Փաշինյանն անդրադարձավ ԼՂ կարգավիճակի հարցում նշաձողը իջեցնելու հորդորների մասին հայտարարությունից հետո սկսված քննարկումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը անդրադարձավ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցում նշաձող իջեցնելու վերաբերյալ միջազգային հորդորների մասին իր հայտարարություններին հաջորդած քննարկումներին, թե նախկինում հայտնի չի եղել նման որևէ հորդորի մասին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության նիստի ժամանակ վարչապետը այդ հայտարարությունները տարակուսելի է համարեց:
«Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման վերաբերյալ 2016 թվականին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ներկայացրած առաջարկությունները ոչ այլ ինչ են, քան նշաձողը իջեցնելու փաստաթուղթ, որովհետև այդ փաստաթղթի առանցքային իմաստը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցի հետաձգումն էր անորոշ ժամանակով: Անորոշ ասելով՝ նկատի էր առնվում տասնամյակներ, եթե ոչ ավել: 2016 թվականի առաջարկություններում նշաձողի այդպիսի իջեցում էր նաև Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման հարցը միջազգային ատյաններին արտապատվիրակելու առաջարկը, ընդ որում, այնպիսի ատյանների, որոնք նախկինում արդեն դիրքորոշում արտահայտել էին խնդրի մասին Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում: Նշաձողը իջեցնելու այդպիսի հորդոր էր ԵԱՀԿ 1996 թվականի լիսաբոնյան գագաթնաժողովը, նշաձողը իջեցնելու այդպիսի հորդոր էր 1999 թվականի ընդհանուր պետության գաղափարը: Նշաձողը իջեցնելու այդպիսի հորդոր էր 2001 թվականի քիվեսթյան գործընթացը, 2007 թվականի Մադրիդյան սկզբունքները, որոնց վրա հիմնված էին 2016 թվականի հունվար, հուլիս, օգոստոսի երեք առաջարկները: Նշաձողը իջեցնելու այդպիսի ուղիղ և անուղղակի հորդոր են պարունակել 1990-ականներից միջազգային տարբեր ատյանների ընդունած տարբեր փաստաթղթեր: Եվ այն, որ այս փաստերի նշանակությունը խնամքով թաքցվել է մեր հանրությունից, չի նշանակում, որ դրանք գոյություն չեն ունեցել»,- ընդգծեց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի խոսքով`հենց դրանում է իրավիճակի ամբողջ նրբությունը, որ հարկ է համարում, որ հանրությունը սրա մասին իմանա: Նրա խոսքով՝ այն, որ հնարավորինս շատ քարտեր է բացում հանրության առաջ, վկայությունն է, որ հանրության առաջ հաշվետու լինելը կարևոր հանգամանք է իր համար:
«Կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ առումով մեր մարտավարությունը հետևյալն է` ապահովել այնպիսի իրավիճակ կամ այնպիսի լուծում, որ արցախցին ապրի Արցախում, և, ինչպես ասել եմ ապրիլի 14-ին խորհրդարանում իմ ունեցած ելույթում, ապրի այնպես, որ իրեն զգա, իրեն համարի ղարաբաղցի, արցախցի և հայ:
Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի որևէ հանգուցալուծում կամ Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված որևէ իրադարձություն, որ այս պայմանները ոչ միայն չի ապահովելու, այլ նաև չի երաշխավորվելու, ընդունելի չէ մեզ համար և ընդունելի չի լինի երբեք»,- շեշտեց Փաշինյանը:
Երկրի ղեկավարի խոսքով` սա է հարցի առանցքը, մնացածը բաժակաճառեր են:
« Եվ այն ուժերը, որոնք ուզում են, որ Հայաստանի կառավարությունը որդեգրի բաժակաճառեր, որոնց արդյունքում նոր պատերազմ է սանձազերծվելու և Արցախը հայաթափվելու է, ահա նրանք հանձնել են, հանձնում են և ոչ միայն Արցախը, այլև Հայաստանի Հանրապետությունը: Բայց նաև կարող ենք վստահ լինել, որ մենք դա թույլ չենք տալու անել, Հայաստանի ժողովուրդը թույլ չի տա դա անել: Նաև թույլ չենք տալու զանազան սադրիչ հայտարարություններ, որոնք մեզ խաղաղության օրակարգից շեղելու նպատակ ունեն: Թույլ չենք տալու, որովհետև համոզված ենք, որ հենց խաղաղության օրակարգն է, որն ապահովելու է Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի ապագան»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

Пашинян коснулся обсуждений, начавшихся после заявления о призывах снизить планку в вопросе статуса Нагорного Карабаха
ЕРЕВАН, 22 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Премьер-министр РА Никол Пашинян сослался на последовавшие за его заявлениями о международных призывах к снижению планки статуса Нагорного Карабаха дискуссии, заявления о том, что о таком призыве ранее не было известно. Как сообщает «Арменпресс», на заседании правительства премьер-министр счел эти заявления недоумением.
«Предложения сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию Нагорного Карабаха в 2016 году являются не более чем документом для снижения планки, потому что ключевым смыслом этого документа была отсрочка статуса Нагорного Карабаха на неопределенный срок. Неопределенность означала десятилетия, если не больше. Таким понижением планки в предложениях 2016 года стало предложение делегировать вопрос определения статуса Нагорного Карабаха международным инстанциям, причем тем инстанциям, которые ранее высказали свою позицию по этому вопросу в рамках территориальной целостности Азербайджана. Таков был призыв снизить планку на Лиссабонском саммите ОБСЕ в 1996 году, таков был призыв к общему государству в 1999 году. Таким стремлением снизить планку был процесс Квеста 2001 года, Мадридские принципы 2007 года, на которых основывались три предложения января, июля и августа 2016 года. Такие прямые и косвенные призывы к снижению планки содержались в различных документах, принятых различными международными органами с 1990-х годов. "То, что значение этих фактов тщательно скрывалось от нашего общества, не означает, что их не было", - подчеркнул Пашинян.
По словам премьер-министра РА, в этом весь нюанс ситуации, который он считает необходимым, чтобы об этом знала общественность. По его словам, тот факт, что он открывает как можно больше карт общественности, является доказательством того, что подотчетность общественности является для него важным обстоятельством.
"В краткосрочном, среднесрочном и долгосрочном плане наша тактика заключается в следующем: обеспечить такую ситуацию или такое решение, чтобы арцахец жил в Арцахе, и, как я сказал в своем выступлении в парламенте 14 апреля, жил так, чтобы себя чувствовал, считал себя карабахцем, арцахцем и армянином.
Любое разрешение нагорно-карабахской проблемы или событие в Нагорном Карабахе, которое не только не обеспечит эти условия, но и не будет гарантировано, неприемлемо для нас и никогда не будет приемлемым", - подчеркнул Пашинян.
По словам главы государства, "в этом суть вопроса, остальное - тосты".
«И силы, которые хотят, чтобы правительство Армении приняло эти тосты, в результате чего будет развязана новая война, Арцах будет очищен от армян, они сдали, они сдают не только Арцах, но и Республику Армения. Но мы можем быть уверены, что мы этого не допустим, народ Армении этого не допустит. Мы не допустим никаких провокационных заявлений, направленных на то, чтобы отвлечь нас от мирной повестки дня. Мы этого не допустим, потому что убеждены, что именно мирная повестка обеспечит будущее Республики Армения и Арцаха», — заключил Пашинян.