ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի միջնորդությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը ընդգծել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերը պետք է դուրս բերվեն ՀՀ ինքինիշխան տարածքից, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումն անընդունելի են, իսկ հետագա էսկալացիաների կանխարգելման նպատակով պետք է ներդրվեն միջազգային մեխանիզմներ։ ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է հումանիտար խնդիրների, այդ թվում` ռազմագերիների հայրենադարձման շուտափույթ կարգավորումը։
Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ ներգրավվելու հարաբերությունների համապարփակ կարգավորման գործընթացում։

Azeri troops must withdraw from territory of Armenia – FM Mirzoyan at US-mediated meeting with Bayramov
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. On September 19, within the framework of the 77th session of the UN General Assembly, a meeting was held between the Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan and the Foreign Minister of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, with the mediation of US Secretary of State Antony Blinken.
In the course of the meeting, Ararat Mirzoyan underscored that the Azerbaijani armed forces must be withdrawn from the sovereign territory of the Republic of Armenia, the use of force or the threat of force is unacceptable, and international mechanisms must be introduced to prevent further escalations. The Foreign Minister of Armenia highlighted the importance of immediate resolution of humanitarian issues, including the repatriation of prisoners of war.
Minister Mirzoyan reiterated the readiness of the Armenian side to be involved in the process of comprehensive normalisation of relations.