Հարկավոր է համախմբել մեր ամբողջ ներուժը՝ դիմագրավելու Հայաստանի և Արցախի առջև կանգնած լուրջ մարտահրավերներին. ՀՀ ԳԱԱ հայտարարությունը
![Հարկավոր է համախմբել մեր ամբողջ ներուժը՝ դիմագրավելու Հայաստանի և Արցախի առջև կանգնած լուրջ մարտահրավերներին. ՀՀ ԳԱԱ հայտարարությունը](http://armenpress.am/resized/480/static/news/b/2022/06/1085259.jpg)
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիան հայտարարություն է տարածել՝ մտահոգություն հայտնելով վերջին շրջանում Հայաստանի և Արցախի շուրջ ծավալվող իրադարձությունների առնչությամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԳԱԱ-ի հայտարարութան մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիան իր մտահոգությունն է հայտնում վերջին շրջանում Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության շուրջ ծավալվող իրադարձությունների առնչությամբ։
Լինելով ապաքաղաքական կառույց, որի կանոնադրական խնդիրը գիտության զարգացումն է, ակադեմիան, սակայն, չի կարող անհաղորդ մնալ մեր պետության և ազգի համար գոյաբանական քաղաքական մարտահրավերներին։ Այդպիսի մարտահրավեր է այսօր արցախահայության հնարավոր հայրենազրկման և ցեղասպանության վտանգը, որը կարմիր գիծ է մարդկության համար։
Հազարամյակների հայոց քաղաքակրթության մաս կազմող Արցախը մեր հայրենիքի անբաժան մասն է, արցախահայությունը մեր ազգի ամենաերկար պետականություն պահպանած հատվածն է, մեր արևելյան պատվարը։ Սակայն սկսած առնվազն 20-րդ դարի սկզբից՝ կովկասյան թաթարները, թուրքական շրջանակների աջակցությամբ, այնուհետև նրանց ադրբեջանցի հետնորդները գործադրում էին բոլոր ջանքերը՝ վերացնելու հայկական որևէ հետք Արցախում։ Այդ ամենն ուղեկցվում էր մարդկության դեմ իրագործվող հանցանքներով։
Այդ քաղաքականությունը շարունակվեց նաև Խորհրդային Միության փլուզումից հետո և առանձնահատուկ թափ ստացավ 2020թ. 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ձևավորված նոր իրողությունների պայմաններում՝ փաստացի վերածվելով Ադրբեջանի Հանրապետության պաշտոնական գաղափարախոսության մի անքակտելի բաղադրիչի։ Այսօր մենք ականատես ենք այս արատավոր քաղաքականության այնպիսի բացահայտ դրսևորումների, ինչպիսիք են հայտարարագրված ծրագրերն իսպառ վերացնելու հայկական պատմամշակութային հետքն իր վերահսկողության տակ անցած նոր տարածքներում, հայատյացության սփռումը բոլոր հնարավոր միջազգային հարթակներում, պատմության զեղծարարությունը, արհամարհանքը միջազգային իրավունքի հանդեպ, մասնավորապես, ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին Ժնևի կոնվենցիայի ոտնահարումը և այլն։
Ադրբեջան պետության կազմում հայտնվելու պարագայում Արցախին սպասվում է արագ հայաթափում, արցախահայությանը՝ հայրենազրկում, ցեղասպանություն։ Արցախը ոչ մի կարգավիճակով չի կարող մասը կազմել մի պետության, որն իր քաղաքացիներին արդեն մի քանի սերունդ դաստիարակում է մոլի հայատյացության մթնոլորտում։ Հայաստանի Հանրապետությունն Արցախի ժողովրդի անվտանգության և ինքնորոշման իրավունքի իրացման երաշխավորն է։ Մենք չենք կարող հրաժարվել այդ հիմնարար սկզբունքից։
Հայաստանի Հանրապետությունը, Արցախի Հանրապետությունն այսօր կանգնած են լուրջ մարտահրավերների առջև։ Հարկավոր է համախմբել մեր ողջ ներուժը՝ դիմագրավելու այդ մարտահրավերներին, լուծումներ գտնելու առաջ եկած խնդիրներին։
Գիտությունների ազգային ակադեմիան պատրաստ է ՀՀ պետական իշխանության մարմիններին տրամադրել մասնագիտական խորհրդատվություն, կարող է դառնալ այն հարթակներից մեկը, որտեղ կարող են քննարկվել համահայկական նշանակություն ունեցող հիմնահարցերը, լուծումներ և այլընտրանքային տարբերակներ առաջարկվել համահայկական օրակարգի ձևավորման համար»:

National Academy of Sciences calls for uniting whole potential to resist challenges facing Armenia and Artsakh
YEREVAN, JUNE 6, ARMENPRESS. The National Academy of Sciences of Armenia issued a statement, expressing concerns about the latest developments happening around Armenia and Artsakh.
“The National Academy of Sciences of Armenia is expressing its concerns about the latest incidents taking place around the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh.
Being an apolitical structure, the statutory task of which is the development of science, the Academy, however, cannot remain indifferent to the existential political challenges for our state and nation. The danger of possible deprivation of homeland and genocide of Artsakh-Armenians is such a challenge today, which is a red line for the humanity.
Artsakh, which has been part of the Armenian civilization for millennia, is an inseparable part of our homeland, the Artsakh-Armenians are the part who have preserved the longest statehood of our nation, our eastern stronghold. However, since at least early 20th century, the Caucasian Tatars, with the support of Turkish circles, later their Azerbaijani descendents, were making all efforts to eliminate any Armenian trace in Artsakh. All these was accompanied by crimes against humanity.
This policy continued also after the collapse of the Soviet Union and gained a special momentum in the new conditions formed as a result of the 2020 44-Day War, in fact turning into an inseparable component of the official ideology of Azerbaijan. Today we are witnessing such open manifestations of this vicious policy as the plans to totally eliminate the Armenian historical-cultural trace in the new territories under its control, spread Armenophobia in all possible international platforms, distort history, ignore the international law, particularly, violate the Geneva Convention on treatment with prisoners of war, etc.
In case of appearing under Azerbaijan’s control, Artsakh will face a quick eviction of Armenians, and the Armenians of Artsakh – deprivation of homeland, genocide. Artsakh cannot be part of a state in any status, which is educating already several of its generations in an atmosphere of greedy Armenophobia. The Republic of Armenia is the guarantor of the security of the people of Artsakh and the exercise of their right to self-determination. We cannot refuse from this fundamental principle.
Today the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh are facing serious challenges. It is necessary to unite all our potential to resist those challenges and find solutions to the existing problems.
The National Academy of Sciences of Armenia is ready to provide professional consulting to the public authorities of Armenia, could become one of the platforms where issues of pan-Armenian significance, solutions could be discussed and alternative options could be proposed for forming a pan-Armenian agenda”.