Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է անվանի ակադեմիկոս Յուրի Հովհաննիսյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ« ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել գիտնական, ֆիզիկոս, Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս, Մենդելեևի անվան ՅՈԻՆԵՍԿՕ-Ռուսաստան միջազգային մրցանակի դափնեկիր, Հայաստանի ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ Յուրի Հովհաննիսյանի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի (ԳԱԱ) նախագահ ակադեմիկոս Աշոտ Սաղյանը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հանրային կապերի վարչությունից:
Ողջունելով անվանի գիտնականին՝ Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել նրա պատրաստակամությունն աջակցելու Հայաստանում գիտության զարգացմանը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում գիտության ոլորտի խնդիրների, զարգացման ներուժի և հեռանկարների շուրջ:
Ամփոփ անդրադարձ է եղել նաև այս շաբաթավերջին նախատեսված ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի տարեկան ընդհանուր ժողովին, որի շրջանակում ներկայացվելու է Հայաստանի ԳԱԱ 2021 թվականի գիտական և գիտակազմակերպչական գործունեության հիմնական արդյունքները: ԳԱԱ տարեկան ընդհանուր ժողովին Յուրի Հովհաննիսյանը հանդես է գալու «Պարբերական աղյուսակի նոր տարրեր» զեկույցով:

YEREVAN, APRIL 28, ARMENPRESS. President of Armenia Vahagn Khachaturyan received renowned scientist, physicist, academician of the Russian Academy of Sciences, foreign member of the National Academy of Sciences of Armenia Yuri Hovhannisyan, the Presidential Office said. The meeting was also attended by President of the National Academy of Sciences of Armenia, academician Ashot Saghyan.
Welcoming the renowned scientist, the President of the Republic highly valued his readiness to assist science development in Armenia.
The sides exchanged views on the problems of the field, its development potential and prospects in Armenia.
The meeting also touched upon the annual general meeting of the National Academy of Sciences of Armenia scheduled late this week, during which the main results of the Academy’s 2021 scientific and scientific-organizational activity will be presented. Yuri Hovhannisyan will deliver a report on “New Elements of Periodic Table” during the annual meeting.