Երկխոսություն հանդիսատեսի հետ. երկրները նշում են Թատրոնի համաշխարհային օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Թատրոնը, որի միջազգային օրը նշվում է մարտի 27-ին, միավորում է տարբեր ազգերի, մասնագիտությունների, տարբեր կրոնի ու գաղափարախոսություն կրող մարդկանց, և այն միշտ կմնա արվեստի ամենաբարձր ճյուղերից մեկը, քանի որ միտված է գեղեցիկին, բարուն:
Թատերական ոլորտի ներկայացուցիչները հավաստիացնում են՝ թատրոնը միշտ պահանջված ու սպասված կլինի, իսկ իրենց համար յուրաքանչյուր օրն է թատերական տոն, քանի որ թատրոնն իրենց կյանքն է:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Սոս Սարգսյանի անվան համազգային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, ռեժիսոր, դերասանուհի Նարինե Գրիգորյանն ասում է՝ թատրոնը պետք է կենտրոնանա մարդու, նրա հոգու վրա, որովհետև որքան էլ գիտությունը զարգանա, ժամանակները փոխվեն, միևնույն է, մարդու հոգին նույնն է: «Բոլորս նույն կերպ ցավից արտասվում ենք, ոռնում ենք, ծիծաղում: Մարդկային հոգու այբուբենը նույնն է մնում, և ինչքան շատ ես բացահայտում հոգին, որը տիեզերական խորություն ունի, այնքան առավել հետաքրքիր է դառնում թատրոնը: Այն միշտ արդիական է մնալու: 20-րդ դարում, երբ առաջ եկավ կինոն, ասացին, թե թատրոնն այլևս չի ապրի, այնինչ ապրեց»,- շեշտում է Գրիգորյանն ու ընդգծում, որ մեր օրերում թատրոնի հանդեպ մեծ հետաքրքրություն կա. ուսանողների համար երբեմն նստելու տեղ չի լինում, հանդիսատեսը խնդրում է կանգնած դիտել ներկայացումները:
«Այսօր մարդը մարդուն կարոտում է, ցանկանում է նրան տեսնել, ուստի մենք պետք է գիտական ուսումնասիրություններն ուղղենք մարդու հոգուն ու չկորցնենք այն»,-ասում է Նարինե Գրիգորյանը:
Հովհաննես Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնի տնօրեն և գեղարվեստական ղեկավար, ռեժիսոր Ռուբեն Բաբայանն էլ հիշեցնում է, որ Թատրոնի միջազգային օրը միտված է ժողովուրդների միջև խաղաղություն հաստատելուն, իրար հասկանալուն, որովհետև թատերական լեզուն հենց այն կարևորագույն լեզուն է, որով մարդիկ կարողանում են իրար ընկալել, հարգել, այլ մշակույթն ըմբռնել, փորձել դառնալ ավելի հանդուրժող, ավելի խորը: «Դու թատրոնում հետևում ես այլ կյանքի, որին արձագանքում ես դահլիճից: Ես կարծում եմ՝ հենց այսօր, հենց այս դժվարին ժամանակներում, երբ ամբողջ աշխարհը փոթորկված է, թատրոնի դերն իրականում շատ մեծ է: Պարզապես պետք է թատրոնի հանդեպ համապատասխան վերաբերմունք ցուցաբերել: Շատ ուրախ եմ, որ հայկական թատրոնը շատ լավ վիճակում է. օրերս Պարոնյանի անվան թատրոնում դիտեցինք «Կոշկավոր կատուն» մյուզիքլը: Շատ տարբեր են մեր ներկայացումները, շատ հետաքրքիր են մեր ռեժիսորները, դերասանները»,-ասում է Բաբայանը:
Ռուբեն Բաբայանի համար թատրոնը երկխոսություն է հանդիսատեսի հետ, երկխոսություն՝ հավասարը հավասարի հետ մեծագույն հարգանքով, որովհետև ներկայացումը չի ստեղծվում միայն ստեղծագործական կազմի կողմից: Ըստ Բաբայանի՝ ներկայացման ամենակարևոր մասնակիցը, ընդ որում ստեղծագործական առումով, նաև հանդիսատեսն է: «Երբ հաջողվում է ներկայացումը, և հանդիսատեսն արձագանքում է իր հուզմունքով, այդ ժամանակ մենք կարող ենք ասել, որ կայացավ այն ամենակարևորը, ինչին կոչված է թատրոնը՝ երկխոսությունը»,- եզրափակում է Ռուբեն Բաբայանը:
«Այնքան եմ զբաղվում թատրոնով, այնքան հաճախ եմ լինում թատրոնում, այնքան շատ է թատրոնն իմ կյանքում, որ ես չգիտեմ՝ ես եմ թատրոնը, թե իմ կյանքն է այն: Հստակ կարող եմ ասել, որ առանց թատրոնի շնչել ու արտաշնչել չեմ կարող»,- նշում է թատրոնի և կինոյի դերասանուհի, ռեժիսոր Լիլի Էլբակյանը:
Էլբակյանն ընդգծում է, որ օրն սկսվում ու ավարտվում է թատրոնով, և ամեն օրը վերածվում է թատրոնի տոնի: «Կարծում եմ՝ թատերական ոլորտի բոլոր ներկայացուցիչների դեպքում է այդպես: Թատրոնն ինքնին տոն է, որովհետև, երբ բարձրանում ես բեմ, մոռանում ես բոլոր հոգսերդ, մոռանում ես ամեն բան, սկսում ես մտածել ավելի բարձր բաների մասին, սկսում ես ապրել այլ մարդու կյանքով: Եթե հերոսի կյանքը տխուր է, տխրում ես, եթե ուրախ է, ուրախանում ես, և դա դառնում է լիարժեք տոն»,- հավաստիացնում է Էլբակյանը:
Թատրոնի համաշխարհային օրն առաջին անգամ նշվել է 1961 թվականին Ֆրանսիայում, որից հետո տարածվել է ամբողջ աշխարհում: Այն տոնելու գաղափարը հաստատվել է Թատրոնի միջազգային ինստիտուտի (International Theatre Institute, ITI) որոշմամբ:
Համաձայն կանոնադրության՝ այս կազմակերպության գործունեությունն ուղղված է ազգերի միջև բարեկամության և խաղաղության ամրապնդմանը, ինչպես նաև աշխարհի բոլոր թատերական խմբերի միջև համագործակցության ընդլայնմանը:

Диалог со зрителем. Страны отмечают Всемирный день театра
Театр, Всемирный день которого отмечается 27 марта, объединяет людей разных национальностей, профессий, разных религий и мировоззрений, он всегда останется одной из высших отраслей искусства, так как направлен на формирование прекрасного, доброго.
Представители театральной сферы уверяют: театр всегда будет востребован, и для них каждый день – театральный праздник, ведь театр – это их жизнь.
В беседе с корреспондентом Арменпресс художественный руководитель Национального театра Амазгаин им. Соса Саргсяна, режиссер, актриса Нарине Григорян говорит, что театр должен ориентироваться на человека, на его душу, ведь как бы ни развивалась наука, времена меняются, только человеческая душа не меняется.
«Мы все от боли плачем, кричим, мы смеемся одинаково.Азбука человеческой души остается прежней, чем больше открываешь душу, обладающую космической глубиной, тем интереснее становится театр. Когда появилось кино, говорили, что театр кончился, но он продолжал жить», - подчеркивает Григорян, отмечаяя, что в настоящее время интерес к театру очень велик.Иногда студентам даже негде сесть, зрители просят смотреть спектакли стоя.
«Сегодня человек тоскует по человеку, хочет его видеть, поэтому мы должны направить научные исследования в душу человека и не потерять ее», — говорит Нарине Григорян.
Директор Государственного театра кукол имени Ованеса Туманяна, художественный руководитель, режиссер Рубен Бабаян напоминает, что Всемирный день театра направлен на установление мира и взаимопонимания между народами, ведь театральный язык – это самый важный язык, на котором люди могут воспринимать и уважать друг друга, понять другую культуру, стать терпимее, глубже.
«Вы видите другую жизнь в сцене, на что отвечаете из зала.Я думаю, что сегодня, в это непростое время, когда весь мир в смятении, роль театра действительно велика. Я очень рад, что Армянский театр находится в очень хорошем состоянии.На днях смотрели мюзикл "Кот в сапогах" в Театре Пароняна.Наши спектакли очень разные, наши режиссеры и актеры очень интересные, непохожие», — говорит Бабаян.
Для Рубена Бабаяна театр – это диалог со зрителем, диалог в равном уважении с величайшим уважением, ведь спектакль создается не только творческим коллективом.По словам Бабаяна, самым главным участником спектакля, причем в творческом плане, является зритель.«Если спектакль удался, публика отвечает своим волнением, тогда можно сказать, что достигнуто самое главное, чему и служит театральное искусство — состоялся диалог», — заключает Рубен Бабаян.
«Я так переполнена театром, так часто хожу в театр, в моей жизни столько театра, что я не знаю, я сама – театр, или моя жизнь.Я могу четко сказать, что не могу дышать без театра", - говорит актриса театра, режиссер Лили Элбакян.
Элбакян подчеркивает, что день начинается и заканчивается театром, каждый день превращается в театральный праздник.«Думаю, это касается всех представителей театральной сферы.Театр сам по себе праздник, потому что, выходя на сцену, забываешь все свои заботы, забываешь обо всем, начинаешь думать о высоком, начинаешь жить чужой жизнью.Если жизнь героя грустна, вам грустно, если он счастлив, вы счастливы, она становится полноценным праздником», — уверяет Элбакян.
Всемирный день театра впервые был отмечен во Франции в 1961 году и с тех пор распространился по всему миру.Идея его празднования была одобрена решением Международного театрального института (International Theatre Institute, ITI).
Согласно уставу, деятельность этой организации направлена на укрепление дружбы и мира между народами, а также на расширение сотрудничества между всеми театральными коллективами мира.