Մեր ջանքերը պետք է կենտրոնացնենք Հայաստանի հետ ռազմավարական հարաբերությունների փաստաթուղթ ստորագրելու ուղղությամբ. Իրանի փոխարտգործնախարար
Իրանը և Հայաստանը ցույց են տվել իրենց վճռականությունը տարբեր ոլորտներում իրենց հարաբերությունները զարգացնելու հարցում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտգործնախարարի առաջին տեղակալ Մաջիդ Թախտե Ռավանչին՝ Regionmonitor.com-ին տված բացառիկ հարցազրույցում:
Իրանի ԱԳ նախարարի առաջին տեղակալը հարցազրույցում անդրադարձել է Հայաստան-Իրան հարաբերություններին, ինչպես նաև՝ մի շարք տարածաշրջանային և գլոբալ հարցերի, որոնք վերջին օրերին միջազգային մամուլի գլխագրերում են:
Հարցազրույցը ներկայացնում ենք ստորև.
- Ինչպե՞ս կգնահատեք Իրան-Հայաստան հարաբերությունների ներկա մակարդակը։ Ի՞նչ նոր ծրագրեր եք նախատեսում իրականացնել Հայաստանի հետ։ Արդյոք կա հեռանկար համագործակցությունն ավելի բարձր մակարդակի հասցնելու և այն փաստաթղթով ամրագրելու հարցում։
– Իրանը և Հայաստանը երկու լավ հարևաններ են: Մենք վայելում ենք երկու երկրների միջև պատմականորեն գոյություն ունեցող լավ հարաբերությունները: Երկու երկրների ժողովուրդներն ավանդաբար լավ հարաբերություններ են ունեցել: Մենք կարծում ենք, որ առկա է մեծ ներուժ, որը պետք է օգտագործվի երկու երկրների կողմից՝ երկկողմ հարաբերությունները բարելավելու համար: Կարծում ենք, որ առևտրի ոլորտում շատ բաներ կան, որոնք կարող են շահեկան լինել երկու կողմերի համար՝ տնտեսական հարաբերություններն ընդլայնելու տեսանկյունից: Կարծում ենք, որ մշակույթի ոլորտում կան շատ լավ բաներ, որոնք կարող են տեղի ունենալ երկու երկրների միջև, ինչպես Երևանում և Թեհրանում, այնպես էլ երկու երկրների մյուս քաղաքներում: Համագործակցության մասով այդպիսի օրինակներ կարող են լինել համալսարանների փոխանակման, ուսանողների փոխանակման, պրոֆեսորների փոխանակման ծրագրերը ևս: Բացի այդ, մենք կարծում ենք, որ կան այնպիսի ոլորտներ, որոնք պետք է լրացուցիչ ուսումնասիրել: Ինչպես օրինակ տրանսպորտային անցումների առումով, որոնք կարող են կապել երկու երկրներին իրենց հարևանների հետ: Իմ կարծիքով`կա մեծ ներուժ, որը կարող է օգտագործվել: Ժողովուրդների փոխանակումը՝ տուրիզմը, ևս մեկ ոլորտ է, որը կարող է դիտարկելի լինել երկու կողմերի համար: Այսպիսով, կան բազմաթիվ հարցեր, բազմաթիվ ոլորտներ, որոնց վրա պետք է ուշադրություն դարձնեն երկու երկրները՝ որպեսզի կողմերի միջև առկա լավ հարաբերություններն ավելի զարգանան և ընդլայնվեն: Տեսնում ենք, որ երկու կողմերի մոտ առկա է հետաքրքրություն և կան շփումներ երկու երկրների պաշտոնյաների՝ արտաքին գործերի նախարարների և նախագահների միջև: Երկու ազգերի բարձրաստիճան պաշտոնյաները հետաքրքրված են փոխանակելու իրենց տեսակետներն տարբեր առիթներով: Այսպիսով, ամեն ինչ պատրաստ է երկկողմ հարաբերությունները բարելավելու համար, և ոչ միայն երկկողմ, մենք կարծում ենք, որ միջազգային ասպարեզում ևս կարող ենք ավելի մեծ համագործակցություն ունենալ Միավորված ազգերի կազմակերպության և այլ միջազգային ֆորումների շրջանակներում: Մենք հավատում ենք, որ կան շատ հնարավորություններ, որոնք պետք է բացահայտվեն, և ինչպես ասացի, Իրանը և Հայաստանը ցույց են տվել իրենց վճռականությունը տարբեր ոլորտներում իրենց հարաբերությունները զարգացնելու հարցում:
- Արդյոք հնարավոր է ռազմավարական հարաբերությունների վերաբերյալ փաստաթղթի ստորագրում, կա՞ այդպիսի հնարավորություն:
– Ըստ իս՝ ինչո՞ւ ոչ: Մենք կարծում ենք, որ պետք է մեր ջանքերը կենտրոնացնենք այդ ուղղությամբ, և կարծում եմ, որ այդ միտումը կա, երկու կողմերն էլ ցույց են տվել հետաքրքրություն այդ փաստաթղթի ուղղությամբ շարժվելու համար: Ես կարծում եմ, որ մենք պետք է աշխատենք լավ փաստաթղթի վրա, որը երկու կողմերի համար կարող է լինել ավելի լավ հենակետ՝ ռազմավարական հարաբերություններ ունենալու համար: Գուցե և ժամանակ պահանջվի լավ փաստաթուղթ պատրաստելու համար, սակայն ես հավատում եմ, որ քանի դեռ երկու կողմերն էլ ցույց են տալիս իրենց հետաքրքրվածությունը, մենք պետք է աշխատենք ավելի քրտնաջան՝ այդ նպատակին հասնելու համար:

Мы должны сосредоточить наши усилия на подписании документа о стратегических отношениях с Арменией: замминистра иностранных дел Ирана
Иран и Армения продемонстрировали решимость развивать отношения в различных областях. Как передает Арменпресс, об этом в эксклюзивном интервью Regionmonitor.com заявил первый заместитель министра иностранных дел Исламской Республики Иран Маджид Тахте Раванчи.
Первый заместитель министра иностранных дел Ирана затронул армяно-иранские отношения, а также ряд региональных и глобальных вопросов, которые в последние дни оказались в заголовках международной прессы.
Арменпресс ниже приводит перевод интервью.
- Как Вы оцените нынешний уровень ирано-армянских отношений? Какие новые проекты вы планируете реализовать с Арменией? Есть ли перспектива вывести сотрудничество на более высокий уровень и закрепить его документом?
– Иран и Армения - два хороших соседа. Мы наслаждаемся добрыми отношениями, которые исторически существовали между двумя странами. Между народами двух стран традиционно сложились добрые отношения. Мы считаем, что существует большой потенциал, который следует использовать для улучшения двусторонних отношений. Мы считаем, что в сфере торговли есть много вещей, которые могут быть выгодны обеим сторонам с точки зрения расширения экономических отношений. В сфере культуры также может произойти много хорошего, как в Ереване и Тегеране, так и в других городах двух стран. Примерами такого сотрудничества могут быть программы университетского обмена, обмена студентами, профессорами. Кроме того, мы считаем, что есть области, требующие дальнейшего изучения. Например, с точки зрения транспортных коридоров, которые могут соединить две страны с соседями. По моему мнению, здесь есть большой потенциал, который можно использовать. Обмен людьми и туризм - еще одна сфера, которую могут рассмотреть обе стороны. Таким образом, существует множество вопросов, множество областей, на которые обеим странам следует обратить внимание для дальнейшего развития и расширения хороших отношений. Мы видим, что есть интерес с обеих сторон и есть контакты между официальными лицами двух стран, министрами иностранных дел и главами стран. Высокопоставленные должностные лица двух стран заинтересованы в обмене мнениями по различным поводам. Итак, все готово для улучшения двусторонних отношений, и не только в двустороннем плане. Мы считаем, что на международной арене можем иметь более тесное сотрудничество в рамках Организации Объединенных Наций и других международных организаций. Мы считаем, что существует множество возможностей, которые необходимо изучить, и, как я уже сказал, Иран и Армения продемонстрировали свою решимость развивать свои отношения в различных областях.
- Возможно ли подписание документа о стратегических отношениях, есть ли такая возможность?
- По моему мнению, почему и нет? Мы считаем, что нам следует сосредоточить наши усилия в этом направлении, и я думаю, что такая тенденция существует, обе стороны проявили интерес к продвижению к этому документу. Я думаю, нам следует поработать над хорошим документом, который может стать лучшей основой для стратегических отношений обеих сторон. Подготовка хорошего документа может занять некоторое время, но я считаю, что пока обе стороны проявляют интерес, нам следует усерднее работать для достижения этой цели.