Եվրոյի գոտում գնաճը փետրվարին հասել Է տարեկան հաշվարկով 5,9 տոկոս բացարձակ ռեկորդի
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոյի գոտում գնաճը փետրվարին տարեկան հաշվարկով հասել Է 5,9 տոկոսի, ինչը դարձել Է ռեկորդ այդ արժույթի գոյության ամբողջ ժամանակամիջոցում: Մարտի 17-ին այս տվյալները հրապարակել Է Եվրամիության վիճակագրական գործակալությունը՝ Եվրոստատը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Փետրվարին գնաճի մակարդակը տարեկան հաշվարկով կազմել Է 5,9 տոկոս»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ: Դա ամենաբարձր ցուցանիշն Է 2002 թվականին եվրոպական միասնական արժույթի լիարժեք սահմանման պահից: Եվրոստատն իրադարձությունների այս զարգացումը կապում Է Էներգակիրների գների շեշտակի աճի հետ: Գործակալության տվյալներով՝ փետրվարին Էներգիայի եւ Էներգակիրների գներն աճել են 32 տոկոսով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Инфляция в зоне евро достигла в феврале абсолютного рекорда в 5,9% в годовом исчислении
Инфляция в зоне евро в феврале выросла до 5,9% в годовом исчислении, что стало рекордом за все время существования этой валюты. Как передает Арменпресс, такие данные опубликовало в четверг статистическое агентство ЕС Евростат.
"Уровень инфляции в феврале в годовом исчислении составил 5,9%", - говорится в сообщении. Это самый высокий показатель с момента полноценного введения единой европейской валюты в 2002 году. Евростат связывает такое развитие событий со стремительным ростом цен на энергоресурсы.