visit to Russia he will discuss issues related to the CSTO and the Armenia-Russia mutual assistance treaty. “Armenia invoked this, and if I am not mistaken we still haven’t received a reaction. We didn’t even get a negative reaction,” Simonyan said.
Asked whether or not Armenia considers withdrawing from the CSTO, Simonyan said: “It is very possible that the CSTO itself will make a decision to withdraw from Armenia, because if this organization isn’t giving a proper reaction, I still maintain my opinion that we must deliberate and understand. But at the same time this is not a game for us to make some abrupt moves without knowing what to do next, what would follow. But definitely there is a problem, I have spoken about this,” Simonyan said.