Սեւծովյան հացահատիկային նախաձեռնության շրջանակներում արտահանվել է 5 մլն տոննայից ավելի ուկրաինական հացահատիկ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեպտեմբերի 27-ին ուկրաինական նավահանգիստներից դուրս Է եկել ավելի քան 300 հազար տոննա պարենով բեռնված ինը նավ՝ դրա թույլտվությունն ստանալով համատեղ համակարգող կենտրոնից (ՀՀԿ): Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդում է ՄԱԿ-ը:
ՀՀԿ-ն տեղեկացնում Է, որ ինը նավ դուրս Է եկել ուկրաինական նավահանգիստներից, դրանք տեղափոխում են ընդհանուր առմամբ 344 643 տոննա հացահատիկ եւ ագրոարդյունաբերական այլ արտադրանք սեւծովյան հացահատիկային նախաձեռնության շրջանակներում»,-ասվում Է հաղորդագրության մեջ:
«Սեպտեմբերի 27-ի դրությամբ հացահատիկի եւ ագրոարդյունաբերական այլ արտադրանքի ընդհանուր ծավալը, որն արտահանվել Է ուկրաինական երեք նավահանգիստներից, կազմում Է 5 մլն 250 հազար 578 տոննա: Ընդամենը ներկայում թույլատրվել Է 476 նավերի երթեւեկություն. 245-ը՝ ուկրաինական նավահանգիստներ ժամանելու եւ 231-ը՝ դրանցից դուրս գալու»,-նշվում Է հաղորդագրության մեջ:
Ստամբուլում հուլիսի 22-ին ՄԱԿ-ի, Ռուսաստանի, Թուրքիայի եւ Ուկրաինայի մասնակցությամբ տեղի Է ունեցել երեք ուկրաինական նավահանգիստներից (Չեռնոմորսկի, Օդեսայի եւ Յուժնիի) հացահատիկի արտահանման համար միջանցքի ստեղծման շուրջ փաստաթղթի ստորագրում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В рамках черноморской зерновой инициативы экспортировано более 5 млн тонн украинского зерна
Из украинских портов во вторник вышли девять судов с более 300 тыс. тонн продовольствия, получив разрешение на это от совместного координационного центра (СКЦ)․ Как передает Арменпресс, об этом сообщает ООН.
"СКЦ информирует, что девять судов покинули украинские порты, они перевозят в общей сложности 344 643 тонн зерна и другой продукции АПК в рамках черноморской зерновой инициативы", - говорится в сообщении.
"По состоянию на 27 сентября общий тоннаж зерна и другой агропродукции, экспортированных из трех украинских портов, составляет 5 250 578 тонн. Всего на данный момент было разрешено движение 476 судов - 245 на прибытие в украинские порты и 231 - на выход из них", - отмечается в сообщении.
В Стамбуле 22 июля при участии ООН, России, Турции и Украины состоялось подписание документа по созданию коридора для вывоза зерна из трех украинских портов - Черноморска, Одессы и Южного.