ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ գլխավոր դատախազին հասցեագրված հաղորդմամբ Վ. Մ.-ն հայտնել է Ստեփանավան-Տաշիր ավտոճանապարհի հատվածում ՀՀ ոստիկանության Ստեփանավանի բաժնի երեք ծառայողների կողմից իր նկատմամբ բռնություն գործադրելու, ոտքերին կրակելու վերաբերյալ սպառնալիք հնչեցնելու և ոստիկանության բաժին տեղափոխելու մասին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Գլխավոր դատախազությունից, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նյութեր նախապատրաստելու և ընթացքը լուծելու հանձնարարությամբ հաղորդումն ուղարկվել է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե, որտեղ 2021թ. նոյեմբերի 18-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Քննության արագությունը, լրիվությունը և բազմակողմանիությունն ապահովելու նպատակով 2021թ. դեկտեմբերի 15-ին գործով դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազի կողմից քննիչին տրվել է ցուցում, որով, ի թիվս այլնի, հանձնարարվել է անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված փաստական տվյալների համադրմամբ և գնահատմամբ քննարկել ՀՀ ոստիկանության համապատասխան ծառայողների նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու հարցը:
Նախաքննությամբ ապացույցներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2021թ. հոկտեմբերի 29-ին' ժամը 04:40-ի սահմաններում, Լոռու մարզի Ստեփանավան-Տաշիր ավտոճանապարհահատվածի սկզբնամասում ՀՀ ոստիկանության Ստեփանավանի բաժնի երեք աշխատակիցներ, այդ թվում՝ բաժնի պետի անձնակազմի գծով տեղակալը, կանգնեցրել են Դ. Ս.-ի վարած ավտոմեքենան և ավտոմեքենայից դուրս գալու պահանջ ներկայացրել Վ. Կ.-ին: Դրանից հետո ավտոմեքենայում գտնվող իրի մասին հարցի վերաբերյալ ճշտող հարցը զայրացրել է բաժնի պետի տեղակալին, և իրենց հետ ոչ հարիր ձևով խոսելու համար պատժելու նպատակով վերջինս երկու անգամ բռունցքով հարվածել է Վ. Կ.-ի գլխի ձախակողմյան շրջանին՝ վերջինիս դիտավորյալ պատճառելով ուժեղ ֆիզիկական ցավ:
2022թ. փետրվարի 3-ին վարույթն իրականացնող քննիչի կողմից որոշում է կայացվել ՀՀ ոստիկանության Ստեփանավանի բաժնի պետի տեղակալ Ս. Վ.-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309.1 հոդվածի 1-ին մասով (խոշտանգում) որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին:
Նկատի ունենալով, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309.1 հոդվածով նախատեսված հանցանքների վերաբերյալ գործերով նախաքննությունն իրականացնում են ՀՀ ԱԱԾ քննիչները՝ քրեական գործով հետագա նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտին: Հետագա քննության ընթացքում գնահատականներ կտրվեն նաև դեպքին մասնակից մյուս պաշտոնատար անձանց գործողություններին:

Полицейского обвиняют в применении насилия в отношении водителя на трассе Степанаван-Ташир
Согласно рапорту на имя Генерального прокурора РА, В.М. сообщил о том, что трое сотрудников Степанаванского отдела полиции отвезли его на участок автодороги Степанаван-Ташир, применили насильственные действия, угрожали выстрелом в ногу и доставили в отделение милиции.
Как сообщили Арменпресс в Генпрокуратуре, отчет направлен в Антикоррупционный комитет РА с указанием подготовить материалы, где 18 ноября было возбуждено уголовное дело в соответствии с ч.2 ст. 309 Уголовно-процессуального кодекса РА.
В целях обеспечения оперативности, полноты и универсальности экспертизы 15 декабря 2021 года прокурор, ведущий дело, поручил следователю, в том числе, обсудить вопрос о возбуждении уголовного дела в отношении соответствующих сотрудников Полиции РА, оценив необходимые фактические данные, полученные в результате следственного и судебного производства.
В ходе предварительного расследования получены доказательства того, что 29 октября 2021 г. около 4:40 часов утра в начале трассы Степанаван-Ташир в Лорийской области трое сотрудников степанаванского отдела полиции, в том числе заместитель начальника отдела, остановили автомобиль, которым управлял Д.С., и потребовалиВ.К. выйти из машины. После этого заместитель начальника управления разозлился, когда его спросили о предмете в машине, чтобы наказать за то, что якобы с ними говорят неположенным тоном,он дважды нанес кулаком удары по левой стороне головы В.К., умышленно причинив последнему сильную физическую боль.
3 февраля2022г. следователь, ведущий производство, вынес постановление в отношении заместителя начальника Степанаванского отдела Полиции РА С.В. о привлечении его в качестве обвиняемого по ч. 1 ст. 309.1 (пытки) УК РА.
Учитывая, что предварительное следствие по делам о преступлениях, предусмотренных статьей 309.1 УК РА, осуществляется следователями СНБ РА, дальнейшее предварительное расследование уголовного дела возложено на Следственное управление СНБ РА.Дальнейшее расследование также оценит действия других должностных лиц, фигурирующих в деле.