Ուժի կիրառումը երբեք չի կարող ընդունելի լինել․ ԱՄՆ պետդեպը ողջունել է հրադադարը հայ-ադրբեջանական սահմանին
![Ուժի կիրառումը երբեք չի կարող ընդունելի լինել․ ԱՄՆ պետդեպը ողջունել է հրադադարը հայ-ադրբեջանական սահմանին](http://armenpress.am/resized/480/static/news/b/2022/09/1092687.jpg)
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միացյալ Նահանգները ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հրադադարի ռեժիմի շարունակվող պահպանումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսը՝ նշելով, որ ԱՄՆ-ն «շարունակում է կոչ անել կողմերին ներգրավվել խաղաղության գործընթացում»։
«Կոչ ենք անում, որ ռազմական գործողությունների դադարեցումը պահպանվի, ինչպես նաև կոչ ենք անում կասեցնել ռազմական ուժերի ներգրավումն ու աշխատել՝ լուծելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բոլոր կարևոր հարցերը խաղաղ բանակցությունների միջոցով։ Ուժի կիրառումը երբեք չի կարող ընդունելի ճանապարհ լինել, և մենք ուրախ ենք, որ Հայաստանում և Ադրբեջանում շարունակվող բարձր մակարդակի շփումները օգնեցին կողմերին հասնել հրադադարի։ Մենք շարունակում ենք ներգրավված լինել և քաջալերել անել այն աշխատանքը, որը պետք է՝ հասնելու տևական խաղաղության։ Եվ կրկին, սա ռազմական կարգավորում ունենալ չի կարող»,- շեշտել է Փրայսը։
Նա տեղեկացրել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ֆիլիպ Ռիքերը տարածաշրջանային այցից հետո այժմ գտնվում է Վիեննայում՝ հանդիպելու ԵԱՀԿ-ի համախոհ գործընկերներին։ Նա հիշեցրել է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ։ Իր հերթին, դեսպան Ռիքերը խոսել էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ «Պետքարտուղարը, իհարկե, հնարավորություն է ունեցել մի քանի օր առաջ խոսել երկու երկրի ղեկավարների հետ։ Կարծում եմ՝ նա առաջիկայում հնարավորություն կունենա կրկին խոսել նրանց հետ։ Նա անձամբ կենտրոնացած է այս հարցի վրա և շարունակելու է ներգրավված լինել՝ շարժվելու առաջ»,- ասել է պետդեպի խոսնակը։

‘Use of force never an acceptable path’ – US State Department welcomes ceasefire on Armenian-Azerbaijani border
YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. The United States welcomes continued adherence to the ceasefire between Armenia and Azerbaijan, State Department Spokesperson Ned Price said at a press briefing.
“We’re continuing to urge the parties to engage in the peace process. We urge that a cessation of hostilities be maintained, and we urge the disengagement of military forces and work to resolve all outstanding issues between Armenia and Azerbaijan through peaceful negotiations. Use of force is never an acceptable path, and we are glad that the continued engagement at high levels in Armenia and Azerbaijan has helped the sides reach a ceasefire. We continue to engage and encourage the work needed to reach a lasting peace. Again, there can be no military solution to this”, Ned Price said.
He reminded that Ambassador Reeker, the US senior advisor and the Co-Chair of the OSCE Minsk Group, has been in the region and is now in Vienna meeting with likeminded partners in the OSCE. Ned Price also said that Assistant Secretary Donfried has been in contact with her foreign minister counterparts in the region. Ambassador Reeker has spoken with President of Azerbaijan Ilham Aliyev. “The Secretary, of course, has had an opportunity a couple days ago now to speak to both leaders. I would expect that he will have an opportunity to speak to the leaders again. He has been personally focused on this and will remain engaged going forward”, he added.