ԱԳՆ-ն միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրել Սոթքում Ադրբեջանի կողմից լրագրողներին թիրախավորելու դեպքի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտել է Սոթքում Ադրբեջանի կողմից լրագրողների թիրախավորումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրել է, որ Սոթքում իրենց պրոֆեսիոնալ պարտականությունները կատարող տեղի և օտարերկրյա լրագրողների ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից միտումնավոր հրետանային կրակն անընդունելի է:
«Միջազգային հանրության, մարդու իրավունքների և խոսքի ազատության պաշտպանության մասնագիտացված կառույցների ուշադրությունն ենք հրավիրում տեղեկատվության ձեռքբերման իրավունքը ոտնահարելու այս փորձին, որն ուղղված է խոչընդոտելու Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքների փաստագրումն ու ներկայացումը միջազգային հանրությանը»,- գրել է Հունանյանը:
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 14-ին կրակ է բացել Սոթքի ուղղությամբ, որտեղ այդ պահին իրենց մասնագիտական գործունեությունն էին իրականացնում հայ և արտասահմանցի լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ: Նրանց թվում էին նաև«Արմենպրես»-ի թղթակից Կարեն Խաչատրյանը, լուսանկարիչ Հայկ Մանուկյանն ու օպերատոր Հովհաննես Մկրտչյանը: Կարեն Խաչատրյանը նշեց, որ լրագրողների ուղղությամբ երկու արկ է ընկել: «Տուժածներ չկան»,-նշել է նա:

МИД Армении обратил внимание международной общественности на случай нападения ВС Азербайджана на журналистов в Сотке
Министерство иностранных дел Армении осудило нападения Азербайджана на журналистов, произошедшее в Сотке. Как сообщает «Арменпресс», об этом в своем микроблоге в Twitter написал пресс-секретарь МИД РА Ваан Унанян. Он заявил, что преднамеренный обстрел местных и иностранных журналистов, выполняющих свои профессиональные обязанности в Сотке, азербайджанскими ВС недопустим.
«Мы обращаем внимание международной общественности, специализированных структур по защите прав человека и свободы слова на эту попытку нарушения права на получение информации, которая направлена на воспрепятствование документированию и представлению последствий азербайджанской агрессии международному сообществу», - написал Унанян.
14 сентября Азербайджан открыл огонь в направлении населенного пункта Сотк, где в это время свою профессиональную деятельность осуществляли представители армянских и иностранных СМИ. Среди них были и корреспондент «Арменпресс» Карен Хачатрян, фотограф Айк Манукян и оператор Ованнес Мкртчян. Карен Хачатрян отметил, что в сторону журналистов упали два снаряда. «Жертв нет», - добавил он.