Մեկ օրում աշխարհում արձանագրվել Է ավելի քան 12,5 հազար մահ COVID-19-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում ավելի քան 12,5 հազար մահ Է արձանագրվել կորոնավիրուսից վերջին օրվա ընթացքում: Դա ամենաբարձր ցուցանիշն Է 2021 թվականի հուլիսից ի վեր՝ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ)՝ փետրվարի 3-ին հրապարակված տվյալների համաձայն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Երեւանի ժամանակով 21:02-ի դրությամբ ԱՀԿ-ում ստացվել են տվյալներ 383 509 779 ախտահարվածների եւ 5 690 824 մահացածների մասին:
Վարակվածների թիվը 24 ժամում ավելացել Է 3 015 863-ով, մահացու վախճաններինը՝ 12 513-ով: Մեկ օրվա ընթացքում մահացության այդքան բարձր ցուցանիշներ չեն եղել 2021 թվականի հուլիսի 21-ից, երբ, կազմակերպության տվյալների համաձայն՝ կորոնավիրուսը 20 111 մարդու կյանք Է խելել: ԱՀԿ-ի վիճակագությունը հաշվի Է առնում վարակվածների եւ մահացածների մասին միայն պաշտոնապես հաստատված տվյալները, որոնք ներկայացվում են պետությունների կողմից:
350 միլիոն վարակվածների նշագիծը գրանցվել Է հունվարի 25-ին, 300 միլիոնինը՝ հունվարի 8-ին, 250 միլիոնինը՝ նոյեմբերի 9-ին, իսկ 200 միլինոնինն՝ օգոստոսի 5-ին: Վարակման ամենից շատ հաստատված դեպքեր, որոնց մասին տվյալներն ստացվել են ԱՀԿ-ում, արձանագրվել են ԱՄՆ-ում՝ 74 787 329: Այնուհետեւ հաջորդում են Հնդկաստանը (41 803 318), Բրազիլիան (25 620 209), Ֆրանսիան (19 322 157) եւ Մեծ Բիտաինան (17 515 203): Մահացու վախճաններն ամենից շատ ԱՄՆ-ում են՝ 884 477, երկրորդ հորիզոնականն զբաղեցնում Է Բրազիլիան (628 067), երրորդը՝ Հնդկաստանը (498 983): Այնուհետեւ հաջորդում են Ռուսաստանը (333 357) եւ Մեքսիկան (306 920), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

За сутки в мире зарегистрировали более 12,5 тыс. смертей от COVID-19
Более 12,5 тыс. случаев смерти от коронавируса зарегистрированы в мире за последние сутки. Это самый высокий уровень с июля 2021 года, согласно опубликованным в четверг данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ),сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс
По состоянию на 20:02 мск в ВОЗ поступили сведения о 383 509 779 инфицированных и 5 690 824 умерших. Число заразившихся увеличилось за 24 часа на 3 015 863, летальных исходов - на 12 513. Столь высоких показателей смертности за одни сутки не было с 21 июля 2021 года, когда, согласно данным организации, коронавирус унес жизни 20 111 человек.
Статистика ВОЗ учитывает только официально подтвержденные сведения о заразившихся и умерших, предоставляемые государствами. Отметка в 350 млн заразившихся была пройдена 25 января, 300 млн - 8 января, 250 млн - 9 ноября, а 200 млн - 5 августа.
Больше всего подтвержденных случаев заражения, данные о которых поступили в ВОЗ, зарегистрировано в США - 74 787 329. Далее следуют Индия (41 803 318), Бразилия (25 620 209), Франция (19 322 157) и Великобритания (17 515 203). Летальных исходов больше всего в США - 884 477, вторую строчку занимает Бразилия (628 067), третью - Индия (498 983).Далее следуют Россия (333 357) и Мексика (306 920).