«Նոր գիրք»-5/22. Եսայան, Մարթել, Պոմիգալով, Անդրեև, Կորոբով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես»լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է իր հեղինակային «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ընթերցողի դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական գործերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Այս շաբաթ«Արմենպրես»-ն առանձնացրել է 2022 թվականին հրատարակված և հանրության դատին հանձնված տարբեր հրատարակչությունների երեք ուշագրավ գրքեր՝ տարբեր խորագրերի ներքո:
Հայ գրականություն. Զապել Եսայան, «Սիլիհտարի պարտեզները»
Հեղինակի կենդանության օրոք վեպը հրատարակվել է մեկ անգամ՝ 1935թ. Երևանում, այնուհետև՝ 1950 թ. լույս է տեսել Կահիրեում: Դրանցում առկա են բնագրային բազմաթիվ տարբերություններ, վրիպակներ: Ներկա հրատարակությունն իրականացվում է դրանց մանրակրկիտ համեմատությամբ և համադրությամբ, շտկվել են բոլոր վրիպակներն ու անհարկի միջամտությունները: Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:
Թարգմանական գրականություն. Յան Մարթել, «Պիի կյանքը»
Յան Մարթելի «Պիի կյանքը» վեպն անհավատալի պատմություն է նավաբեկությունից հետո օվկիանոսում գոյապայքար մղող պատանու մասին։ Գիրքն առավելապես հայտնի է դարձել համանուն ֆիլմի շնորհիվ։ Հանգամանքների բերումով հնդիկ պատանին և բենգալյան վագրը հայտնվում են բաց օվկիանոսում՝ միևնույն փրկանավակում։ Այստեղ ականատես ենք դառնում երկու ուժեղ կերպարի՝ մարդու և կենդանու հարաբերությունների հետաքրքրաշարժ ու կենսափիլիսոփայական մտորումներով լի ընթացքին: Գիրքը լույս է ընծայել «Էդիթ Պրինտ»-ը:
Փաստավավերագրական գրականություն. Ալեքսեյ Պոմիգալով, Ալեքսանդր Անդրեև, Իլյա Կորոբով, «Մարդիկ և մեքենաները»
ԽՍՀՄ ղեկավարությունը 1940–ականների վերջին որոշեց կազմակերպել հայերի զանգվածային հայրենադարձություն։ Պատերազմից հետո մասնագետների մեծ կարիք կար, և որոշեցին այդ խնդիրը լուծել նաև Ցեղասպանությունից փրկված ու տարբեր երկրներում հաստատված հայերի օգնությամբ։ Հայրենադարձությունը փոխեց ՀԽՍՀ ամբողջ մշակույթը՝ կենցաղից մինչև նեղ մասնագիտություններ։ Խորհրդային Հայաստանի ղեկավարները Մոսկվային համոզեցին, որ Հայաստանում հնարավոր է ու պետք է զարգացնել տեխնոլոգիաներ, շեշտը դնել էլեկտրոնային սարքերի արտադրության վրա։ Այս քաղաքականությունը հանգեցրեց գիտահետազոտական այնպիսի կենտրոնների ստեղծմանը, որոնք շատ արագ վերածվեցին ԽՍՀՄ ու նույնիսկ աշխարհի մակարդակով առաջատար ինստիտուտների։ Այս գիրքը պատմում է, թե ինչպես փոքր Հայաստանում զարգացան գերժամանակակից ինստիտուտներ, ու ինչպես մշակույթի փոփոխությունը երաշխավորեց գիտության զարգացման։ Գիրքը լույս է ընծայել Newmag-ը։

“Новая книга” - 5/22: Забел Есаян, Ян Мартел, Алексей Помигалов, Александр Андреев и Илья Коробов
Информационное агентство «Арменпресс» представляет свой авторский проект “Новая книга”. Каждый понедельник «Арменпресс» знакомит читателей с новинками армянских издательств. Читатели узнают о новых книгах, встречают уже известные классические произведения и знакомятся с тенденциями современной литературы. На этой неделе «Арменпресс» выделил 3 примечательных произведения по 3 категориям, изданных разными издательствами в 2022 году, и уже переданных на суд читателей.
Забел Есаян: Сады Силихтара
При жизни писательницы роман публиковался всего один раз, в 1935 году в Ереване. Затем в 1950 г. он был опубликован в Каире. В этих изданиях довольно много различий и отклонений от рукописи. Данная редакция сделана в тщательном сравнении с оригиналом, все различия и ненужные отклонения исправлены. Издательство: “Антарес”.
Ян Мартел: Жизнь Пи
Роман Яна Мартеля «Жизнь Пи» - это невероятная история о молодом человеке, который изо всех сил пытается выжить в океане после кораблекрушения. Книга стала более известной после одноименного фильма. В силу обстоятельств молодой индиец и бенгальский тигр оказываются в одной спасательной шлюпке в открытом океане. Мы видим два сильных образа, увлекательный процесс взаимоотношений человека и животного. Издательство: “Edit Print”.
Алексей Помигалов, Александр Андреев, Илья Коробов: Люди и машины
Руководство СССР в конце 1940-х годов приняло решение организовать массовую репатриацию армян. После войны была большая потребность в специалистах, эту проблему решили решить с помощью армян, переживших Геноцид и осевших в разных странах. Репатриация изменила всю культуру СССР, от быта до узких специальностей. Руководители Советской Армении убедили Москву, что в Армении можно и нужно развивать технологии, делать акцент на производстве электронных устройств. Эта политика привела к созданию таких научных центров, которые быстро стали ведущими учреждениями в СССР и даже в мире. В этой книге рассказывается о том, как в маленькой Армении развивались современные институты, и как новая культура привела к развитию науки. Издательство: “Newmag”.