ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարտի 2-ից մինչև մարտի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում շուրջ 6500 ոչ ռեզիդենտ մուտք է գործել Հայաստանի բանկային համակարգ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնեց ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանն՝ անդրադառնալով դիտարկմանը, որ Ռուսաստանի որոշ քաղաքացիներ, որոնք տեղափոխվել են Հայաստան, խնդիր ունեն բանկային հաշիվների բացման հետ կապված:
Գալստյանն ընդգծեց, որ անկախ կոնֆլիկտից, որևէ սանկցիայից, միշտ ցանկացած բանկային համակարգում ոչ ռեզիդենտների նկատմամբ ներկայացվող պահանջները լինում են ավելի խիստ: ԿԲ նախագահը Հայաստանի բանկերի մոտեցումը բավականին ճիշտ է գնահատում, բանկերի կողմից նոր հաճախորդների ներգրավումը տեղի է ունենում պատշաճ ընթացակարգերի համաձայն:
«Դա նշանակում է, որ բանկերը պատշաճ ուսումնասիրում են իրենց նոր հաճախորդներին, փորձում հասկանալ՝ նրանք տրանզիտ հաճախորդնե՞ր են, թե՞ նրանց տնտեսական շահի կենտրոնը հանդիսանում է ՀՀ-ն: Եթե հաճախորդները ներգրավվում են Հայաստանի բանկային համակարգ, որովհետև իրենց տնտեսական շահի կենտրոնի փոփոխություն է տեղի ունեցել և դարձել է ՀՀ-ն, ես կարծում եմ, որ որևէ խնդիր չի առաջանում: Եթե բանկերի գնահատմամբ՝ Հայաստանի բանկային համակարգը օգտագործվում է որպես տարանցիկ գործառնությունների համար իրականացվող մեխանիզմ, այդ պարագայում բնականաբար բանկերն արձագանքում են իրենց հայեցողությամբ»,- ասաց Գալստյանը:
ԿԲ նախագահի տեղեկությամբ՝ այս պահի դրությամբ շուրջ 6500 ոչ ռեզիդենտ արդեն մուտք է գործել Հայաստանի բանկային համակարգ: Դա վերաբերում է մարտի 2-ից մինչև մարտի 15-ն ընկած ժամանակահատվածին:

YEREVAN, MARCH 15, ARMENPRESS. In the period of March 2-15, about 6500 non-residents have entered Armenia’s banking system, President of the Central bank of Armenia Martin Galstyan said at a press conference, commenting on the problem with the opening of bank accounts facing some Russian citizens who have moved to Armenia.
The CBA Governor said regardless of the Russia-Ukraine conflict, the sanctions, the requirements for non-residents are always stricter in any banking system. He called the approaches of the Armenian banks in this respect quite right, stating that attraction of new clients by banks is taking place in accordance with proper procedures.
“This means that banks are properly examining their new clients, trying to understand whether they are transit clients or the center of their economic interest is Armenia. If the clients are attracted to Armenia’s banking system because the center of their economic interest has changed and became Armenia, I think there is no problem. If, according to the banks, the banking system of Armenia is used as a mechanism for conducting transit deals, in that case banks, of course, act at their own discretion”, he said.
He informed that as of this moment around 6500 non-residents have already entered Armenia’s banking system.