Սուրեն Պապիկյանը չի կարծում, որ ԳՇ-ում կադրային փոփոխությունները որևիցե խնդիր կամ վտանգ կառաջացնեն
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Զինված ուժերը թևակոխել են շատ կարևոր բարեփոխումների ժամանակաշրջան, և վաղուց ժամանակն է պատերազմի բովով անցած բազմաթիվ ունակ և երիտասարդ կադրերի բարձր պաշտոններ վստահել։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը՝ անդրադառնալով Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբում կադրային փոփոխություններին։
Հաշվի առնելով տարածաշրջանում և աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունները՝ Պաշտպանության նախարարը նշեց, որ զինված ուժերում բարեփոխումները անհրաժեշտ են և անթույլատրելի է հապաղելը։
Պապիկյանի խոսքով՝ ներկայումս ԶՈՒ գլխավոր շտաբում բոլոր կադրերը իրենց տեղում են և Գլխավոր շտաբի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատարի ինստիտուտը իրավական բոլոր հիմքերը ունի ընդունել որոշումներ, կատարել ցուցումներ և հրամաններ։
«Կարծում եմ, որևէ խնդիր կամ վտանգ սրանով չենք բերել ու չենք պատրաստվում բերել։ Ավելին, ամեն ինչ միտված է նրան, որ մենք ունենանք օր առաջ ավելի մոտիվացված հրամկազմ, և սա ազդակ է պաշտպանական գերատեսչության ենթակայության տակ գտնվող բոլոր սպաներին։ Բոլոր արժանավոր սպաները հնարավորություն են ունենալու զբաղեցնել բարձր պաշտոններ՝ անկախ նրանց բարեկամ, ծանոթ և այլ կապերից»,- եզրափակեց Պապիկյանը։

Reshuffle in General Staff won’t cause any problems or threats, says Minister of Defense
YEREVAN, MARCH 2, ARMENPRESS. The Armed Forces of Armenia have entered an era of very serious reforms and it is high time to entrust numerous battle-hardened, capable and young officials with high positions, Minister of Defense Suren Papikyan said in parliament during Questions Time referring to the new appointments in the General Staff of the Armed Forces.
Minister Papikyan said that taking into consideration the developments in the region and around the world the reforms in the military are a necessity and delaying is inadmissible.
He said that the acting chief of staff has all legal grounds for decision-making and issuing orders.
“I think we didn’t bring any threats with this and we aren’t planning to. Moreover, everything is aimed for swiftly having a more motivated command staff, and this is a signal to all officers under the authority of the ministry of defense. All worthy officers will have the opportunity of holding high positions regardless of their family connections or other ties,” Papikyan said.
On February 24, new top appointments were announced in the military. Days later an actingChief of General Staff was appointed.