Նոր կայքի շնորհիվ աշխատանքային գործունեության հիմքով կացության կարգավիճակը տրամադրվում է ավելի արագ
ԵՐԵՎԱՆ. 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային գործունեության հիմքով կացության կարգավիճակի տրամադրման միասնական էլեկտրոնային նոր հարթակը հնարավորություն է տալիս գործատուներին և օտարերկրյա աշխատողներին գրանցման գործընթացը իրականացնել ավելի կարճ ժամկետներում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝հարթակը պաշտոնապես ներկայացրեցին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության միգրացիոն ծառայությունը և Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը՝ ապրիլի 19-ին, բայց հարթակը սկսել է գործել դեռևս 2022 թվականի հունվարի 1-ից:
ՀՀ ՏԿԵՆ միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը նշեց, որ Քովիդով պայմանավորված որոշակի սահմանափակումներից ելնելով` շնորհանդեսը իրականացրեցին ավելի ուշ: Նա նշեց, որ հարթակը ունի երկու կարևոր առավելություն. առաջինը` այն կրճատում է վարչարարության վրա ծախսվող ժամկետները և ապահովում է տարբեր պետական գերատեսչությունների միաժամանակյա աշխատանքը օնլայն տիրույթում: Երկրորդը՝ գործատուները և օտարերկրացիները պետական մարմինների հետ ֆիզիկապես առնչվելու խնդիր չեն ունենում, այսինքն՝ բոլոր թղթաբանությունը և գործընթացները նվազեցվել են և հասցվել են մինիմումի: Օտարերկրացին, ըստ էության, վերջում մեկանգամյա այցելության անհրաժեշտություն ունի Միգրացիոն ծառայություն, երբ պետք է ստանա իր կացության կարգավիճակը հավաստող քարտը:
«Առաջին քայլը հարթակում կատարում է հենց գործատուն, նա գրանցվում է, ներմուծում է աշխատանքի նկարագիր և ներկայացնում, որ տվյալ աշխատանքի համար կա որևէ օտարերկրացի թեկնածու, որից հետո գործը ուղարկվում է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն, և, եթե նախարարությունը ունի իր բազայում տվյալ հաստիքին համապատասխան ՀՀ քաղաքացի աշխատող, ներկայացնում է, եթե ընտրվում է ՀՀ քաղաքացի աշխատողը, ապա գործը փակվում է, եթե ոչ, անցնում են հաջորդ փուլին: Այստեղ ստուգվում են օտարերկրացու տվյալները, անցնում են համապատասխան անվտանգային ստուգումները և նրան տրամադրվում է մինչև 1 տարի ժամկետով կացության կարգավիճակ, կամ մերժվում է կախված, թե ի՞նչ արդյունքներ են ստանում անվտանգային ստուգումների ժամանակ»,- ասաց միգրացիոն ծառայության պետը:
Նա ասաց, որ մինչ 2022 թվականի ապրիլի 18-ի դրությամբ 260-ից ավելի օտարերկրացի ստացել են աշխատանքի հիմքով կացության կարգավիճակ և ԵԱՏՄ քաղաքացիներից 170-ից ավելին էլ ստացել են օրինական բնակությունը հավաստող տեղեկանք: ԵԱՏՄ քաղաքացիները կացության կարգավիճակը ստանում են մեկ շաբաթվա կտրվածքով, իսկ մնացած քաղաքացիների պարագայում կարող է տևել 25-ից 30 օր՝ նախկին 60-80 օրվա փոխարեն:
Նա նշեց նաև, որ ամենօրյա կապի մեջ են գործատուների հետ և նրանցից ստացած առաջարկությունների և բարձրաձայնած խնդիրների հիման վրա որոշ փոփոխություններ արդեն իսկ իրականացվել են հարթակում: Այն լինելու է շարունակական, որպեսզի հարթակը լինի ավելի արդյունավետ:
ՀՀ ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը նշեց, որ գործարկված հարթակը արդեն իսկ ցույց է տվել իր աշխատունակությունը, քանի որ արդեն ունեն այդ հարթակով գրանցված քաղաքացիներ և հաջող պատմություններ:
«Շատ կարևորում եմ, որ այս հարթակի շնորհիվ բոլոր գերատեսչությունները իրենց գործառույթները կիրականացնեն առանց լրացուցիչ թղթաբանության: Հնարավորություն կունենան անհրաժեշտ տեղեկատվությունը ստանալ և հետագա մոնիտորինգի համար հավաքել անհրաժեշտ բազա առանց գործատուի և օտարերկրացի քաղաքացիների հետ կոնտակտի»,- ասաց նա:
Մարդկային ռեսուրսների բնագավառում շուրջ 14 տարի և ավել աշխատող Հեղինե Հովհաննիսյանն ընդգծեց, որ և նախկին, և ներկայիս աշխատավայրերում մշտապես ընդունել են օտարերկրացի աշխատողների:
«Նախկինում այն սարսափելի ժամանակատար գործընթաց էր, որը և՛ժամանակն էր խլում, և, ըստ էության, վնաս էր գործատուին, որովհետև եթե գործատուն անընդհատ զբաղված է թղթաբանության հարցերով, ապա մնացած բոլոր աշխատանքները տուժում են: Այժմ այս ընկերությունում ևս ունենք օտարերկրացիներ, օգտվել ենք հարթակից և կարող եմ ասել նախկինի հետ համեմատ շատ հեշտացված է ամեն ինչ, և դու ուղակի համակարգչի առջև նստած շատ արագ իրականացնում ես նախկինում երկար և քաշքշուկային թղթաբանությունը»,-ասաց նա:
Մասնագետը նշեց, որ սկզբնական փուլում մի փոքր դժվարություններ եղել են չիմացության պատճառով, բայց Միգրացիոն ծառայության իրավաբանական բաժնի աշխատողները մշտապես պատրաստ են օգնել բոլոր գործատուներին և ծանոթացնել հարթակից օգտվելու բոլոր նրբություններին:

YEREVAN, APRIL 19, ARMENPRESS. The new single electronic platform of providing employment-based residence status allows employers and foreign employees to complete the registration process in a shorter period of time.
The platform was presented by the Migration Service of the Armenian Ministry of Territorial Administration and Infrastructure and the International Organization for Migration (IOM) on April 19, but the platform is operating since January 1, 2022.
Head of the Migration Service Armen Ghazaryan said that they made the presentation a little later because of the coronavirus-related restrictions. He said this platform has two advantages: firstly, it cuts the time spent on administration and ensures the simultaneous work of different state agencies in online domain. Secondly, employers and foreigners do not need to contact the state bodies face-to-face, in other words, all documentation processes have been minimized. In fact, a foreigner needs a one-time visit to the Migration Service at the end when he/she must get the card confirming his/her residence status.
“The first step in the platform is done by an employer. He/she is registered, submits a job description and presents that there is a foreign candidate for that particular job. After that the case is sent to the Ministry of Labor and Social Affairs, and if the ministry has in its database an Armenian citizen employer for that particular position, it presents, if an Armenian citizen employer is elected, the case closes, if not, the process goes to the next stage. Here the foreigner’s data is checked, the respective security checks are being carried out and he/she is provided with a residence status for a term of up to 1 year, or is rejected depending on the results of the security checks”, the Head of the Migration Service said.
He informed that as of April 18, 2022, more than 260 foreigners received an employment-based residence status and among the EAEU citizens over 170 have received a certificate of legal residence. The EAEU citizens receive the residence status within a week, in case of other citizens, the process may last 25-30 days, compared to the previous 60-80 days.
Armen Ghazaryan said they are in daily contact with employers and some changes have already been made in the platform based on the proposals and problems raised by them. He said this will be continuous in order for the platform to be more effective.
Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan said the platform has already shown its efficiency as they already have citizens registered by this platform and successful stories.
“I attach very importance to the fact that thanks to this platform all agencies will conduct their functions without additional documentation. They will have a chance to get the necessary information and collect a necessary base for further monitoring without any contact with an employer and foreign citizens.
Heghine Hovhannisyan, having over 14 years of experience in the field of human resources, said they have always hired foreign employees both in the past and present workplaces.
“Previously, it was a terribly time-consuming process, which took both the time and in fact, was detrimental to the employer because when an employer is constantly engaged in documentation issues, all the remaining works suffer. We now have foreigners in this company, we have used the platform and I can state that everything is easier now compared to the past, and you do the process very fast just sitting in front of the computer”, she said.
The specialist said at the initial stage there were some difficulties because of unawareness, but the staffers of the Legal Department of the Migration Service are ready to help all employers and introduce them on all nuances how to use the platform.