Մեծամորը և Պոլյարնիե Զորին հռչակվել են քույր քաղաքներ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծամոր համայնքը միջազգային համագործակցության ոլորտում ակտիվ գործունեություն է սկսել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ռուսաստանի Դաշնության Պոլյարնիե Զորի քաղաքի հետ կնքվել է համագործակցության հուշագիր, որում ամրագրվել է նաև, որ երկու քաղաքները ճանաչվում են քույր քաղաքներ:
Այս հուշագրի ստորագրումը, Մեծամոր համայնքի ղեկավար ընտրվելուց հետո, Վահրամ Խաչատրյանի առաջին նախաձեռնությունն է միջազգային համագործակցության ոլորտում և այն կյանքի է կոչվել:
Պոլյարնիյե Զորի քաղաքը Մեծամորի քաղաքի հետ կապող օղակ ունի. այս քաղաքում գտնվող Կոլայի ատոմային կայանի օրինակով է կառուցվել Հայաստանի ատոմային էլեկտրոկայանը, որի համար տուրբինները Խորհրդային Միության տարիներին տեղափոխվել են հենց այս քաղաքից: Պոլյարնիյե Զորին և Մեծամորը կառուցվել են որպես ատոմակայանների բնակիչների կեցության ավաններ, որոնք հետագայում ստացել են քաղաքների կարգավիճակ: Այժմ քաղաքներում բնակվում են ԱԷԿ-ների նախկին և ներկա աշխատակիցները, իսկ ինչպես նախկինում, այդպես էլ 2018-2022 թվականներին Ռուսաստանի Դաշնության «Ատոմէներգոռեմոնտ» բաժնետիրական ընկերության տարբեր մասնաճյուղերի, ինչպես նաև «Կոլատոմէներգոռեմոնտ» մասնաճյուղի ավելի քանի 100 մասնագետները, ովքեր հանդիսանում են Պոլյարնիյե Զորի քաղաքի բնակիչներ մասնակցել են ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործմանժամկետի երկարաձգման աշխատանքներին և պատվով կատարել իրենց մասնագիտական աշխատանքը:
Մեծամոր համայնքի ղեկավարի խորհրդական Վլադիմիր Ստեփանյանը Պոլյարնիյե Զորի քաղաքապետ Մաքսիմ Պուխովի միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր:
Հուշագրի կնքումից հետո Վլադիմիր Ստեփանյանը Պոլյարնիյե Զորի համայնքապետարանի աշխատակազմին և քաղաքի բնակիչներին բարեմաղթանքներ է փոխանցել Մեծամոր համայնքի ղեկավար Վահրամ Խաչատրյանի անունից:
Ողջույնի իր խոսքում, նա, հղում անելով հայ-ռուսական արդի փուլի շոշափելի ձեռքբերումներին, վստահություն է հայտնել, որ այդ հուշագրով նույնպես կնպաստեն համայնքների համագործակցության ձևաչափում հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացմանը:
«Կարծում եմ՝ այս հուշագիրն օրինակ կծառայի այլ համայնքների համար, որպեսզի համագործակցության այս ձևաչափը կիրառվի նաև այլ համայնքներում»,- նշել է Վլադիմիր Ստեփանյանը:
Կողմերը պայմանավորվել են ակտիվ համագործակցել քույր քաղաքների հումանիտար, առևտրատնտեսական, փոքր ու միջին բիզնեսի ոլորտներում, ինչպես նաև՝ զբոսաշրջության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության զարգացման հարցերում։

Мецамор и Полярные Зори стали городами-побратимами
Как передаетАрменпресс, с городом Полярные Зори (Российская Федерация) подписан Меморандум о сотрудничестве, в котором зафиксировано, что два города признаются городами-побратимами.
Подписание данного документа является первой инициативой Ваграма Хачатряна в сфере международного сотрудничества после его избрания главой муниципального образования Мецамор и она реализована.
Город Полярные Зори был выбран исходя из общей схожести с городом Мецамор. По примеру Кольской АЭС здесь была построена, единственна в Закавказье Армянская АЭС, энергоблоки обоих станций работают с одинаковыми реакторами, в советские годы именно из этого города были перевезены турбины. Полярные Зори и Мецамор строились как жилые поселки для работников атомных электростанций, впоследствии получившие статус городов.
В настоящее время в городах-спутниках проживают бывшие и действующие работники атомных электростанций. Различные специалисты из Кольской АЭС, более 100 работников филиала «КолАЭР», а это жители города Полярные Зори, сотрудники различных филиалов АО «Атомэнергоремонт», также как и в прошлом, по опыту Кольской АЭС, в 2018-2021 годах участвовали в ремонтных работах по продлению срока эксплуатации 2-го энергоблока Армянской АЭС и с честью выполнили свой профессиональный долг.
Советник главы муниципалитета Мецамор Владимир Степанян подписал Меморандум о сотрудничестве с главой города Полярные Зори Максимом Пуховым.
После подписания меморандума Владимир Степанян передал коллективу муниципалитета и жителям города Полярные Зори наилучшие пожелания от имени главы муниципалитета Мецамор Ваграма Хачатряна.
В своей приветственной речи он коснулся ощутимых достижений нынешнего этапа развития армяно-российского сотрудничества и выразил уверенность, что меморандум также будет способствовать развитию армяно-российских отношений в рамках сотрудничества органов местного самоуправления.
"Уверен, что этот меморандум послужит примером для других муниципальных образований, чтобы эти меры сотрудничества применялась и в других муниципалитетах наших стран", - отметил Владимир Степанян.
Стороны договорились активно сотрудничать в гуманитарной, торгово-экономической сферах, а также в сферах малого и среднего бизнеса, туризма, культуры, спорта и развития молодежи.