Համահայկական կրթական խորհրդաժողովը կնպաստի Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանն ու առկա խնդիրների լուծմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օգոստոսի 16-21-ն Աղվերանում կայացել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կազմակերպած Համահայկական կրթական 10-րդ խորհրդաժողովը, որին մասնակցել են աշխարհի 21 երկրների հայկական կրթական կառույցների, Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի Հանրապետության կրթության ոլորտի շուրջ 100 ներկայացուցիչներ, անցկացվել են 8 լիագումար և մասնախմբերի 11 նիստեր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից, խորհրդաժողովի փակման արարողությանը ներկա է եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը: Նա ողջունել է մասնակից ուսուցիչներին, կրթական ոլորտի ներկայացուցիչներին և բարձր գնահատել վերջիններիս ջանքն ու նվիրումը՝ միտված Սփյուռքում հայապահպանության գործին:
«Այս խորհրդաժողովն այն հարթակն է, որը հնարավորություն է տալիս բարձրաձայնելու Սփյուռքում կրթական ոլորտի կազմակերպման և իրականացման խնդիրների մասին, կանխորոշելու ԿԳՄՍ նախարարության հետ համագործակցության ուղիները։ Շարունակե՛ք Սփյուռքում հայ մանուկներին կրթելու ձեր նվիրյալ գործը՝ որպես մեր ինքնության պահպանման մարտիկներ»,-ասել է նա:
Խորհրդաժողովում ներկայացվել են Հայաստանի Հանրապետության լեզվական քաղաքականության հիմնական ուղղությունները, արևմտահայերենին վերաբերող գիտական աշխատանքները, Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի, Կրթության զարգացման և նորարարությունների ազգային կենտրոնի գործունեությունը, ՀԲԸՄ հայկական վիրտուալ համալսարանի, «Էդիտ Պրինտ» հրատարակչության, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կողմից սփյուռքի համար իրականացվող ծրագրերը, համագործակցության հնարավոր ուղիները:
Խորհրդաժողովն ամփոփվել է քննարկումների արդյունքներով պայմանավորված բանաձևի նախագծի ընդունմամբ, որն ուղղորդիչ է դառնալու ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության առաջիկա երկու տարիների գործունեության համար: Ներկայացվել է բանաձևի դեռևս աշխատանքային տարբերակը, որը ենթակա է լրամշակման՝ բոլոր կողմերի առաջարկների և դիտողությունների հիման վրա:
Արձանագրվել են մի շարք խնդիրներ, որոնք վերաբերում են տվյալ երկրում բարենպաստ քաղաքական-իրավական պայմանների առկայությանը, հայագիտական և հայրենագիտական առարկաների միասնական կրթական քաղաքականությանը, մեկօրյա և ամենօրյա դպրոցների համար ուսումնամեթոդական համալիրի՝ կրթական-առարկայական ընդհանուր չափորոշիչների, ուսումնական ծրագրերի, դասագրքերի, ուսումնաօժանդակ նյութերի բացակայությանը և այլն:
Որպես լուծում՝ ընդգծվել են մի շարք անհրաժեշտություններ, այդ թվում՝ հետամուտ լինել հայրենաճանաչությանը, հայկական ինքնության պահպանմանը, հայ դպրոցի և Հայաստան-Սփյուռք կապերի զորացմանը, ազգային, հոգևոր, բարոյական և արժանապատիվ նկարագրով հայի կրթությանն ու դաստիարակությանը, մշակել հայրենագիտական առարկաների կրթական չափորոշիչներ՝ Սփյուռքում առկա կրթական ներուժի օգտագործմամբ և տեղական կարիքների հաշվառմամբ, մշակել և իրականացնել Սփյուռքի համայնքների կարիքներին ուղղված հեռավար ձևաչափով կրթության կազմակերպման ծրագրեր (սկզբնական շրջանում առանձին կրթական ծրագրերի մոդուլների տեսքով), օգտագործել արտաքին քաղաքականության միջոցները՝ ի նպաստ հայեցի կրթության ընդլայնման և բովանդակային զարգացման, նպաստել արևմտահայերենի պահպանմանը և խրախուսել դրա գործածությունը։
Մասնակիցները խորհրդաժողովի անցկացումն ու արդյունքները դրական են գնահատել: Ըստ նրանց՝ սա փորձի փոխանակման, համագործակցության ընդլայնման լավ հնարավորություն է, ինչպես նաև խնդիրների հասցեագրման և դրանց լուծմանն ուղղված գործունեության նոր մեկնարկ:

Всеармянская образовательная конференция способствует укреплению связей Армения-Диаспора и решению существующих проблем
С 16 по 21 августа в Агверане прошла X Всеармянская образовательная конференция, организованная Министерством образования, науки, культуры и спорта РА, в которой приняли участие около 100 представителей армянских образовательных структур из 21 страны мира, Республики Армения, Республики Арцах и других. Состялось 8 пленарных заседаний и 11 заседаний подгрупп.
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве ОНКС, на церемонии закрытия конференции присутствовал заместитель министра Артур Мартиросян. Он приветствовал участвующих педагогов, представителей сферы образования и высоко оценил их усилия и самоотверженность, направленные на дело сохранения армянства в Диаспоре.
«Эта конференция является площадкой, которая дает возможность поговорить о проблемах организации и реализации образовательной сферы в диаспоре, наметить пути сотрудничества с Министерством образования, науки, культуры и спорта. Продолжайте свою самоотверженную работу по воспитанию армянских детей диаспоры как борцов за сохранение нашей идентичности», - сказал он.
На конференции были рассмотрены основные направления языковой политики Республики Армения, научные работы, связанные с западноармянским языком, деятельность Национального центра образовательных технологий. Были представлены программы Армянского виртуального университета Всеобщегоармянскогоблаготворительного союза (ВАБС), издательства «Эдит Принт», Министерства ОНКС РА, возможные пути сотрудничества.
Конференция завершилась принятием проекта постановления, разработанного по результатам обсуждений, который станет ориентиром деятельности Министерства ОНКС РА на ближайшие два года. Был представлен пока еще рабочий вариант резолюции, который подлежит доработке с учетом предложений и замечаний всех сторон.
Обсуждались проблемы, касающиеся благоприятных политико-правовых условий в данной стране, в единой образовательной политике предмета арменоведения и отсутствия учебно-методического комплекса для однодневных и ежедневных школ, стандарты общеобразовательных предметов, учебные планы, учебники, учебные материалы и др.
Были выделены следующие решения: прививание патриотизма, сохранение армянской идентичности, укрепление армянской школы и связей Армения-Диаспора, образование и воспитание в национальном духе, разработка образовательных стандартов с использованием образовательного потенциала и учета местных потребностей, создание программ в дистанционном формате, направленных на нужды общин диаспоры в виде отдельных образовательных модулей, содействие сохранению западноармянского языка и поощрение его использования.
Участники положительно оценили проведение конференции и ее результаты. По их словам, это хорошая возможность для обмена опытом, расширения сотрудничества, а также начала деятельности, направленной на решение проблем и их решение.