Մենք Հայաստանի տարածքով որևէ մեկին միջանցք չենք տալու. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի իշխանությունները երկրի տարածքով որևէ մեկին որևէ միջանցք չեն տալու: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Վլադիվոստոկի հայ համայնքի հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով ներկաներից մեկի հարցին, թե որքանով տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը կարող է սպառնալիք լինել Հայաստանի, մասնավորապես, Սյունիքի մարզի համար:
«Ճանապարհի բացումը ոչ մի սպառնալիք Հայաստանի և Սյունիքի մարզի համար չի ստեղծում, ընդհակառակը դա կբերի անվտանգության և կայունության լրացուցիչ երաշխիքներ, այլ բան, որ ադրբեջանական խոսույթի մեջ երբեմն մտնում են արտահայտություններ, որոնք բացահայտում են որոշակի վտանգներ: Օրինակ, խոսում են միջանցքի մասին: Ես ուզում եմ շատ հստակ լինի, որ մենք Հայաստանի տարածքով որևէ միջանցք որևէ մեկին չենք տալու: Բայց մենք ճանապարհ տալու ենք, բացելու ենք և պատրաստ ենք դա անել ցանկացած պահի: Մենք նաև առաջարկներ ենք փոխանցել, որ պահին Ադրբեջանն այդ առաջարկներն ընդունի, արդեն այդ առաջարկների հիման վրա կարելի է կոնկրետ փաստաթուղթ ստորագրել և շատ արագ իրագործել այդ պայմանավորվածությունը: Եվ հավատացնում եմ, որ դա ոչ մի սպառնալիք չի ստեղծում»,- նշեց ՀՀ վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանն ուզում է, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաները բացվեն այնպես, որ Հայաստանը շարունակի մնալ շրջափակման մեջ: «Դա սպառնալիք է, երբ ճանապարհը բացվի, ուրիշներն այդ կոմունիկացիաներից օգտվելու հնարավորություն ունենան, իսկ Հայաստանը չունենա: Մենք ի՞նչ նկատի ունենք. տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման դեպքում Հայաստանն Ադրբեջանի տարածքով երկաթուղային և ավտոմոբիլային կապ է ստանում Ռուսաստանի հետ»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ այսօր Հայաստանի ամբողջ տնտեսությունը Վերին Լարսի ճանապարհից է կախված, իսկ այսօր այդ ճանապարհն ավելի ծանրաբեռնված է, քանի որ Ուկրաինայի իրավիճակով պայմանավորված նախկինում Սև ծովով իրականացված բեռնափոխադրումների մի մասը իրականացվում է այդ հատվածով:
Նա հավելեց, որ շատ կցանկանա, որպեսզի տարածաշրջանային կոմունիկացիաները բացվեն, ինչն, ըստ վարչապետի՝ անհնար չէ:

Мы никому по территории Армении коридора не дадим: Никол Пашинян
Власти Армении никому не дадут коридор по территории страны. Как передает «Арменпресс», об этом на встрече с представителями армянской общиной Владивостока заявил премьер-министр РА Никол Пашинян, отвечая на вопрос: может ли открытие региональных коммуникаций представлять угрозу для Армении, в частности, для Сюникской области.
«Открытие дороги не создает никакой угрозы для Армении и для Сюникской области, наоборот, принесет дополнительные гарантии безопасности и стабильности. Другой вопрос, что в азербайджанской риторике иногда бывают выражения, представляющие определенные опасности. Например, разговоры о коридоре. Хочу четко заявить, что мы никому не дадим коридор по территорию Армении. Но дорогу мы дадим, мы откроемся и готовы сделать это в любой момент. Мы представили предложения, и как только Азербайджан примет эти предложения, на основе этих предложений может быть подписан конкретный документ, и соглашение может быть реализовано очень быстро. И уверяю вас, что это не создает никакой угрозы», - сказал премьер-министр.
По его словам, Азербайджан хочет, чтобы региональные коммуникации были бы открыты так, чтобы Армения осталась в блокаде. «Это угроза, дорога будет открыта, у других будет возможность пользоваться ею, а у Армении нет. В случае открытия регионального сообщения Армения получит железнодорожное и автомобильное сообщение с Россией по территории Азербайджана», - сказал Пашинян.
Премьер-министр отметил, что сегодня вся экономика Армении зависит от дороги Верхний Ларс, и сегодня эта дорога загружена еще больше, так как из-за ситуации в Украине часть грузоперевозок, осуществляемых в прошлом по Черному морю, осуществляется по этой дороге.
Он добавил, что очень хотел бы, чтобы региональные коммуникации были бы открыты, и это, по его словам, не исключено.