Համագումարը մեջբերում է Christian Post-ի հոդվածը, որով կոչ է արվում ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին, օգնել Արցախին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մինչ մոտենում է 2020թ.-ի նոյեմբերի հրադադարի մասին հայտարարության ստորագրման երկրորդ տարելիցը, որով Հայաստանից և Ադրբեջանից պահանջվում էր «փոխանակել ռազմագերիներին, պատանդներին և այլ կալանավորված անձանց», Ադրբեջանը ոչ մի քայլ չի ձեռնարկել համաձայնագրի պահանջներին հետևելու համար և շարունակում է հայ գերիներին ապօրինաբար պատանդ պահել։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ամերիկայի հայկական համագումարը (Համագումար) հորդորում է Բայդենի վարչակազմին և Կոնգրեսին՝ աջակցել հայ ռազմագերիների ազատ արձակման հարցում, որոնց ընդհանուր թիվը գերազանցում է 100-ը՝ ըստ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի:
Համագումարը տեղեկացնում է, որ, բացի այդ, կոչ է անում ԱՄՆ-ին էական օգնություն տրամադրել հետպատերազմյան Արցախի վերակառուցման համար, ներառյալ մարդասիրական օգնություն՝ տեղահանված հայերին օգնելու համար, ինչը դեռ կազմում է 2023թ.-ի ֆինանսական տարվա հատկացումների օրինագծով ականազերծման համար առաջարկված 2 միլիոն դոլար:
«Վերջերս The Christian Post-ում հրապարակված մի հոդվածում, որը վերնագրված էը «Ե՞րբ են քրիստոնյաները ոտքի կանգնելու հայերի համար», լրագրող Ուզայ Բուլութը զգուշացնում է հայերի դեմ «մահմեդական թուրքերի և ադրբեջանցիների կողմից հերթական ցեղասպանության» մասին: Նա կարևորում է վերջերս Լեմկինի անվան Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտի կողմից հրապարակված «Կարմիր դրոշի ահազանգը» Ադրբեջանի և Թուրքիայի կառավարությունների վերաբերյալ և նրանց ծրագրերը հայ բնակչության դեմ հնարավոր նոր ցեղասպանության վերաբերյալ։
Բուլութը ընդգծում է հայ ժողովրդի դեմ իրականացվող վայրագությունների թերի լուսաբանումը, ներառյալ՝ հայ ռազմագերիների խոշտանգումները և բռնությունները, մասնավորապես՝ վերջերս հրապարակված տեսանյութը, որը դրդեց Լեմկինի ինստիտուտին Կարմիր դրոշով ահազանգ հրապարակել Ադրբեջանի դեմ: Տեսանյութում ադրբեջանցի մի զինվոր մոտակայքում գտնվող հայկական գերեզմանոցից փորված հայկական գանգը, կապում է զինվորական բեռնատարի հետևի մասում, մինչ զինվորները ցնծում են այդ նողկալի արարքի վրա»,- հայտնում են Համագումարից՝ հավելելով, որ մինչ Կոնգրեսը և ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը կոչ են արել Ադրբեջանին ազատ արձակել բոլոր ռազմագերիներին, այդ թվում՝ 2021թ.-ի մայիսի 27-ին հրապարակված հայտարարության մեջ, որտեղ խոսնակ Նեդ Փրայսը հայտարարել է, որ «Միացյալ Նահանգները մտահոգված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգային սահմանի երկայնքով վերջին զարգացումներով, այդ թվում՝ ադրբեջանական ուժերի կողմից մի քանի հայ զինվորների կալանավորմամբ...» և որ «Ադրբեջանը միջազգային մարդասիրական իրավունքով ստանձնած իր պարտավորություններով պետք է մարդասիրական վերաբերմունք ցուցաբերի բոլոր կալանավորվածների նկատմամբ», այս կոչերը անարձագանք են մնում։
«Չնայած գրեթե երկու տարի է անցել հայ ռազմագերիների և գերեվարված քաղաքացիական անձանց ազատ արձակելու պարտավորվածությունից, որը շարունակում է անտեսվել Ադրբեջանի և Ալիևի ռեժիմի կողմից, ամերիկահայերը պետք է շարունակեն քարոզել և պայքարել նրանց ազատ արձակման համար՝ դիմելով Բայդենի վարչակազմին և իրենց կողմից ընտրված պաշտոնյաներին»,– ասաց Համագումարի Կոնգրեսական հարաբերությունների գծով տնօրեն Մարիամ Խալոյանը։ «ԱԶԱՏՈՒԹՅԱՆ Աջակցության ակտի 907 Բանաձևի կիրառումը չափազանց կարևոր է, կարևոր է նաև Կոնգրեսի վրա ճնշում գործադրելը, որպեսզի վերջինս ճնշում գործադրի Ադրբեջանի վրա՝ հետևել հրադադարի եռակողմ համաձայնագրի պահանջներին՝ Ալիևի ռեժիմի կողմից մարդու իրավունքների խախտումների ավելացումը թույլ տալու փոխարեն»:

Armenian Assembly of America quotes The Christian Post, urging to release POWs and help Artsakh
YEREVAN, AUGUST 29, ARMENPRESS. As the two-year mark approaches of the signing of the November 2020 ceasefire statement that required Armenia and Azerbaijan to "exchange prisoners of war, hostages and other detained persons," Azerbaijan has taken no action to adhere to the requirements of the agreement and continues to unlawfully hold Armenian prisoners as hostages. ARMENPRESS reports, the Armenian Assembly of America (Assembly) urges the Biden Administration and Congress to aid in releasing Armenian POWs, which total over 100 people, according to the International Committee of the Red Cross.
In addition, the Assembly calls for the U.S. to provide significant aid to help post-war Artsakh rebuild, including humanitarian aid to help displaced Armenians, all of which builds upon the recommended $2 million in demining assistance in the Fiscal Year 2023 Appropriations Bill.
In a recent article published in The Christian Post, titled "When Will Christians Stand Up for the Armenians?", journalist Uzay Bulut warns of yet "another genocide at the hands of Muslim Turks and Azeris" against the Armenians. She highlights the recent "Red Flag Alert" issued by the Lemkin Institute for Genocide Prevention regarding the governments of Azerbaijan and Turkey, and their plans of a possible new genocide against the Armenian population.
Bulut highlights the underreporting of atrocities executed against the Armenian people, including the torture and abuse of Armenian POWs, particularly a recent video that triggered the Lemkin Institute to issue the Red Flag Alert against Azerbaijan. In the video, an Azerbaijani soldier allegedly ties an Armenian skull, dug up from a nearby Armenian cemetery, to the back of military truck as soldiers cheer the revolting action.
While Congress and the U.S. State Department have called for Azerbaijan to release all prisoners of war, including in a statement released on May 27, 2021, wherein Spokesperson Ned Price stated that the "United States is concerned by recent developments along the international border between Armenia and Azerbaijan, including the detention of several Armenian soldiers by Azerbaijani forces..." and that "Azerbaijan of its obligations under international humanitarian law to treat all detainees humanely," these calls have fallen on deaf ears.
"Although almost two years have passed since the mandated release of Armenian POWs and captured civilians, which continues to be ignored by Azerbaijan and the Aliyev regime, Armenian Americans must continue to advocate and fight for their release by appealing to the Biden Administration and their elected officials," said Assembly Congressional Relations Director Mariam Khaloyan. "Enforcing Section 907 of the FREEDOM Support Act is critical, as is pressing Congress to pressure Azerbaijan to adhere to the trilateral ceasefire agreement, instead of allowing the Aliyev regime to double down on human rights violations."