ԱՄՆ-ի կոնգրեսականներն ընդունել են կառավարության 1,5 տրլիոն դոլարի ֆինանսավորման փաթեթը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը մարտի 9-ին ընդունել Է ընթացիկ ֆինանսական տարում (սկսվել Է անցյալ տարվա հոկտեմբերից) կառավարության ֆինանսավորման 1,5 տրիլիոն դոլարի փաթեթը: Քվեարկության հեռարձակումը տրվել Է օրենսդիր մարմնի ստորին պալատի կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Կոնգրեսականների ընդունած փաթեթում նաեւ ներառված Է Ուկրաինային մարդասիրական, ռազմական եւ տնտեսական օգնություն գրեթե 14 միլիարդ դոլարի չափով: Այժմ փաթեթը պետք Է հաստատի Կոնգեսի Սենատը, ինչից հետո այն կուղարկվի նախագահ Ջո Բայդենի ստորագրմանը:
Սպիտակ տունը մարտի 9-ին հայտնել Է, որ Միացյալ Նահանգների ղեկավարը կստորագրի այդ նախաձեռնությունը: Ավելի վաղ օրենսդիր մարմնի երկու պալատների ներկայացուցիչները համաձայնեցրել են ֆինանսավորման փաթեթը կոնսուլտացիաների բազմաթիվ ամիսներից հետո, որոնց պատճառով ստիպված ընդունվել են դաշնային կառավարության ժամանակավոր ֆինանսավորման նախաձեռնություններ, վերջինն այն երկարաձգել Է մինչեւ մատի 11-ը:
Ընդունված փաթեթը թույլ կտա այդ ժամկետը երկարաձգել մնչեւ սեպտեմբերի 30-ը: Կոնգրեսականների կողմից հավանություն տրված ֆինանսավորումը ներառում Է շուրջ 780 միլիարդ դոլարի տրամադրում պաշտպանական կարիքներին եւ մոտավորապես 730 միլիարդ դոլար՝ այլ ոլորտների ծախսերին: Փաթեթն ընդունվել Է երկու փուլով: Նախ կոնգրեսականները քննարկել են դրա պաշտպանական մասը: Դրան հավանություն Է տվել Է 361 կոնգրեսական, 69-ը քվեարկել Է դեմ: Երկրորդ փուլում քննարկվել Է փաթեթի՝ ոչ պաշտպանական ծախսերին վերաբերող մասը: Այն պաշտպանել Է 260 կոնգրեսական, 171 օրենսդիր քվերակել Է դեմ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Конгрессмены США приняли пакет финансирования правительства на $1,5 трлн
Палата представителей Конгресса США в среду приняла пакет финансирования правительства на текущий финансовый год (начался с октября прошлого года) на $1,5 трлн. Трансляция голосования велась насайтенижней палаты законодательного органа, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В принятый конгрессменами пакет также включена гуманитарная, военная и экономическая помощь Украине в размере почти $14 млрд.
Теперь пакет должен утвердить Сенат Конгресса, после чего он будет направлен на стол президенту США Джо Байдену. Белый дом сообщил в среду, что американский лидер подпишет данную инициативу.
Ранее представители обеих палат законодательного органа согласовали пакет финансирования после многих месяцев консультаций, из-за которых приходилось принимать инициативы о временном финансировании федерального правительства, последняя продлевала его до 11 марта. Принятый пакет позволит продлить этот срок до 30 сентября.
Одобренное конгрессменами финансирование включает выделение около $780 млрд на оборонные нужды и примерно $730 млрд на расходы в иных сферах.
Пакет был принят в два этапа. Сначала конгрессмены рассмотрели его оборонную часть. Ее поддержал 361 законодатель, 69 проголосовали против. На втором этапе была рассмотрена часть пакета, касающаяся необоронных расходов.Ее поддержали 260 конгрессменов, 171 законодатель проголосовал против.