Ճապոնիայի պետական պարտքը գերազանցել է 9,5 տրիլիոն դոլարը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի միագումար պետական պարտքը 2021 ֆինանսական տարվա վերջին (2022 թվականի մարտի 31) հասել Է երկրի պատմության մեջ ամենախոշոր գումարին՝ 1 241,3 տրիլիոն իենի (ավելի քան 9,5 տրիլիոն դոլարի ընթացիկ փոխարժեքով): Այն աճում Է արդեն վեց տարի անընդմեջ, մայիսի 11-ին հաղորդել Է Yomiuri թերթը՝ վկայակոչելով ֆինանսների նախարարությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ճապոնիայի պետական պարտքը կազմվել Է պետական պարտատոմսերի, կարճաժամկետ կառավարական արժեթղթերի եւ ժամանակավոր փոխառությունների ընդհանուր գումարից: Դրանք առանձնապես աճել են վերջին տարիներին համավարակի պատճառով բժշկական եւ սոցիալական կարիքների համար լրացուցիչ ծախսերի կապակցությամբ:
Դրա հետեւանքով ներկայումս Ճապոնիայի յուրաքանչյուր բնակչին բաժին Է ընկնում շուրջ 9,9 միլին իրեն (գրեթե 76 հազար դոլար) պետական պարտք: Այն արդեն ավելի քան 2,6 անգամ գերազանցում Է երկրի համախառն ներքին արդյունքի չափը: Ճապոնիայի կառավարությունը խոստանում Է 2026 ֆինանսական տարում տնտեսական աճի տարեկան 2 տոկոս աճի տեմպերի պահպանման հիման վրա վերացնել պետական բյուջեի պակասուրդը հարկային մուտքերի աճի հաշվին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Госдолг Японии превысил $9,5 трлн
Совокупный государственный долг Японии на конец 2021 финансового года (31 марта 2022 года) достиг крупнейшей в истории страны суммы - 1 241,3 трлн иен (более $9,5 трлн по текущему курсу). Она возрастает уже шесть лет подряд.Как передает Арменпресс, об этом сообщила в среду газетаYomiuriсо ссылкой на министерство финансов.
Государственный долг Японии складывается из общей суммы государственных облигаций, краткосрочных правительственных ценных бумаг и временных заимствований. Они особенно возросли в последние годы из-за дополнительных расходов на медицинские и социальные нужды в связи с пандемией.
В результате в настоящее время на каждого жителя Японии приходится около 9,9 млн иен (почти $76 тыс.) государственного долга.
Он уже более чем 2,6 раза превышает размер валового внутреннего продукта страны. Правительство Японии обещает в 2026 финансовом году на основе поддержания темпов роста экономики в 2% в год ликвидировать дефицит государственного бюджета за счет роста налоговых поступлений.