Իսպանացի սենատորը դիմել է իր երկրի կառավարությանը Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանացի սենատոր Կառլես Մուլետ Գարսիան սեպտեմբերի 20-ին գրավոր հարցում է ուղարկել Իսպանիայի կառավարությանը՝ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի առնչությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է Իսպանիայում Հայաստանի դեսպանությունը:
«Իսպանիայի կառավարությունը լռում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի՝ սեպտեմբերի 13-ին սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի առնչությամբ, որը պատճառել է առնվազն 207 զոհ հայ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց շրջանում՝ գրանցելով բռնությունների, խոշտանգումների, խեղումների դեպքեր Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից:
Կան ավելի քան 7600 քաղաքացիական տեղահանվածներ, 20-ից ավելի հայ ռազմագերիներ: Իրականացվել է մասնակի կամ ամբողջապես քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ոչնչացում: Արդյո՞ք Իսպանիայի կառավարությունը միջազգային մակարդակով կձեռնարկի ինչ-որ միջոց այս հանցագործության դեմ, թե՞ կշարունակի կողքից նայողի դերում լինել»,- ասվում է գրության մեջ:

YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. Spanish Senator Carles MuletGarcia sent a written inquiry to the Government of Spain in relation to the Azerbaijani aggression against Armenia’s territorial integrity, the Embassy of Armenia in Spain said.
“The Spanish Government is silent on the military aggression unleashed by Azerbaijan on September 13 against Armenia’s sovereign territory, which caused at least 207 deaths among Armenian troops and civilians, and cases of violence, torture and mutilations committed by the Azerbaijani armed forces. There are more than 7600 displaced civilians, more than 20 Armenian prisoners of war. Civilian infrastructures were partially or entirely destroyed. Will the Spanish Government take any measures against this crime on the international level, or will it continue to be in the role of a onlooker?” the senator said in the inquiry.