ՀՀ ֆինանսների նախարարն ընդունել է ԵՏՀ Կոլեգիայի անդամ-նախարար Բակիտժան Սագինտաեւին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը սեպտեմբերի 6-ին ընդունել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Տնտեսության եւ ֆինանսական քաղաքականության հարցերով Կոլեգիայի անդամ-նախարար Բակիտժան Սագինտաեւի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Ֆինանսների նախարարությունից, Տիգրան Խաչատրյանը բարձր է գնահատել ԵՏՀ գործունեությունը Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում անդամ երկրների միջեւ համագործակցության ու առեւտրատնտեսական կապերի ընդլայնման տեսանկյունից:
Բակիտժան Սագինտաեւն իր հերթին նշել է, որ Հայաստանը եւ ԵԱՏՄ-ն երկարամյա հաջող համագործակցության փորձ ունեն, ինչի շրջանակում բազմաթիվ համատեղ ծրագրեր եւ նախաձեռնություններ են իրականացվել: Նա ողջունել է ներկա տնտեսական իրավիճակում ՀՀ կառավարության՝ բիզնես միջավայրի բարելավմանն ու մասնավոր ներդրումների խթանմանն ուղղված քայլերը, կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ գործողությունների ծրագրերը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաեւ տնտեսական եւ բիզնես ներդրումների ներգրավման եւ փոխադարձ տնտեսական հետաքրքրություն ներկայացնող հարաբերությունների զարգացման, ինչպես նաեւ կայուն գործընկերային կապերի ամրապնդման վերաբերյալ հարցեր:

Министр финансов Армении принял члена Коллегии ЕЭК по экономике и финансовой политике
Министр финансов Армении Тигран Хачатрян 6 сентября принял делегацию, возглавляемую членом Коллегии (министром) по экономике и финансовой политике Евразийской экономической комиссии Бакытжаном Сагинтаевым.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства финансов, приветствуя собравшихся, Тигран Хачатрян высоко оценил деятельность ЕЭК в рамках Евразийского экономического союза с точки зрения сотрудничества между государствами-членами и расширения торгово-экономических связей.
Бакытжан Сагинтаев, в свою очередь, отметил, что Армения и ЕАЭС имеют многолетний успешный опыт сотрудничества, в рамках которого реализовано множество совместных программ и инициатив. Он приветствовал шаги, краткосрочные и долгосрочные планы действий правительства Армении, направленные на улучшение бизнес-среды и поощрение частных инвестиций в текущей экономической ситуации.
В ходе встречи стороны также обсудили представляющие взаимный экономический интерес вопросы, связанные с привлечением экономических и деловых инвестиций и развитием отношений, а также укреплением устойчивых партнерских связей.