Փաշինյանը շնորհավորեց բռնցքամարտի Եվրոպայի առաջնությանը մեդալներ նվաճած հայ մարզիկներին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ-ում 2021 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկումների մեկնարկին շնորհավորեց Հայաստանում բռնցքամարտի տղամարդկանց Եվրոպայի առաջնության հաջող անցկացման առիթով:
«Տարօրինակ է հնչում, և, երբ ես այդ մասին իմացա, շատ զարմացա. փաստորեն մեր անկախության շրջանում ընդհանրապես Հայաստանում օլիմպիական մարզաձևերի Եվրոպայի կամ աշխարհի առաջնություն երբևէ չէր անցկացվել: Սա լավ փաստ չէ, և մենք հույս ունենք առաջիկայում ավելի հաճախ տեսնել այդպիսի մրցաշարեր: Հայաստանում մինչ այս մրցաշարը վերջին մասշտաբային միջոցառումը շախմատային օլիմպիադան էր, որը տեղի է ունեցել, եթե հիշողությունս չի դավաճանում , 1995 կամ 1996 թվականին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Փաշինյանը:
Նա հավելեց, որ հաջորդ տարի Հայաստանը կընդունի ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունը՝ վստահություն հայտնելով, որ այն ևս կանցկացնեն բարձր մակարդակով:

PM Pashinyan congratulates medalists of EUBC Men’s European Boxing Championships in Yerevan
YEREVAN, MAY 31, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan praised the successful organization of the EUBC Men’s European Boxing Championships in Yerevan.
“It sounds strange but I was very surprised to find out that never before was a European or World championship of any Olympic sports organized in Armenia during the years of independence. This isn’t good, and we hope to host such championships more frequently in the future. The last major championship before this boxing championship was the chess Olympiad, which took place either in 1995 or 1996 if I am not mistaken,” Pashinyan said during parliamentary committee debates on the 2021 state budget performance.
Pashinyan congratulated Team Armenia for the medals won at the EUBC Men’s European Boxing Championship.
The Armenian PM added that next year Armenia will host the European Weightlifting Championship. He said that this championship will also be organized on the highest level.