ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:2020 թվականին տեղի ունեցած 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող բոլոր խնդիրների լուծման գործընթացը պետք է տեղի ունենա ԵԱՀԿ-ի և մասնավորապես՝ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի շրջանակներում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց Ավստրիայի Հանրապետության եվրոպական և արտաքին գործերի դաշնային նախարար Ալեքսանդր Շալենբերգը՝ պատասխանելով Առաջին ալիքի լրագրողի այն հարցին, թե ըստ ավստրիացի նախարարի՝ ի՞նչ դեր կարող է խաղալ միջազգային հանրությունը հայ ռազմագերիներին վերադարձնելու և միջազգային հումանիտար կառույցների մուտքը Արցախի Հանրապետություն բացելու հարցերում:
Ալեքսանդր Շալենբերգի ուղերձը թեմայի առնչությամբ այն է, որ միջազգային հանրության կամքը չի կարող փոխարինել հակամարտող կողմերի քաղաքական կամքը հասնելու հիմնախնդրի լուծմանը:
«Անհրաժեշտ է Բաքվի և Երևանի, ադրբեջանցիների և հայերի կամքը այդ ուղիով առաջ գնալու համար: Մենք գիտենք, որ վերքը դեռևս բաց է, և դուք հիշատակեցիք առկա խնդիրները՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը, սահմանների հարցը: Մի շարք բաց խնդիրներ դեռևս առկա են, բայց ես այն տպավորությունն ունեմ, որ իմ նախորդ այցի համեմատ տրամադրությունները փոքր-ինչ փոխվել են, ես հիմա ավելի խրախուսված եմ, քան անցյալ ամառ, քանի որ տեսնում եմ ճիշտ ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի նշաններ: Ավստրիայի, Եվրամիության և հուսով եմ՝ ԵԱՀԿ-ի անունից եմ խոսում, որ մենք պատրաստակամ ենք օգնելու, բայց դուք պետք է ցանկանաք ընդունել մեր օգնությունը», - պատասխանեց Ավստրիայի արտգործնախարարը:
Արձագանքելով ավստրիացի գործընկերոջ մեկնաբանությանը՝ Հայաստանի արտգործնախարարը համաձայնեց, որ ինչքան էլ միջազգային հանրությունը կիրառի իր գործիքակազմը և խրախուսի կողմերին գալու համաձայնության տարբեր հարցերում, այնուամենայնիվ, էական է, որ առաջին հերթին կողմերը դրսևորեն այդ քաղաքական կամքը: Եվ ամբողջ աշխարհն էլ տեսել է, որ Հայաստանը պատրաստ է և իսկապես ցանկանում է կառուցել խաղաղություն մեր տարածաշրջանում և լուծել բոլոր կնճռոտ խնդիրները: Բայց խնդիրն, ըստ նախարար Միրզոյանի, այն է, որ այդ պատրաստակամությունը հայտնելով՝ Երևանը մշտապես ճիշտ հակառակ մեսիջներն է ստանում պաշտոնական Բաքվից:
«Որպես օրինակ, կարող եմ գործընկերներին խորհուրդ տալ նայել Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարությունը: Ինչպես և նախկինում, այնպես էլ այսօր ես կրկնում եմ, որ հակահայ հռետորաբանությունը, ագրեսիվ հռետորաբանությունը, ագրեսիվ քայլերը սահմանին և հումանիտար խնդիրների չլուծելը, օրինակ՝ ռազմագերիների շարունակական առկայությունը Ադրբեջանում, մեղմ ասած, չեն նպաստում կառուցողական մթնոլորտի ստեղծմանը: Ուզում եմ հավելել, որ թեև դա նախատեսված չէր հրադադար հաստատող եռակողմ հայտարարությամբ, այնուամենայնիվ, հայկական կողմը Ադրբեջանին է փոխանցել ականապատ դաշտերի քարտեզներ, քանի որ մենք շահագրգռված չենք մարդկանց մահվան մեջ և մեր կողմից միակողմանիորեն լուծում ենք տվել այդ հարցին», - փաստեց արտգործնախարարը:
Միրզոյանը անդրադարձավ նաև միջազգային կազմակերպությունների հարցին՝ կրկին ցավով արձանագրելով, որ այս հարցում ևս Ադրբեջանը ապակառուցողական մոտեցում է ցույց տալիս՝ ստիպելով միջազգային կառույցներին և նույնիսկ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին տեղավորվել այն քաղաքականության մեջ, որ իրենք են տեսնում:
«Սա միակ կազմակերպությունն է, որն այս տարիների ընթացքում եղել է, ունեցել է ներկայություն և մուտք ու ելք է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղ, և այժմ Ադրբեջանը նույնիսկ սա է սահմանափակում: Ես պետք է ամփոփելով վերահաստատեմ, որ մենք ցանկանում ենք կառուցողական խոսակցություն և բոլոր հարցերի լուծում, ինչպես և Դուք նշեցիք՝ նպատակ ունենալով խաղաղություն և կայունություն հաստատել տարածաշրջանում, և այստեղ պահանջվում է նաև Ադրբեջանի նույնատիպ դիրքորոշումը», - հավելեց արտաքին գործերի նախարարը:

In order to achieve regional peace, a similar position of Azerbaijan is needed – FM Mirzoyan
YEREVAN, FEBRUARY 2, ARMENPRESS. The process of resolving all issues resulted by the 44-day war and any other issues related to the Nagorno Karabakh conflict should take place within the framework of the OSCE, in particular, the Minsk Group Co-Chairs, ARMENPRESS reports Alexander Schallenberg, Federal Minister for European and Foreign Affairs of the Republic of Austria, said during a joint press conference with the Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan, answering the question what role the international community can have in the repatriation of Armenian POWs and ensuring the entry of humanitarian organizations to Artsakh.
Alexander Schallenberg noted that the will of the international community can never replace the will of the conflicting sides to reach a settlement.
“The will of Baku, Yerevan, Azerbaijanis and Armenians is needed to move forward in that direction. We know that the wound is still open, you mentioned the existing problems, the issue of the status of Nagorno Karabakh, the issue of borders. There are still some open issues, but I have the impression that the moods have changed a bit since my previous visit, I am more encouraged now than I was last summer as I see signs of moving in the right direction. I am speaking on behalf of Austria, the European Union, I hope the OSCE, that we are ready to help, but you must be willing to accept our help," said the Austrian Foreign Minister.
Responding to the Austrian counterpart's comment, the Armenian Foreign Minister agreed that no matter how much the international community uses its toolkit to encourage the parties to reach an agreement, it is essential that the parties first and foremost exercise that political will. And the whole world has seen that Armenia is ready, really wants to build peace in our region, to solve all the problems. But the problem, according to Minister Mirzoyan, is that by expressing that readiness, Yerevan always receives the exact opposite messages from official Baku.
"As an example, I can advise my colleagues to look at the recent statement of thepPresident of Azerbaijan. As in the past, I repeat today that anti-Armenian rhetoric, aggressive rhetoric, aggressive steps at the border, failure to solve humanitarian problems, such as the continued presence of prisoners of war in Azerbaijan, to put it mildly, do not contribute to a constructive atmosphere. I would like to add that though it was not provided by the trilateral ceasefire statement, however, the Armenian side provided Azerbaijan with maps of minefields, as we are not interested in the death of people, we have unilaterally resolved this issue," Mirzoyan said.
Mirzoyan also touched upon the issue of international organizations, again noting with regret that Azerbaijan shows a unconstructive approach to this issue, forcing international organizations, even the International Committee of the Red Cross, to put up with their policy.
"This is the only organization that has had a presence, an entry and exit to Nagorno Karabakh during these years, and now Azerbaijan restricts even this. I must summarize and reaffirm that we want a constructive dialogue, a solution to all issues, as you mentioned, with the aim of establishing peace, stability in the region, but a similar position of Azerbaijan is required here," he added.