Տոյվո Կլաարը Ալիևի հետ հանդիպմանը մտահոգություն է հայտնել սահմանային լարվածության կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը Ադրբեջանում է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հղում անելով Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնական կայքին, սեպտեմբերի 14-ին ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին Բաքվում ընդունել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
Ըստ հաղորդագրության՝ Տոյվո Կլաարը մտահոգություն է հայտնել սեպտեմբերի 12-13-ի գիշերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջպետական սահմանին բռնկված լարվածության կապակցությամբ և Ալիևի ուշադրությունն է հրավիրել առ այն, որ այդ կապակցությամբ Եվրոպական միության ղեկավարությունը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի հետ:
Սեպտեմբերի 13-ին Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հայտնել էր, որ ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր հանձնակատար Ժոզեպ Բորելը խնդրել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին մեկնել Բաքու և Երևան՝ սահմանային իրավիճակի հետագա էսկալացիայի կանխման ուղղությամբ աշխատելու նպատակով:

Тойво Клаар на встрече с Алиевым выразил обеспокоенность по поводу напряженности на границе
В Азербайджане находится спецпредставитель Евросоюза на Южном Кавказе Тойво Клаар. Как передает «Арменпресс» со ссылкой на официальный сайт президента Азербайджана, 14 сентября спецпредставитель ЕС был принят в Баку президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Согласно сообщению, Тойво Клаар выразил обеспокоенность напряженностью, возникшей на межгосударственной границе Армении и Азербайджана в ночь с 12 на 13 сентября, и обратил внимание Алиева на то, что в этой связи руководство Евросоюза провело телефонные переговоры с премьер-министром Республики Армения и президента Азербайджана.
13 сентября председатель Европейского совета Шарль Мишель сообщил, что Верховный председатель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель попросил спецпредставителя ЕС Тойво Клаара посетить Баку и Ереван для работы над предотвращением дальнейшей эскалации ситуации на границе.