Շատ հնարավոր է, որ ՀԱՊԿ-ն որոշում կայացնի դուրս գալ Հայաստանից. Ալեն Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը պատրաստվում է Ռուսաստան առաջիկա այցի ընթացքում քննարկել նաև ՀԱՊԿ-ի հետ կապված հարցերը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`Սիմոնյանն այս մասին ասաց ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
Անդրադառնալով ՀՀ վարչապետի հայտարարությանն առ այն, որ 100 միլիոնավոր դոլարներ վճարված են, բայց Հայաստանի նկատմամբ մատակարարումների պարտավորությունները չեն կատարվում, այդ թվում՝ դաշնակից երկրների կողմից և լրագրողի հարցին, թե դա արդյոք Ռուսաստանի մասի՞ն է, Սիմոնյանն ասաց, որ չի կարող ասել, որ վարչապետի այդ խոսքը վերաբերում է Ռուսաստանին, նման ինֆորմացիայի չի տիրապետում: «Կարծում եմ՝ եթե նման բան կա, դա, միգուցե, կարող է պայմանավորված լինել Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձություններով»:
ԱԺ նախագահը վստահեցրեց, որ իր՝ ՌԴ առաջիկա այցի ընթացքում քննարկելու է ՀԱՊԿ- ի հետ կապված հարցերը, Հայաստան-Ռուսաստան փոխօգնության մասին պայմանագրի հետ կապված հարցերը: «Դրանով Հայաստանը դիմել է, և մինչև օրս, եթե ես չեմ սխալվում, մենք պատասխան չունենք: Նույնիսկ «չէ» չունենք»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով հարցին՝ եկե՞լ է ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու ժամանակը՝ Սիմոնյանը պատասխանեց. «Շատ հնարավոր է, որ ՀԱՊԿ-ն ընդհանրապես որոշում կայացնի դուրս գալ Հայաստանից, որովհետև, եթե այդ կառույցը պատշաճ արձագանք չի տալիս, ես մնում եմ իմ կարծիքին, որ մենք պետք է շատ երկար մտածենք ու հասկանանք: Բայց միևնույն ժամանակ սա խաղ ու պար չէ, որ մենք արագ ինչ-որ կտրուկ շարժումներ անենք՝ առանց հասկանալու, թե հետո ինչ ենք անելու, հետո ինչ է դրան հետևելու: Բայց, այն, որ խնդիր կա, միանշանակ, ես դրա մասին խոսելու եմ»,-ասաց նա:

Весьма вероятно, что ОДКБ примет решение покинуть Армению: Ален Симонян
Председатель Национального собрания РА Ален Симонян в ходе предстоящего визита в Россию намерен обсудить вопросы, связанные с ОДКБ. Как сообщает «Арменпресс», об этом Симонян заявил на брифинге с журналистами в Национальном собрании.
Касаясь заявления премьер-министра Армении, что были заплачены сотни миллионов долларов, но обязательства по поставкам в Армению оружия не выполняются, в том числе и странами-союзниками, отвечая на вопрос журналиста, о России ли речь, Симонян сказал, что он не знает, относятся ли слова премьера к России, у него нет такой информации. «Я думаю, если такое и есть, то это может быть связано с тем, что происходит в Украине».
Спикер НС заверил, что в ходе предстоящего визита в Россию он обсудит вопросы, связанные с ОДКБ, с соглашением о взаимопомощи между Арменией и Россией. «Армения подала заявку, и до сегодняшнего дня, если я не ошибаюсь, мы не получили ответа, даже отрицательного», - сказал он.
Касаясь вопроса, не настало ли время выйти из ОДКБ, Симонян ответил: «Весьма возможно, что ОДКБ примет решение о выходе из Армении, даже если эта структура не даст должного ответа, я останусь при своем мнении, что надо подумать и разобраться. Это не игра и не танец, в котором мы совершаем какие-то резкие движения, не представляя, что будем делать дальше, и что за этим последует. Но проблема есть, и я буду о ней говорить», - заявил он.