Հայաստանի ու Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով Նյու Յորքում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Պեկկա Հաավիստոյի հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
Արարատ Միրզոյանը Պեկկա Հաավիստոյին է ներկայացրել Հայաստանի ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։ ՀՀ ԱԳ նախարարն իր գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել ադրբեջանական զինուժի կողմից քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների թիրախավորման, ՄԱԿ կանոնադրության, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի և միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպիտ խախտումներին:
Հրադադարի ռեժիմի պահպանման և նոր ագրեսիայի բացառման համատեքստում նախարար Միրզոյանն ընդգծել է միջազգային հանրության կողմից ադրբեջանական ագրեսիայի հստակ և հասցեական դատապարտման կարևորությունը և կանխարգելիչ գործուն քայլերի իրականացումը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ֆինլանդիայի միջև համագործակցության հետագա զարգացման շուրջ։

Foreign Ministers of Armenia and Finland discuss NK conflict settlement
YEREVAN, SEPTEMBER 22, ARMENPRESS. On September 21, on the margins of the 77th United Nations General Assembly in New York, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting with Foreign Minister of Finland Pekka Haavisto, the Armenian MFA said in a news release.
Ararat Mirzoyan briefed upon the situation resulting from the military aggression unleashed by Azerbaijan against the sovereignty and territorial integrity of Armenia. He drew his colleague's attention to the targeting of civilian population and infrastructure by the Azerbaijani armed forces, gross violations of the UN Charter, the Helsinki Final Act and international humanitarian law.
In the context of maintaining the ceasefire regime and excluding new aggression, Minister Mirzoyan emphasized the importance of clear and targeted condemnation of Azerbaijani aggression by the international community and the implementation of effective preventive measures.
The sides have also touched upon the settlement of Nagorno-Karabakh conflict and the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.
During the meeting the sides exchanged views on the development of cooperation between Armenia and Finland on bilateral and multilateral platforms.