Վրաստանում տուգանել են շուրջ 100 սննդամթերք արտադրողների
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանում տուգանել են սննդամթերքի արտադրությամբ եւ վերամշակմամբ զբաղվող շուրջ 100 բիզնես-օպերատորների, որոնք որակի վերահսկողության համակարգ չեն ներդրել՝ հաշվի առնելով ռիսկերի գիտակցումը (HACCP): Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Պարենամթերքի ազգային գործակալությունը: Տուգանված օբյեկտների ընդհանուր թվից 48-ը գործում են Թբիլիսիում:
Խոսքը մանրածախ առեւտրի կետերի մասին Է: Պարենամթերքի ազգային գործակալության բազայում գրանցված Է շուրջ 10 հազար օբյեկտ, որտեղ պետք Է ներդրվի HACCP համակարգը: Նորույթը Վրաստանում ուժի մեջ Է մտել 2021 թվականի հունիսի 1-ից:
HACCP-ը հայեցակարգ Է, որը նախատեսում Է այն վտանգավոր գործոնների սիստեմատիկ նույնականացում, գնահատում եւ կառավարում, որոնք զգալիորեն ազդում են արտադրանքի անվտանգության վրա: Համակարգը հիմնվում Է յոթ հիմնական սկզբունքների վրա՝ ռիսկերի վերլուծություն, կրիտիկական հսկիչ կետեր, կրիտիկական սահմանների հաստատում կրիտիկական հսկիչ կետերի համար, վերահսկողություն, կանոնավորված գործողություններ, հաշվառման կարգ, սիստեմատիկ վերստուգումներ, հաղորդել Է Sputnik-ը:

В Грузии оштрафовали около 100 производителей продуктов питания
В Грузии оштрафовали около 100 бизнес-операторов, занимающихся производством и переработкой продуктов питания, которые не внедрили систему контроля качества с учетом осознания рисков (НАССР), как передает Арменпресс, об этом сообщает Национальное агентство продовольствия.
Из общего числа оштрафованных объектов, 48 оперируют в Тбилиси. Речь идет о пунктах розничной торговли.
В базе Национального агентства продовольствия зарегистрировано около 10 тысяч объектов, у которых должна быть внедрена система HACCP.
Новшество вступило в силу в Грузии с 1 июня 2021 года.
НАССР - это концепция, предусматривающая систематическую идентификацию, оценку и управление опасными факторами, существенно влияющими на безопасность продукции.
Система основывается на семи основных принципах – анализ рисков, критические контрольные точки, установление критических пределов для критически контрольных точек, контроль, корректирующие действия, порядок учета, систематические ревизии.