Պետական պարտատոմսերի պահանջարկը ավելի քան 2 անգամ գերազանցել է տեղաբաշխման առաջարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ֆոնդային բորսայում փետրվարի 8-ին տեղի են ունեցել 28 մլրդ դրամ ընդհանուր ծավալով պետական պարտատոմսերի տեղաբաշխման և հետգնման աճուրդներ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի ֆոնդային բորսայից, AMGN60294268 տարբերակիչ ծածկագրով և 5 տարի մարման ժամկետով պետական պարտատոմսերի աճուրդի տեղաբաշխման ծավալը կազմել է 25 մլրդ դրամ, իսկ պահանջարկը՝ ավելի քան 64 մլրդ ՀՀ դրամ: Աճուրդի միջին կշռված եկամտաբերությունը կազմել է 9.84%, իսկ արժեկտրոնի տարեկան եկամտաբերությունը 7% է: «Սա վկայում էֆինանսական շուկայի կայունության, գրավչության և ՀՀ պետական պարտատոմսերի նկատմամբ վստահության պահպանման մասին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Հայաստանի ֆոնդային բորսան պարզաբանում է, որ պետական պարտատոմսերի առաջնային աճուրդներին կարելի է մասնակցել առաջնային դիլերների միջոցով, որոնց ցանկը հրապարակվում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության կայքում, իսկ երկրորդային շուկայից պետական պարտատոմսեր կարելի է ձեռք բերել բորսայի անդամների կամ շուկայի մասնակիցների միջոցով։

YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS. Today the placement and buyback auctions of government bonds totalling AMD 28 billion have taken place on Armenian Securities Exchange.
In particular, the volume of auction allocation of government bonds (ISIN AMGN60294268) amounted to AMD 25 billion, with the demand surpassing AMD 64 billion. The maturity period of bonds is 5 years. The weighted average yield of the auction is 9.84%, and the annual yield of the coupon is 7%. This testifies to the stability of the financial market, its attractiveness, and the confidence in the bonds of the Government of the Republic of Armenia, ARMENPRESS was infomred from the Armenia Securities Exchange.
The Armenia Securities Exchange informs that the primary auctions of government bonds through primary dealers, the list of which is published on the website of the Ministry of Finance of Armenia. To buy government bonds from the secondary market, you should connect Exchange members or market participants.