ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը ծրագրում է Հայաստան այցելել հաջորդ շաբաթ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը ծրագրում է հաջորդ շաբաթ այցելել Հայաստան: Առաքելությունը կգլխավորի գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ՀԱՊԿ մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Զայնետդինովը:
Ինչպես նշել է մամուլի քարտուղարը, ՀԱՊԿ-ը սկսել է իրականացնել Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, որոնք վերաբերում են կազմակերպության առաքելություն Հայաստան ուղարկելուն՝ «գնահատելու Հայաստանի սահմանի որոշ հատվածներում առկա իրավիճակը»։
Ինչպես տեղեկացրել է Զայնետդինովը, առաքելության կազմում կլինեն ՀԱՊԿ անդամ երկրների ներկայացուցիչներ, որոնք կազմակերպության քարտուղարության աշխատակիցներ են և ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի զինվորականներ։

YEREVAN, SEPTEMBER 14, ARMENPRESS. Secretary General of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) Stanislav Zas is planning to visit Armenia next week.
The upcoming CSTO mission to be sent to Armenia to assess the current situation will be led by Colonel-General Anatoly Sidorov, CSTO spokesperson Vladimir Zainetdinov told TASS.
He said that the CSTO has started implementing the agreements reached during the emergency session of the Collective Security Council, which relate to sending a mission to Armenia to assess the situation in some sections of the Armenian border.
The CSTO mission will include representatives of the organization’s member states who are staffers ofthe CSTO Secretariat and military officials of the CSTO Joint Staff.
On September 13, starting at 00:05, the Azerbaijani armed forces launched a major military attack in several directions against Armenia, primarily using artillery and UAVs. 105 Armenian troops were killed and 6 civilians were wounded in the Azerbaijani attack. As of 18:00 today, the situation on the Armenian-Azerbaijani border remains tense.