Հայաստանի ու Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով Նյու Յորքում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Պեկկա Հաավիստոյի հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
Արարատ Միրզոյանը Պեկկա Հաավիստոյին է ներկայացրել Հայաստանի ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։ ՀՀ ԱԳ նախարարն իր գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել ադրբեջանական զինուժի կողմից քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների թիրախավորման, ՄԱԿ կանոնադրության, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի և միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպիտ խախտումներին:
Հրադադարի ռեժիմի պահպանման և նոր ագրեսիայի բացառման համատեքստում նախարար Միրզոյանն ընդգծել է միջազգային հանրության կողմից ադրբեջանական ագրեսիայի հստակ և հասցեական դատապարտման կարևորությունը և կանխարգելիչ գործուն քայլերի իրականացումը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ֆինլանդիայի միջև համագործակցության հետագա զարգացման շուրջ։

Главы МИД Армении и Финляндии обсудили вопрос урегулирования нагорно-карабахского конфликта
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, находящийся в Нью-Йорке для участия в 77-й сессии Генассамблеи ООН, встретился с министром иностранных дел Финляндии Пекка Хаависто. Об этом «Арменпресс» сообщили в МИД РА.
Арарат Мирзоян представил Пекка Хаависто ситуацию, сложившуюся в результате военной агрессии Азербайджана против суверенитета и территориальной целостности Армении. Министр иностранных дел РА обратил внимание своего коллеги на обстрелы гражданского населения и инфраструктур со стороны азербайджанских вооруженных сил, грубые нарушения Устава ООН, Хельсинкского Заключительного акта и международного гуманитарного права.
В контексте сохранения режима прекращения огня и исключения новой агрессии министр Мирзоян подчеркнул важность четкого и адресного осуждения азербайджанской агрессии международным сообществом и осуществления эффективных превентивных мер.
Был обсужден и вопрос урегулирования нагорно-карабахского конфликта и отношений между Арменией и Азербайджаном.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о дальнейшем развитии сотрудничества между Арменией и Финляндией.