Եվրահանձնաժողովը Թուրքիային կոչ է արել հարգել ԵՄ անդամ երկրների ինքնիշխանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրահանձնաժողովի արտաքին գործերի հանձնակատար Փիթեր Ստանոն Թուրքիային կոչ է արել հարգել ԵՄ անդամ երկրների ինքնիշխանությունը։
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է aussiedlerbote.de-ն:
Ստանոն պահանջել է «բոլոր բաց հարցերը լուծել բարիդրացիության ոգով՝ միջազգային իրավունքի նկատմամբ լիակատար հարգանքով»։
«ԵՄ-ն Թուրքիային շատ հստակ հասկացրել է Հունաստանի հետ լարվածության կառուցողական թուլացման իր ակնկալիքները: Անկարան պետք է անցնի փոխշահավետ և արդյունավետ համագործակցության, ոչ միայն Հունաստանի, այլև ամբողջ ԵՄ-ի հետ»,- ընդգծել է Ստանոն։
Նա նշել է, որ իրենք ակնկալում են, որ Թուրքիան կհրաժարվի սպառնալից հռետորաբանությունից և հավելել, որ ներկայումս Թուրքիան գնում է բոլորովին հակառակ ճանապարհով:

ЕС призвал Турцию уважать суверенитет стран-членов ЕС
Официальный представитель вненеполитической службы Евросоюза Петер Стано призвал Турцию уважать суверенитет стран-членов ЕС. Как передает Арменпресс, об этом сообщает aussiedlerbote.de.
Стано потребовал «решить все открытые вопросы в духе добрососедства при полном соблюдении международного права».
«ЕС очень четко выразил Турции свои ожидания по конструктивной деэскалации напряжения в отношениях с Грецией. Анкаре необходимо перейти к взаимовыгодному эффективному сотрудничеству. Не только с Грецией, но и с ЕС в целом», — подчеркнул Стано.
Он отметил, что они ожидают, что Турция откажется от риторики угроз, и добавил, что в настоящее время Турция движется в противоположном направлении.