Իրանը ներկայացրել Է նոր հրթիռ՝ խոցման 1450 կիլոմետր հեռահարությամբ. IRIB
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի զինված ուժերը ներկայացրել են ռազմավարական նշանակության «Խայբար շեկան» նոր հրթիռը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 9-ին հայտնում Է IRIB հեռուստառադիոհաղորդումների կորպորացիան: Հրթիռն աշխատում Է պինդ վառելիքով եւ ունակ Է թիրախները խոցելու մինչեւ 1450 կիլոմետր հեռավորության վրա:
Նշվում Է, որ վայրԷջքի փուլում այն բավականաչափ դարձունակություն ունի հակահրթիռային վահանի շրջանցման համար, իսկ նոր կառուցվածքը թույլ Է տվել մեկ երրորդով կրճատել զանգվածը նմանակաների համեմատությամբ: Իրանը 1990-ական թվականներից զբաղվում Է սեփական հրթիռային ծրագրի զարգացմամբ: Նա որոշակի հաջողությունների Է հասել բալիստիկ հրթիռների մշակման բնագավառում: Ըստ որում Թեհրանը հրաժարվում Է բանակցություններ վարել իր հրթիռային ճյուղի սահմանափակման շուրջ՝ դա պատճառաբանելով այն բանով, որ տարածաշրջանում իր ախոյանները նույնպես սպառազինության են ընդունել համանման դասի հրթիռներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: ВС Ирана представили новую ракету с дальностью поражения 1450 километров
Вооруженные силы Ирана представили новую ракету стратегического назначения "Хайбар-шекан". Как передает Арменпресс, об этом сообщает в среду телерадиовещательная корпорацияIRIB.
Ракета работает на твердом топливе и способна поражать цели на расстоянии до 1450 километров. Отмечается, что на этапе приземления она обладает достаточной маневренностью для обхода противоракетного щита, а новая конструкция позволила сократить на треть массу по сравнению с аналогами.
Иран с 1990-х годов занимается развитием собственной ракетной программы. Определенных успехов он добился в разработке баллистических ракет. При этом Тегеран отказывается вести переговоры об ограничении своей ракетной отрасли, мотивируя это тем, что его соперники в регионе также приняли на вооружение ракеты аналогичного класса.