Փաշինյանը շնորհավորեց բռնցքամարտի Եվրոպայի առաջնությանը մեդալներ նվաճած հայ մարզիկներին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ-ում 2021 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկումների մեկնարկին շնորհավորեց Հայաստանում բռնցքամարտի տղամարդկանց Եվրոպայի առաջնության հաջող անցկացման առիթով:
«Տարօրինակ է հնչում, և, երբ ես այդ մասին իմացա, շատ զարմացա. փաստորեն մեր անկախության շրջանում ընդհանրապես Հայաստանում օլիմպիական մարզաձևերի Եվրոպայի կամ աշխարհի առաջնություն երբևէ չէր անցկացվել: Սա լավ փաստ չէ, և մենք հույս ունենք առաջիկայում ավելի հաճախ տեսնել այդպիսի մրցաշարեր: Հայաստանում մինչ այս մրցաշարը վերջին մասշտաբային միջոցառումը շախմատային օլիմպիադան էր, որը տեղի է ունեցել, եթե հիշողությունս չի դավաճանում , 1995 կամ 1996 թվականին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Փաշինյանը:
Նա հավելեց, որ հաջորդ տարի Հայաստանը կընդունի ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունը՝ վստահություն հայտնելով, որ այն ևս կանցկացնեն բարձր մակարդակով:

Никол Пашинян поздравил армянских боксеров - медалистов чемпионата Европы
Премьер-министр Армении Никол Пашинян при обсуждении исполнения государственного бюджета на 2021 год в Национальном Собрании поздравил с успешным проведением в Армении чемпионата Европы по боксу среди мужчин.
«Звучит странно, но когда я узнал это, был очень удивлен. Фактически, за все время независимости в Армении ни разу не проводились чемпионаты Европы или мира олимпийских видов спорта. Это не очень хорошо, мы надеемся в будущем видеть больше таких турниров. Последним масштабным мероприятием до этого чемпионата в Армении была шахматная олимпиада, которая проходила, если мне не изменяет память, в 1995 или 1996 году», - как передает «Арменпресс», заявил Пашинян.
Он добавил, что в следующем году в Армении пройдет чемпионат Европы по тяжелой атлетике, выразив уверенность, что и он пройдет на высоком уровне.