Հայոց ցեղասպանության ուսուցման վերաբերյալ օրինագծին աջակցող կոնգրեսականների թիվն ավելանում է
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կոնգրեսում ներկայացված Հայոց ցեղասպանության ուսուցման վերաբերյալ երկկուսակցական օրինագծին աջակցող կոնգրեսականների թիվն ավելանում է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում տեղեկացնում է, որ օրինագծին իրենց աջակցությունն են հայտնել ԱՄՆ կոնգրեսականներ Բարբարա Լին, Ջեյմս ՄաքԳովերնը, Ջեքի Սփեյերը, Ջիմի Գոմեսը:
Հայոց ցեղասպանության ուսուցման վերաբերյալ երկկուսակցական օրինագիծը Կոնգրեսում ներկայացրել են ԱՄՆ Կոնգրեսականներ Քերոլին Մալոնին և Գուս Բիլիրակիսը: Օրինագծի նպատակն է առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում 10 միլիոն դոլար հատկացնել Կոնգրեսի գրադարանին՝ Հայոց ցեղասպանության պատմության, դասերի, հանգամանքների և դրա ներկա դրսևորումների վերաբերյալ կրթական ծրագրեր իրականացնելու համար։
Մասնավորապես, կրթական ծրագրերը պետք է անդրադառնան Օսմանյան Թուրքիայի կողմից դիտավորյալ ծրագրավորված և պետական հովանավորչությամբ իրականացված՝ հայերի, հույների, ասորիների, սիրիացիների, քաղդեացիների, արամեացիների, մարիոնիտների և քրիստոնյա այլ փոքրամասնությունների զանգվածային սպանություններին, տեղահանություններին և մշակութային ժառանգության բնաջնջմանը 1915-1923 թթ։
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը ներկայումս ակտիվ աշխատանքներ է իրականացնում, որպեսզի հնարավոր լինի օրինագծի ընդունման համար հնարավորինս մեծ թվով կոնգրեսականների ներգրավել։

Увеличивается число конгрессменов, поддерживающих законопроект о преподавании темы Геноцида армян
Увеличивается число конгрессменов, поддерживающих двухпартийный законопроект Конгресса США о преподавании темы Геноцида армян. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на страницу Армянского национального комитета Америки (ANCA) в Facebook, что конгрессмены США Барбара Ли, Джеймс Макговерн, Джеки Спейер и Джимми Гомес выразили свою поддержку законопроекту.
Двухпартийный законопроект о преподавании темы Геноцида армян был внесен в Конгресс конгрессменами США Кэролин Малони и Гусом Билиракисом. Цель законопроекта – выделить Библиотеке Конгресса в течение следующих пяти лет 10 миллионов долларов на реализацию образовательных программ по истории, урокам, обстоятельствам и текущим проявлениям Геноцида армян.
В частности, образовательные программы должны касаться преднамеренных и организованных государством массовых убийств, депортаций и культурного уничтожения армян, греков, ассирийцев, сирийцев, халдеев, арамеев, марионитов и других христианских меньшинств на территории Османской империи в 1915-1923 гг.
Армянский национальный комитет Америки в настоящее время усердно работает над тем, чтобы как можно больше конгрессменов поддержало законопроект.