Իսպանացի սենատորը դիմել է իր երկրի կառավարությանը Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանացի սենատոր Կառլես Մուլետ Գարսիան սեպտեմբերի 20-ին գրավոր հարցում է ուղարկել Իսպանիայի կառավարությանը՝ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի առնչությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է Իսպանիայում Հայաստանի դեսպանությունը:
«Իսպանիայի կառավարությունը լռում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի՝ սեպտեմբերի 13-ին սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի առնչությամբ, որը պատճառել է առնվազն 207 զոհ հայ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց շրջանում՝ գրանցելով բռնությունների, խոշտանգումների, խեղումների դեպքեր Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից:
Կան ավելի քան 7600 քաղաքացիական տեղահանվածներ, 20-ից ավելի հայ ռազմագերիներ: Իրականացվել է մասնակի կամ ամբողջապես քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ոչնչացում: Արդյո՞ք Իսպանիայի կառավարությունը միջազգային մակարդակով կձեռնարկի ինչ-որ միջոց այս հանցագործության դեմ, թե՞ կշարունակի կողքից նայողի դերում լինել»,- ասվում է գրության մեջ:

Испанский сенатор направил правительству запрос в связи с развязанной Азербайджаном военной агрессией
Испанский сенатор Карлес Мулет Гарсия 20 сентября направил правительству Испании письменный запрос в связи с развязанной Азербайджаном военной агрессией против территориальной целостности Армении. Как передает Арменпресс, об этом сообщает посольство Армении в Испании.
«Правительство Испании хранит молчание в связи с развязанной Азербайджаном 13 сентября военной агрессией против суверенной территории Армении, в результате которой погибло не менее 207 армянских военнослужащих и мирных жителей, зафиксированы случаи насилия, пыток и увечий со стороны азербайджанских вооруженных сил.
Есть более 7600 перемещенных гражданских лиц, более 20 армянских военнопленных. Произведено частичное или полное уничтожение объектов гражданской инфраструктуры. Предпримет ли испанское правительство какие-либо действия на международном уровне против этого преступления или останется в стороне?» - говорится в запросе.