ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը մանրամասներ է ներկայացրել ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հանդիպման վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հանդիպման վերաբերյալ ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունը:
«Մայիսի 2-ին աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ։
Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է գործընկերոջը Հայաստանի ու ԱՄՆ-ի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ և գոհունակություն հայտնել Հայաստանի և ԱՄՆ միջև քաղաքական երկխոսության առկա մակարդակի կապակցությամբ:
Ընդգծվել է, որ անցած տարիների ընթացքում կողմերն ամուր գործընկերություն են հաստատել՝ հիմնված ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության ընդհանուր արժեքների հիման վրա։ Արարատ Միրզոյանը կարևորել է Միացյալ Նահանգների կողմից ժողովրդավարության ամրապնդման, կայուն զարգացման և կոռուպցիայի դեմ պայքարի նպատակով Հայաստանին տրամադրած աջակցությունը։ Էնթոնի Բլինքենն իր հերթին բարձր է գնահատել Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումները և շեշտել է ամերիկյան կողմի շարունակական աջակցությունն այդ գործընթացին։
Երկուստեք ընդգծվել է Հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության շրջանակներում համատեղ աշխատանքների վերսկսման նշանակությունը, որի ամփոփիչ նիստն անցկացվելու է մայիսի 3-ին Վաշինգտոնում։
Քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության զարգացման հեռանկարները։ ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է ԱՄՆ հետ առևտրատնտեսական կապերի խորացումը և ընդգծել, որ զգալի հնարավորություններ կան նաև բարձր և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, էներգետիկայի, ֆինանսաբանկային, քաղաքացիական ավիացիայի, կանաչ տնտեսության և այլ ոլորտներում հայ-ամերիկյան փոխգործակցության ընդլայնման համար։
Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում ԱՄՆ սկզբունքային դիրքորոշումը՝ կարևորելով այս տարի ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի՝ Ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ հայտարարությունը, որը վերահաստատում է մարդու իրավունքների պաշտպանության և մարդասիրության սկզբունքներին ԱՄՆ հանձնառությունը։
Կողմերը նաև անդրադարձ են կատարել միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցերի։
Հայկական կողմը ներկայացրել է հարավկովակասյան տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը և Հայաստանի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացների վերաբերյալ։ Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել համապարփակ խաղաղության պայմանագրի շուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ: ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ԱՄՆ միջնորդական ջանքերի կարևորությունը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող պետություն։
Արարատ Միրզոյանն Էնթոնի Բլինքենին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Արցախում հումանիտար ճգնաժամ ստեղծելուն ուղղված գործողությունները։
Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների համատեքստում կարևորվել է հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց հայրենադարձման անհրաժեշտությունը, ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանումը։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ստեղծման վերաբերյալ պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքին:
Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի զարգացումները։ Պետքարտուղար Բլինքենը նշել է, որ ԱՄՆ լիովին աջակցում է Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը և կարևորում Հայաստանի ներդրած կառուցողական ջանքերը այդ գործընթացում:
Հանդիպման ավարտին Արարատ Միրզոյանն ու Էնթոնի Բլինքենը ստորագրել են Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև «Քաղաքացիական միջուկային էներգիայի ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ» փոխըմբռնման հուշագիր»:

Мирзоян и Блинкен обсудили вопрос начала переговоров между Арменией и Азербайджаном по мирному договору
Министерство иностранных дел Республики Армения представило подробности, касающиеся встречи министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна и госсекретаря США Энтони Блинкена. «Арменпресс» представляет сообщение МИД РА о встрече.
«2 мая находящийся с рабочим визитом в США министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с госсекретарем США Энтони Блинкеном.
Арарат Мирзоян поздравил коллегу с 30-летием установления дипломатических отношений между Арменией и США и выразил удовлетворение существующим уровнем политического диалога между Арменией и США.
Было подчеркнуто, что за прошедшие годы стороны установили крепкое партнерство, основанное на общих ценностях демократии, защиты прав человека и верховенства закона. Арарат Мирзоян отметил значение содействия, оказываемого США Армении с целью укрепления демократии, стабильного развития и борьбы с коррупцией.
Энтони Блинкен, в свою очередь, высоко оценил осуществляемые в Армении демократические реформы и подчеркнул постоянную поддержку американской стороны этому процессу.
Стороны подчеркнули важность возобновления совместных работ в рамках Армяно-американского стратегического диалога, итоговое заседание которого состоится 3 мая в Вашингтоне.
Были обсуждены перспективы развития сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес. Министр иностранных дел Армении подчеркнул важность углубления торгово-экономических связей с США и подчеркнул, что есть также значительные возможности для расширения армяно-американского взаимодействия в сферах высоких и информационных технологий, энергетики, финансово-банковской, гражданской авиации, зеленой экономики и в других сферах.
Арарат Мирзоян высоко оценил принципиальную позицию США в вопросе признания Геноцида армян, отметив важность заявления президента США Джо Байдена в этом году в связи с годовщиной Геноцида, подтверждающего приверженность США принципам защиты прав человека и гуманизма.
Стороны также коснулись вопросов международной и региональной безопасности и стабильности.
Армянская сторона представила ситуацию в Южно-Кавказском регионе и позицию Армении относительно процессов, направленных на установление регионального мира и стабильности. Собеседники обменялись мнениями о начале переговоров между Арменией и Азербайджаном по всеобъемлющему мирному договору. Министр иностранных дел Армении подчеркнул важность посреднических усилий США по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта как государства-сопредседателя Минской группы ОБСЕ.
Арарат Мирзоян представил Энтони Блинкену действия Азербайджана, создающие в Арцахе гуманитарный кризис.
В контексте гуманитарных проблем, возникших в результате развязанной Азербайджаном 44-дневной войны против Нагорного Карабаха, была подчеркнута необходимость возвращения армянских военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц, сохранение армянского культурного и религиозного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана.
В ходе встречи стороны коснулись хода реализации договоренностей относительно создания комиссии по делимитации и безопасности границ.
Министр Мирзоян представил собеседнику также развития вокруг процесса урегулирования отношений между Арменией и Турцией. Госсекретарь Блинкен отметил, что США полностью поддерживают нормализацию отношений между Арменией и Турцией и придают важность конструктивным усилиям Армении в этом процессе.
В конце встречи Арарат Мирзоян и Энтони Блинкен подписали Меморандум о взаимопонимании между Арменией и США «О сотрудничестве в сфере мирной атомной энергетики».