Համագումարը մեջբերում է Christian Post-ի հոդվածը, որով կոչ է արվում ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին, օգնել Արցախին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մինչ մոտենում է 2020թ.-ի նոյեմբերի հրադադարի մասին հայտարարության ստորագրման երկրորդ տարելիցը, որով Հայաստանից և Ադրբեջանից պահանջվում էր «փոխանակել ռազմագերիներին, պատանդներին և այլ կալանավորված անձանց», Ադրբեջանը ոչ մի քայլ չի ձեռնարկել համաձայնագրի պահանջներին հետևելու համար և շարունակում է հայ գերիներին ապօրինաբար պատանդ պահել։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ամերիկայի հայկական համագումարը (Համագումար) հորդորում է Բայդենի վարչակազմին և Կոնգրեսին՝ աջակցել հայ ռազմագերիների ազատ արձակման հարցում, որոնց ընդհանուր թիվը գերազանցում է 100-ը՝ ըստ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի:
Համագումարը տեղեկացնում է, որ, բացի այդ, կոչ է անում ԱՄՆ-ին էական օգնություն տրամադրել հետպատերազմյան Արցախի վերակառուցման համար, ներառյալ մարդասիրական օգնություն՝ տեղահանված հայերին օգնելու համար, ինչը դեռ կազմում է 2023թ.-ի ֆինանսական տարվա հատկացումների օրինագծով ականազերծման համար առաջարկված 2 միլիոն դոլար:
«Վերջերս The Christian Post-ում հրապարակված մի հոդվածում, որը վերնագրված էը «Ե՞րբ են քրիստոնյաները ոտքի կանգնելու հայերի համար», լրագրող Ուզայ Բուլութը զգուշացնում է հայերի դեմ «մահմեդական թուրքերի և ադրբեջանցիների կողմից հերթական ցեղասպանության» մասին: Նա կարևորում է վերջերս Լեմկինի անվան Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտի կողմից հրապարակված «Կարմիր դրոշի ահազանգը» Ադրբեջանի և Թուրքիայի կառավարությունների վերաբերյալ և նրանց ծրագրերը հայ բնակչության դեմ հնարավոր նոր ցեղասպանության վերաբերյալ։
Բուլութը ընդգծում է հայ ժողովրդի դեմ իրականացվող վայրագությունների թերի լուսաբանումը, ներառյալ՝ հայ ռազմագերիների խոշտանգումները և բռնությունները, մասնավորապես՝ վերջերս հրապարակված տեսանյութը, որը դրդեց Լեմկինի ինստիտուտին Կարմիր դրոշով ահազանգ հրապարակել Ադրբեջանի դեմ: Տեսանյութում ադրբեջանցի մի զինվոր մոտակայքում գտնվող հայկական գերեզմանոցից փորված հայկական գանգը, կապում է զինվորական բեռնատարի հետևի մասում, մինչ զինվորները ցնծում են այդ նողկալի արարքի վրա»,- հայտնում են Համագումարից՝ հավելելով, որ մինչ Կոնգրեսը և ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը կոչ են արել Ադրբեջանին ազատ արձակել բոլոր ռազմագերիներին, այդ թվում՝ 2021թ.-ի մայիսի 27-ին հրապարակված հայտարարության մեջ, որտեղ խոսնակ Նեդ Փրայսը հայտարարել է, որ «Միացյալ Նահանգները մտահոգված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգային սահմանի երկայնքով վերջին զարգացումներով, այդ թվում՝ ադրբեջանական ուժերի կողմից մի քանի հայ զինվորների կալանավորմամբ...» և որ «Ադրբեջանը միջազգային մարդասիրական իրավունքով ստանձնած իր պարտավորություններով պետք է մարդասիրական վերաբերմունք ցուցաբերի բոլոր կալանավորվածների նկատմամբ», այս կոչերը անարձագանք են մնում։
«Չնայած գրեթե երկու տարի է անցել հայ ռազմագերիների և գերեվարված քաղաքացիական անձանց ազատ արձակելու պարտավորվածությունից, որը շարունակում է անտեսվել Ադրբեջանի և Ալիևի ռեժիմի կողմից, ամերիկահայերը պետք է շարունակեն քարոզել և պայքարել նրանց ազատ արձակման համար՝ դիմելով Բայդենի վարչակազմին և իրենց կողմից ընտրված պաշտոնյաներին»,– ասաց Համագումարի Կոնգրեսական հարաբերությունների գծով տնօրեն Մարիամ Խալոյանը։ «ԱԶԱՏՈՒԹՅԱՆ Աջակցության ակտի 907 Բանաձևի կիրառումը չափազանց կարևոր է, կարևոր է նաև Կոնգրեսի վրա ճնշում գործադրելը, որպեսզի վերջինս ճնշում գործադրի Ադրբեջանի վրա՝ հետևել հրադադարի եռակողմ համաձայնագրի պահանջներին՝ Ալիևի ռեժիմի կողմից մարդու իրավունքների խախտումների ավելացումը թույլ տալու փոխարեն»:

Ассамблея цитирует статьюChristian Post,призывающуюосвободить армянскихвоеннопленных, помочь Арцаху
Ассамблея заявила, что также призвала Соединенные Штаты оказать существенную помощь для восстановления послевоенного Арцаха, в том числе гуманитарную помощь перемещенным армянам, что по-прежнему соответствует 2 миллионам долларов, предложенным на разминирование в законопроекте об ассигнованиях на 2023 финансовый год.
«В статье в The Christian Post под названием «Когда христиане встанут на защиту армян?» журналист Узай Булут предупреждает об «очередном геноциде армян турками-мусульманами и азербайджанцами».Он обращает внимание на недавнее «Предупреждение красного знамени», опубликованное Институтом предотвращения геноцида им. Лемкина в отношении правительств Азербайджана и Турции и их планов возможного нового геноцида против армянского населения.
Булут подчеркивает отсутствие или недостаточное освещение зверств против армянского народа, в том числе пыток и жестокого обращения с армянскими военнопленными, в частности, недавно опубликованного видео, которое побудило Институт Лемкина объявить предупреждение против Азербайджана.На видео «азербайджанский солдат привязывает армянский череп, извлеченный из близлежащего армянского кладбища, к кузову военного грузовика, в то время как солдаты радуются этому гнусному акту", - говорится в сообщении Ассамблеидобавляя, что хотя Конгресс и Государственный департамент США призвали Азербайджан освободить всех военнопленных, в том числе в заявлении от 27 мая 2021 года, где официальный представитель Нед Прайс заявил, что «США обеспокоены международными отношениями между Арменией и Азербайджаном, последними событиями на границе, включая задержание азербайджанскими войсками нескольких армянских солдат...» и что «Азербайджан в соответствии со своими обязательствами по международному гуманитарному праву должен проявлять гуманное отношение ко всем задержанным», - эти призывы остаются в силе без ответа.
«Хотя прошло почти два года,взятое обязательство по освобождению армянских военнопленных и захваченных гражданских лиц продолжает игнорироваться Азербайджаном и режимом Алиева, американцы армянского происхождения должны продолжать отстаивать и бороться за свое освобождение, обращаясь к администрации Байдена и избранным ими должностным лицам", -говорит Мариам Халоян, директор по связям с Конгрессом Ассамблеи. «Выполнение Резолюции 907 Закона о поддержке свободы чрезвычайно важно, и также важно оказать давление на Конгресс, чтобы заставить Азербайджан выполнить требования Трехстороннего соглашения о прекращении огня вместо того, чтобы позволить режиму Алиева увеличивать число нарушений прав человека".