Կառավարությունը մտադիր է գնալ պետական բուհերի խոշորացման. Հայաստանում կլինի առավելագույնը 8 պետական բուհ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այն կարծիքին է, որ բարձրագույն կրթության բնագավառում բարեփոխումների մեկնարկը այլևս չի կարելի հետաձգել: Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, վարչապետն այդ մասին ասաց Կառավարության նիստի ժամանակ ունեցած ելույթում:
«Ընդունելության քննությունների խայտառակ վիճակագրությունը պետք է ուժեղ ազդակ դառնա սրա համար: Այս տարի բուհական ընդունելության տեղերի շուրջ 60 տոկոսը թափուր են մնացել: Ընդ որում, պետական բուհերում թափուր է մնացել տեղերի ավելի քան 40 տոկոսը, մասնավոր բուհերում՝ շուրջ 98 տոկոսը: Չնայած կան պետական բուհեր, որոնցում վիճակագրությունը մոտ է մասնավորի ցուցանիշներին: Այսինքն, ունենք պետական բուհեր, որտեղ պետությունը հատկացրել է տեղեր և 90, 92, 94, 98 տոկոսով թափուր են մնացել»,- ընդգծեց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ Հայաստանի բուհերը թե ֆիզիկական ենթակառուցվածքի, թե կրթական պրոցեսի մակարդակով հաճախ չեն համապատասխանում միջազգային չափանիշներին:
«Երկրում կամ չկան բուհական ստանդարտներ, կամ չեն գործում: Բարձրագույն կրթությամբ դիպլոմով մարդիկ հաճախ անմրցունակ են աշխատաշուկայում»,- ասաց վարչապետը:
Նա հայտնեց, որ Կառավարությունը այս ոլորտում մտադիր է գնալ բուհերի խոշորացման որոշ գիտահետազոտական ինստիտուտների հետ ինտեգրման ճանապարհով՝ ունենալով առավելագույնը 8 պետական բուհ:
«Այդ բուհերը լիարժեք պետական ֆինանսավորմամբ կհամապատասխանեցվեն միջազգային չափորոշիչներին՝ սկսած կրթական, հետազոտական, մարզական, հանրակացարանային ենթակառուցվածքներից մինչև միջազգային կրթական ծրագրերը և որակավորված և պատշաճ վճարվող պրոֆեսորադասախոսական կազմը»,- եզրափակեց Փաշինյանը:
Փաշինյանը նաև հավելեց, որ Կառավարությունը արդեն կողմնորոշվել է ակադեմիական քաղաքի տեղադիրքի հարցով:«Այն կկառուցվի Արագածոտնի մարզում, ավելի կոնկրետ Աշտարակում և միավորվող բուհերը ժամանակի ընթացքում կտեղափոխվեն այնտեղ: Մեր բուհերը, ըստ այդմ, պետք է գրավիչ լինեն ոչ միայն հայաստանյան, այլ նաև օտարերկրյա ուսանողների համար: Եվ օտարերկրացի ուսանողների թվի շարունակական ավելացումը մեր բուհական համակարգի մրցունակության ամենավստահելի ցուցիչը պետք է դառնա»,- ասաց Փաշինյանը:

Правительство намерено пойти на укрупнение государственных вузов: в Армении будет 8 государственных вузов
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает, что начало реформ в сфере высшего образования уже нельзя откладывать. Как сообщает «Арменпресс», это премьер-министр сказал на заседании правительства.
«Мощным толчком к этому должна стать позорная статистика вступительных экзаменов. В этом году около 60 % мест для поступления в вузы остались вакантными. Более 40 % в государственных вузах, в частных - около 98 %. Хотя есть государственные университеты, в которых статистика близка к статистике частных. Другими словами, есть государственные вузы, где государство выделило места и 90, 92, 94, 98% остались вакантными», - подчеркнул Пашинян.
Премьер-министр отметил, что армянские вузы часто не соответствуют международным стандартам с точки зрения физической инфраструктуры и учебного процесса.
«Либо университетских стандартов в стране нет, либо они не работают. Люди с высшим образованием зачастую неконкурентоспособны на рынке труда», - сказал премьер-министр.
Он сообщил, что правительство намерено пойти по пути укрупнения вузов, объединения с научно-исследовательскими институтами и иметь максимум 8 государственных вузов.
«Эти вузы будут полностью финансироваться государством, и будут соответствовать международным стандартам, начиная от учебной, исследовательской, спортивной, инфраструктуры, до международных образовательных программ и квалифицированного и должным образом оплачиваемого преподавательского состава», - сказал НиколПашинян.
Он также добавил, что правительство уже определилось с местом расположения академического городка. «Он будет построен в Арагацотнской области, точнее в Аштараке, и туда со временем переедут объединяющиеся университеты. Соответственно, наши вузы должны быть привлекательными не только для армянских, но и для иностранных студентов. И непрерывный рост числа иностранных студентов должен стать самым надежным показателем конкурентоспособности нашей университетской системы», - заключил НиколПашинян.