Ռուսաստանը ելնում է նրանից, որ Հայաստանը դուրս չի գա ԵԱՏՄ-ից. Կոպիրկին
Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հայտարարել է, որ Մոսկվայի կարծիքով՝ Երևանը դեռ չի ծրագրում դուրս գալ Եվրասիական տնտեսական միությունից (ԵԱՏՄ)։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ՌԴ դեսպանը հայտարարել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ին տված հարցազրույցում։
«Այս փուլում մենք ելնում ենք քաղաքական օրակարգում ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու թեմայի բացակայության մասին Հայաստանի ղեկավարության հայտարարություններից»,- ասել է դեսպան Կոպիրկինը։
Հայաստանի Կառավարությունը հավանություն է տվել Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին օրենքի նախագծին, որն առաջիկայում կքննարկվի նաև խորհրդարանում։ Դրանից հետո ռուսական կողմից հնչել են հայտարարություններ, որ Հայաստանի կողմից այդ նախագիծը հավանության արժանացնելը կլինի ԵԱՏՄ-ից երկրի դուրս գալու մեկնարկը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 31-ին տված ասուլիսի ընթացքում հայտարարել էր, որ Երևանը ԵԱՏՄ–ում իրեն վատ չի զգում, սակայն իշխանությունները չեն կարող չնկատել ժողովրդի ձգտումները Հայաստանի ապագայի համար ընտրանքներ, տարբերակներ ձևավորելու վերաբերյալ:
«Այսօր մենք ԵԱՏՄ-ում վատ չենք զգում մեզ: Բայց մյուս կողմից մենք չենք կարող չնկատել մեր ժողովրդի առնվազն որոշակի և շատ շոշափելի հատվածի ձգտումները՝ Հայաստանի ապագայի համար ձևավորել ընտրանքներ, տարբերակներ, որովհետև այսօր շատ կարևոր փուլ է, որ մենք մեր երկրի ռազմավարական ապագայի մասին խոսենք: Բայց այդ ռազմավարական ապագայի մասին խոսակցությունը չի կարող տեղի ունենալ, եթե ընտրանք չկա: Եվ մեր բալանսավորման և բալանսավորված արտաքին քաղաքականությունը նաև դրա համար է»,-նշել էր Նիկոլ Փաշինյանը:

Россия исходит из того, что Армения не выйдет из ЕАЭС: посол РФ в Армении
Чрезвычайный и полномочный посол Российской Федерации в Республике Армения Сергей Копыркин заявил, что, по мнению Москвы, Ереван пока не планирует выхода из Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
Как сообщает Арменпресс, об этом посол России заявил в интервью “РИА Новости”.
“На данном этапе мы исходим из заявлений армянского руководства об отсутствии темы выхода из ЕАЭС в политической повестке дня республики”, - сказал посол Копыркин.
Правительство Армении одобрило законопроект о начале процесса вступления в Евросоюз, который в ближайшее время будет рассмотрен в парламенте. После этого с российской стороны прозвучали заявления о том, что одобрение проекта Арменией станет началом выхода страны из ЕАЭС.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил на пресс-конференции 31 января, что Ереван неплохо себя чувствует в ЕАЭС, однако власти не могут не замечать стремления народа формировать варианты и возможности будущего Армении.
“Сегодня мы не чувствуем себя плохо в ЕАЭС. Но с другой стороны, мы не можем не замечать стремления хотя бы определенной и весьма ощутимой части нашего народа сформировать выбор, варианты будущего Армении, потому что сегодня для нас очень важный этап, чтобы говорить о стратегическом будущем нашей страны. Но разговор об этом стратегическом будущем не может состояться, если нет выбора. И наша сбалансированная и взвешенная внешняя политика также направлена ​​на это”, - отметил Никол Пашинян.