Մենք այդ ժեստը համարում ենք վիրավորանք՝ ուղղված ոչ միայն հայ համայնքին, այլև՝ Ուրուգվայի ժողովրդին. Օբե Բասգեթը՝ Չավուշօղլուի պահվածքի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուրուգվայի Խորհրդարանի և ՀՅԴ Հայ դատի Ուրուգվայի հանձնախմբի համակազմակերպմամբ, ապրիլի 26-ին, Ուրուգվայի խորհրդարանում տեղի է ունեցել շուրջ 20 տարի ավանդաբար անցկացվող Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման պաշտոնական միջոցառում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՅԴ Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, միջոցառմանը ներկա էին երկրի նախագահ Լուիս Լագաժո Փոուն, փոխնախագահ Բեատրիս Արխիմոնը, խորհրդարանի նախագահ Օբե Բասգեթը, բազմաթիվ նախարարներ, խորհրդարանականներ, դիվանագետներ, Ուրուգվայի Հայոց թեմի առաջնորդը, հայկական կազմակերպությունների ղեկավարներ և այլոք։
Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի ոգեկոչման օրվա առթիվ ելույթ ունեցան Խորհրդարանի նախագահ Օբե Բասգեթը, Ուրուգվայի փոխնախագահ Բեատրիս Արխիմոնը և ՀՅԴ Հայ դատի Ուրուգվայի հանձնախմբի կողմից՝ Գաբրիելա Մուժուքյանը։ Ներկաներին տեսաուղերձ էր հղել Հայաստան-Ուրորգվայ խորհրդարանական բարեկամության խմբի նախագահ, ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Իշխան Սաղաթելյանը։
Խորհրդարանի նախագահ Բասգեթը, անդրադառնալով օրեր առաջ Թուրքիայի արտգործնախարար Չավուշօղլուի կողմից հայերին ուղղված «գորշ գայլերի» նշանի ցուցադրմանը, խստորեն դատապարտեց այն՝ հայտարարելով․ «Մենք այդ ժեստը համարում ենք վիրավորանք՝ ուղղված ոչ միայն հայ համայնքին, այլ նաև Ուրուգվայի ժողովրդին»։
Իր հերթին Ուրուգվայի փոխնախագահը մեկ անգամ ևս վերահաստատեց իր երկրի հավատարմությունը Հայ դատի պայքարին և ավելացնեց, որ ինչպես պատմականորեն ընդունված է, իր երկիրը միշտ շարունակելու է ոգեկոչել այս օրը, որպեսզի կանխվեն հետագա վայրագությունները, ինչպիսին Հայոց ցեղասպանությունն էր։
ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը, բարձր գնահատելով Ուրուգվայի կեցվածքը, մասնավորապես նշեց․ «Այսօր, երբ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումն արդեն իսկ իրողություն է, առանձնակի ակնածանքով ենք հիշում 1965-ին Ուրուգվայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը։ Դրանով Ուրուգվայը դարձավ աշխարհում առաջին պետությունը, որ համընդհանուր մոռացության միջից արդարության ձայն հնչեցրեց և սկիզբ դրվեց Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացին։ Մեր ժողովրդի հուշերում ու հոգեկերտվածքում Ուրուգվայն ընկալվում է իբրև իրական և անշահախնդիր բարեկամ»։
Միջոցառումը, ՀՅԴ Հայ դատի հանձնախմբի անունից, եզրափակեց Գաբրիելա Մուժուքյանը, ով քննադատական խոսք ասաց երկրի արտգործնախարարության հասցեին՝ թուրք արտգործնախարարին ընդունելու համար և միաժամանակ բարձր գնահատեց երկրի նախագահի արագ արձագանքը Չավուշօղլուի ժեստի կապակցությամբ։

Cavusoglu’s Grey Wolves salute is insult not only for Armenian community but also people of Uruguay - Ope Pasquet
YEREVAN, APRIL 28, ARMENPRESS. Co-organized by the Parliament of Uruguay and the Armenian National Committee of Uruguay, the official commemoration ceremony of the Armenian Genocide was held on April 26 at the Uruguayan parliament.
The commemoration event is traditionally held every year for over 20 years in Uruguay.
President of Uruguay Luis Lacalle Pou, Vice President Beatriz Argimon, President of the Chamber of Representatives Ope Pasquet, Cabinet members, lawmakers, diplomats, Armenian community leaders and the Primate of the Armenian Diocese of Uruguay were present at the event.
President of the Chamber of Representatives Ope Pasquet, Vice President Beatriz Argimon and Gabriella Mujukian from the Armenian National Committee of Uruguay delivered remarks.
The Armenian Vice Speaker of Parliament Ishkhan Saghatelyan, the Chair of the Armenia-Uruguay Parliamentary Friendship Group, addressed the event through a video message.
In his remarks, President of the Chamber of Representatives Ope Pasquet strongly condemned the Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu’s move in Montevideo, where he flashed the ultranationalist Grey Wolves salute at Armenian demonstrators demanding recognition of the Armenian Genocide. Pasquet said: “We consider that gesture to be an insult aimed not only at the Armenian community but also the people of Uruguay.”
In turn, the Vice President of Uruguay reiterated Uruguay’s commitment to the struggle of the Armenian National Committee and added that Uruguay will always continue commemorating that day, so that future atrocities like the Armenian Genocide are prevented.
Saghatelyan, noting Uruguay’s 1965 official recognition of the Armenian Genocide, which made Uruguay the first country to do so, stressed that the Armenian people view Uruguay as a real and true friend.
The ANC’s Mujukian, in her remarks, criticized the Uruguayan foreign ministry for hosting the Turkish FM, but also highly appreciated the Uruguayan president’s swift reaction condemning Cavusoglu’s actions.