Ամեն տարի սիգարետների շուրջ 4,5 տրիլիոն ֆիլտրեր են աղտոտում շրջակա միջավայրը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) երկրներին կոչ Է արել ծխախատի ինդուստրիայից հասնելու մարդկանց եւ բնությանը հասցվող վնասի փոխհատուցման: Ինչպես նշված Է ԱՀԿ-ի զեկույցում, որը մայիսի 31-ին հրապարակվել Է Ժնեւում, ծխախոտը տարեկան ավելի քան 8 միլիոն կյանք Է խլում, մթնոլորտ Է նետվում 84 միլիոն տոննա ածխաթթվական գազ, շրջակա միջավայրն աղտոտում Է ծխված սիգարետների գրեթե 4,5 տրիլիոն ֆիլտր, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ծխախոտ. մեր մոլորակի թունավորումը» զեկույցը հրապարակվել Է մայիսի 31-ին ԱՀԿ-ի կողմից նշվող Առանց ծխախտոտի համաշխարհային օրվա առթիվ: Այնտեղ բերված տվյալների համաձայն՝ «աշխարհի համար ծխախտոի ինդուստրիայի արժեքը չափվում Է տարեկան ավելի քան 8 միլիոն կյանքով, 600 միլիոն ծառի հատմամբ, 200 հազար հեկտար հողի եւ 22 միլիարդ տոննա ջրի օգտագործմամբ»:
Մթոնոլորտ Է նետվում 84 միլիոն տոննա ածխաթթվական գազ, շրջակա միջավայրն աղտոտում Է շուրջ 4,5 տիլիոն սիգարետային ֆիլտր: Զեկույցի հեղինակները հիշեցնում են, որ ծխախոտի բուծումը հիմնականում տարածված Է բնակչության մեկ շնչին ընկնող ցածր եւ միջին եկամտով երկրներում, որտեղ «ջուրը եւ մշակվող հողերը չափազանց անհրաժեշտ են պարենի արտադրության համար»:
Սակայն դրա փոխարեն ջուրը եւ հողն օգտագործվում են ծխախոտ աճեցնելու համար, եւ «ըստ որում ավելի ու ավելի շատ հողատարածություններ են մաքրվում անտառներից», արձանագրել են ԱՀԿ-ում: Ինչպես նշել են կազմակերպությունում, ծխախոտի արդյունաբերության գործունեության հետ կապված աղտոտումից բնության միջավայրի մաքրման ծախսերն «ընկած են ավելի շուտ հարկատուների, քան հենց ինդուստրիայի վրա»: Չինաստանում, փորձագետների գնահատումներով, այդ ծախսերը կազմում են տարեկան շուրջ 2,6 միլիարդ դոլար, Հնդկաստանում՝ շուրջ 766 միլիոն դոլար, Բրազիլիայում եւ Գերմանիայում՝ ավելի քան 200 միլիոն դոլար:
ԱՀԿ-ն կարծում Է, որ ծխախտի արդյունաբերության նկտամամբ անհրաժեշտ Է կիրառել «Նրանք, ովքեր աղտոտում են, պետք Է վճարեն» կանոնը: Համաշխահային կազմակերպությունը երկրներին կոչ Է արել ծխախոտ աճեցնող ֆերմերներին օգնել անցնելու այլ գյուղատնտեսական մշակաբույսերի արտադրության: Բացի դանից, ԱՀԿ-ի կարծիքով, պետությունները պետք Է օգնեն ծխող մարդկանց հրաժարվելու վնասակար սովորությունից: Մայիսի 31-ին նշվող Առանց ծխախոտի համաշխարհային օրը հռչակվել Է1988 թվականին Առողջապահության 42-րդ համաշխարհային ասամբլեայում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Ежегодно окружающую среду загрязняют около 4,5 трлн фильтров от сигарет
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) призвала страны добиваться от табачной индустрии возмещения наносимого здоровью людей и природе ущерба. Как отмечается в докладе ВОЗ, опубликованном во вторник в Женеве, табак уносит ежегодно более 8 млн жизней, в атмосферу попадает 84 млн тонн углекислого газа, окружающую среду загрязняют почти 4,5 трлн фильтров от выкуренных сигарет,передает Арменпресс.
Публикация доклада "Табак: отравление нашей планеты" приурочена к отмечаемому ВОЗ 31 мая Всемирному дню без табака. Согласно приведенным в нем данным, "стоимость табачной индустрии для мира измеряется ежегодно более чем 8 млн жизней, вырубкой 600 млн деревьев, использованием 200 тыс. га земли и 22 млрд тонн воды". В атмосферу попадает 84 млн тонн углекислого газа, окружающую среду загрязняют около 4,5 трлн сигаретных фильтров.
Авторы доклада напоминают, что выращивание табака в основном распространено в странах с низкими и средними доходами на душу населения, в которых "вода и возделываемые земли часто крайне необходимы для производства продовольствия". Однако вместо этого вода и земля используются для выращивания табака, "и при этом все больше участков земли расчищаются от лесов", констатировали в ВОЗ.
Как отметили в организации, расходы по очистке природной среды от загрязнения, связанного с деятельностью табачной промышленности, "ложится скорее на налогоплательщиков, нежели на саму индустрию". В Китае, по оценкам экспертов, такие расходы составляют около $2,6 млрдв год, в Индии - около $766 млн, в Бразилии и Германии - более $200 млн. ВОЗ считает, что в отношении табачной промышленности следует применять правило: "Те, кто загрязняет - платит". Всемирная организация призывала страны помочь фермерам, выращивающим табак, перейти на производство других сельскохозяйственных культур. Кроме того, по мнению ВОЗ, государства должны помогать курящим людям отказаться от вредной привычки.
Отмечаемый 31 мая Всемирный день без табака был провозглашен в 1988 году на 42-й Всемирной ассамблее здравоохранения.