«Նոր գիրք»-3/22. Մահարի, Քոնան Դոյլ, 365 հեքիաթ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես»լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է իր հեղինակային «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ընթերցողի դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական գործերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Այս շաբաթ«Արմենպրես»-ն առանձնացրել է 2022 թվականին հրատարակված և հանրության դատին հանձնված տարբեր հրատարակչությունների երեք ուշագրավ գրքեր՝ տարբեր խորագրերի ներքո:
Գուրգեն Մահարի, «Ծաղկած փշալարեր»
Գրքերը նույնպես ունեն իրենց ճակատագիրը: «Ծաղկած փշալարեր» վիպերգի ճակատագիրը բնորոշ էր համայնավար երկդիմի գաղափարախոսության և սոցիալիստական ռեալիզմի կաղապարներին պահպանվող խորհրդային գրահրատարակչության համար: Մի կողմից կուսակցական համագումարների բարձր ամբիոններից քննադատվում էր Ստալինի պաշտամունքը և բացահայտվում էին զանգվածային բռնադատությունները, իսկ մյուսից՝ սահմանափակվում այդ հարցերի վերաբերյալ հասարակական կարծիքի ձևավորումը: Դա էր պատճառը, որ 1965 թվին գրված վիպերգը լույս տեսավ միայն քառորդ դար անց՝ գորբաչովյան վերակառուցման տարիներին, և կարճ ժամանակից դարձավ ընթերցողների սեղանի գրքերից մեկը:
Գրիգոր Աճեմյանի աշխատասիրությամբ և վերջաբանով:Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:
Սըր Արթուր Քոնան Դոյլ, Շերլոք Հոլմս. «Արնագույն գործը», «Չորսի նշանը»
«Արնագույն գործը» ու «Չորսի նշանը» ստեղծագործությունները նշանավոր խուզարկուի մասին պատմող առաջին երկու գործերն են՝ լույս տեսած համապատասխանաբար 1887 և 1890 թթ.-ին:
«Արնագույն գործը» վիպակում առաջին անգամ ծանոթանում ենք Շերլոք Հոլմսի մեթոդին, ականատես դառնում նրա և իր հավատարիմ ընկերոջ ու կենսագրի՝ բժիշկ Ջոն Ուոթսոնի հանդիպմանը. վերջինիս անունից էլ ներկայացված է ստեղծագործությունների մեծամասնությունը:
Սակայն Հոլմսի իրական հաջողության պատմությունը սկսվեց «Չորսի նշանը» վիպակի հրատարակումից հետո: Վիպակի սյուժեն մշտապես լարվածության մեջ է պահում ընթերցողին՝ իր անսպասելի շրջադարձերով ու խորհրդավոր դեպքերի շարքի հետաքրքիր հանգուցալուծմամբ: Գիրքը լույս է ընծայել «Էդիթ Պրինտ»-ը:
«365 հեքիաթ․ ամեն օր մի պատմություն»
«Դիսնեյի» բոլոր սիրված հեքիաթները մեկտեղված են այս գրքում: «365 հեքիաթ․ ամեն օր մի պատմություն» ժողովածուն բաղկացած է տարվա ամեն օրվա համար նախատեսված 365 հեքիաթներից:
Այստեղ են Մոխրոտիկն ու Սպիտակաձյունիկը, Ռապունցելն ու Զընգ-զընգը, Միքի Մաուսն ու Ռոբին Հուդը և նույնիսկ Մայքն ու Սալին՝ Մոնստրների կորպորացիայից: «Դիսնեյի» սիրված հեքիաթներն ու պատմությունները շարադրված են այնպես, որ փոքրիկները չկորցնեն հետաքրքրությունն ու ամեն օր սպասեն նոր հեքիաթի՝ իմանալու, թե ինչ եղան իրենց սիրած հերոսները: Պատկերազարդ էջերով, գեղեցիկ և ուռուցիկ շապիկով այս գիրքը լույս է ընծայվել «ԴաՎինչի» հրատարակչության կողմից, թարգմանիչ՝ Աննա Կարապետյան։

“Новая книга” -3/22: Гурген Маари, Артур Конан Дойл, 365 сказок
Информационное агентство «Арменпресс» представляет свой авторский проект “Новая книга”. Каждый понедельник «Арменпресс» знакомит читателей с новинками армянских издательств. Читатели узнают о новых книгах, встречают уже известные классические произведения и знакомятся с тенденциями современной литературы. На этой неделе Арменпресс выделил четыре примечательных произведения по 4 категориям, изданных разными издательствами в 2022 году, и уже переданных на суд читателей.
Гурген Маари: Колючая проволока в цвету
У книг тоже есть своя судьбы. Судьба повести «Колючая проволока в цвету» была типичной для кбиги советского издательства, придерживавшегося стереотипов двуличной идеологии соцреализма. С одной стороны, культ Сталина подвергался критике, с высоких трибун партийных съездов разоблачались массовые репрессии, с другой стороны, ограничивалось формирование общественного мнения по этим вопросам. Именно поэтому повесть, написанная в 1965 году, вышла лишь четверть века спустя, при горбачевской перестройке, и вскоре стала одной из полярных книг у читателей. Послесловие: Григор Ачемян; Издание: “Антарес”
Артур Конан Дойл: Шерлок Холмс. Этюд в багровых тонах. Знак четырех.
«Этюд в багровых тонах» и «Знак четырех» - первые два произведения о знаменитом сыщике, опубликованные между 1887 и 1890 годами.
В «Этюде в багровых тонах» мы впервые знакомимся с методом Шерлока Холмса, становимся свидетелями его встречи со своим верным другом и биографом, доктором Джоном Ватсоном. Большинство произведений о Шерлоке Холмсе повествуется от его имени.
Однако настоящий успех пришел после издания «Знака четырех». Сюжет романа своими неожиданными поворотами и чередой загадочных событий держит читателя в постоянном напряжении. Издательство “Edit Print”.
365 сказок. Каждый день по одной
Книга вобрала все любимые сказки, экранизированные Диснеем. В ней 365 сказок. Каждый день по одной.
Здесь и Золушка и Белоснежка, Рапунцель и Зинг-Зинг, Микки Маус и Робин Гуд, и даже Майк и Салли из корпорации монстров. Любимые сказки и истории, экранизированные Диснеем, изложены таким образом, чтобы дети не теряли интереса, и каждый день ждали новую сказку, чтобы узнать, что же случилось с их любимыми героями. Эта книга красочно иллюстрированная книга выпущена издательством “Да Винчи”; Перевод: Анна Карапетян.