Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է անվանի ակադեմիկոս Յուրի Հովհաննիսյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ« ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել գիտնական, ֆիզիկոս, Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս, Մենդելեևի անվան ՅՈԻՆԵՍԿՕ-Ռուսաստան միջազգային մրցանակի դափնեկիր, Հայաստանի ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ Յուրի Հովհաննիսյանի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի (ԳԱԱ) նախագահ ակադեմիկոս Աշոտ Սաղյանը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հանրային կապերի վարչությունից:
Ողջունելով անվանի գիտնականին՝ Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել նրա պատրաստակամությունն աջակցելու Հայաստանում գիտության զարգացմանը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում գիտության ոլորտի խնդիրների, զարգացման ներուժի և հեռանկարների շուրջ:
Ամփոփ անդրադարձ է եղել նաև այս շաբաթավերջին նախատեսված ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի տարեկան ընդհանուր ժողովին, որի շրջանակում ներկայացվելու է Հայաստանի ԳԱԱ 2021 թվականի գիտական և գիտակազմակերպչական գործունեության հիմնական արդյունքները: ԳԱԱ տարեկան ընդհանուր ժողովին Յուրի Հովհաննիսյանը հանդես է գալու «Պարբերական աղյուսակի նոր տարրեր» զեկույցով:

Ваагн Хачатурян принял известного академика Юрия Ованнисяна
ЕРЕВАН, 28 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Президент Ваагн Хачатурян встретился с Юрием Ованнисяном, ученым, физиком, академиком Российской академии наук, лауреатом Международной Менделеевской премии ЮНЕСКО-Россия, иностранным членом Национальной академии наук Армении. На встрече присутствовал также президент Национальной академии наук Армении академик Ашот Сагян. Об этом «Арменпресс» сообщили в отделе по связям с общественностью аппарата президента РА.
Приветствуя известного ученого, Президент Республики высоко оценил его готовность содействовать развитию науки в Армении.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о проблемах сферы науки в Армении, потенциале и перспективах развития.
Также было кратко упомянуто о запланированном на эти выходные годовом общем собрании НАН РА, в рамках которого будут подведены основные итоги научно-научно-организационной деятельности НАН Армении за 2021 год. На ежегодном общем собрании Национальной академии наук Юрий Ованнисян выступит с докладом «Новые элементы периодической таблицы» .