Արարատ Միրզոյանն իր բուլղարացի գործընկերոջը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Սոֆիայում գտնվող Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հունիսի 14-ին հանդիպում է ունեցել Բուլղարիայի ԱԳ նախարար Թեոդորա Գենչովսկայի հետ, որը մեկնարկել է առանձնազրույցի, այնուհետև շարունակվել ընդլայնված ձևաչափով՝ պատվիրակությունների մասնակցությամբ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Արարատ Միրզոյանը և Թեոդորա Գենչովսկան բարձր են գնահատել դարավոր բարեկամության վրա հիմնված հայ-բուլղարական միջպետական հարաբերությունների առկա մակարդակը՝ պատրաստակամություն հայտնելով առավել ակտիվացնելու երկու երկրների միջև երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով համագործակցությունը։ Ընդգծվել է բարձրաստիճան մակարդակներում պաշտոնական փոխայցելությունների, երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև պարբերական խորհրդակցությունների իրականացման կարևորությունը։
Կողմերն անդրադարձել են առևտրաշրջանառության և ներդրումների ծավալների ավելացման հնարավորություններին և կարևորել այս ոլորտներում առկա զգալի ներուժի իրացումը։ Այս համատեքստում շեշտվել է հայ-բուլղարական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեության, գործարար շրջանակների միջև շփումների ակտիվացման նշանակությունը:
Երկուստեք կարևորվել է նաև Պարսից ծոց-Սև ծով միջազգային տրանսպորտային միջանցքի ստեղծման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հետագա զարգացման շուրջ։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի և Բուլղարիայի միջև կրթության և մշակույթի ոլորտներում կապերին: Այս առումով նախարար Միրզոյանը երախտագիտություն է հայտնել Բուլղարիայի իշխանություններին հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքի, և երկկողմ միջկառավարական ծրագրի շրջանակներում Բուլղարիայի համալսարաններում Հայաստանի քաղաքացիների ուսումնառությունը կազմակերպելու համար:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության մի շարք հարցեր։ Նախարար Միրզոյանն իր բուլղարացի գործընկերոջն է ներկայացրելԼեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը և հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացների, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ բանակցությունների վերաբերյալ։
Ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդական դերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խաղաղ գործընթացի առաջմղման գործում։ Այս առումով Արարատ Միրզոյանըբարձր է գնահատել Բուլղարիայի դիրքորոշումը:
Նախարար Միրզոյանը մտահոգություն է հայտնելԱդրբեջանի իշխանությունների շարունակական հայատյաց ու ռազմատենչ հռետորաբանության, Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ սադրիչ գործողությունների առնչությամբ։ Նա իր գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել նաև այն փաստին, որ միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմերի կոպիտ խախտմամբ՝ Ադրբեջանը շարունակում էպատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց։
Առանձնահատուկ կարևորվել է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում Ադրբեջանի կողմից համամարդկային մշակութային ժառանգության մաս կազմող հայկական կոթողների ինքնության խեղաթյուրման և ոչնչացման հետևողական քաղաքականության կանխումը։ Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանը շեշտել է միջազգային հանրության հստակ և հասցեական արձագանքի, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում համապատասխան միջազգային կառույցների ներգրավվածության, հատկապես՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելության անարգել իրականացման հրատապությունը։
Արարատ Միրզոյանը գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները։
ՀՀ ԱԳ նախարարի այցի շրջանակներում Բուլղարիայի ԱԳ նախարարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի ու սպորտի և Բուլղարիայի Հանրապետության մշակույթի նախարարությունների միջև մշակույթի բնագավառում 2022-2025թթ․ համագործակցության մասին ծրագրի ստորագրման արարողությունը։ Հայկական կողմից ծրագիրը ստորագրել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, բուլղարական կողմից՝ Բուլղարիայի մշակույթի նախարար Աթանաս Աթանասովը։

Арарат Мирзоян представил своему болгарскому коллеге ситуацию вокруг нагорно-карабахского конфликта
14 июня министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, находящийся в Софии с официальным визитом, встретился с министром иностранных дел Болгарии Теодорой Генчовской. После приватной беседы состоялась встреча в расширенном составе с участием делегаций. Об этом «Арменпресс» сообщили в МИД РА.
Арарат Мирзоян и Теодора Генчовская высоко оценили существующий уровень армяно-болгарских межгосударственных отношений, основанных на многовековой дружбе, выразив готовность активизировать сотрудничество двух стран в двустороннем и многостороннем формате. Была подчеркнута важность официальных взаимных визитов на высшем уровне, регулярных консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран.
Стороны коснулись возможностей увеличения товарооборота, инвестиций, использования имеющегося в этих сферах значительного потенциала. В этом контексте была подчеркнута важность деятельности армяно-болгарской межправительственной комиссии и активизации контактов между деловыми кругами.
Стороны также обсудили работу по созданию международного транспортного коридора от Персидского залива до Черного моря.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о дальнейшем развитии партнерства РА-ЕС.
Собеседники коснулись связей между Арменией и Болгарией в сфере образования и культуры. В этой связи министр Мирзоян поблагодарил болгарские власти за бережное отношение к армянскому культурному наследию и за организацию обучения граждан Армении в болгарских вузах в рамках двусторонней межправительственной программы.
Стороны обсудили ряд вопросов региональной и международной безопасности. Министр Мирзоян представил своему болгарскому коллеге ситуацию вокруг нагорно-карабахского конфликта, позицию армянской стороны в отношении процессов, направленных на установление регионального мира и стабильности, переговоров по нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
Была подчеркнута и роль сопредседателей Минской группы ОБСЕ в продвижении мирного процесса в нагорно-карабахском конфликте. В этой связи Арарат Мирзоян высоко оценил позицию Болгарии.
Министр Мирзоян выразил обеспокоенность продолжающейся антиармянской и воинственной риторикой властей Азербайджана, провокационными действиями против Армении и Нагорного Карабаха. Он также обратил внимание коллеги на то, что, грубо нарушая нормы международного гуманитарного права, Азербайджан продолжает удерживать в плену армянских военнопленных и гражданских лиц.
Особый акцент был сделан на предотвращении политики искажения или уничтожения Азербайджаном идентичности армянских памятников, являющихся частью универсального культурного наследия на территориях, оказавшихся под контролем Азербайджана после 44-дневной войны. В этом контексте министр Мирзоян подчеркнул неотложность четкого, целенаправленного реагирования со стороны международного сообщества, а также необходимость привлечения соответствующих международных организаций в Нагорный Карабах, особенно миссии ЮНЕСКО по установлению фактов.
Арарат Мирзоян проинформировал своего коллегу о последних событиях в процессе нормализации армяно-турецких отношений.