Ալեն Սիմոնյանը ստանձնել է ՀՀ նախագահի լիազորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն արձանագրություն է ստորագրել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի լիազորությունները դադարած համարելու մասին: Այդպիսով՝ Ալեն Սիմոնյանը ստանձնել է ՀՀ նախագահի լիազորությունները:
«Հիմք ընդունելով Հանրապետության նախագահի հրաժարականի մասին դիմումը և առաջնորդվելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 142-րդ հոդվածի և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 147-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 2-րդ մասի 2-րդ կետի պահանջներով՝ դադարած համարել Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ նախագահի լիազորությունները»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասված է արձանագրության մեջ:
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հունվարի 23-ին հայտարարել էր հրաժարական տալու մտադրության մասին: Ալեն Սիմոնյանը ՀՀ նախագահի լիազորությունները կկատարի մինչև նոր նախագահի ընտրությունը:

Ален Симонян принял полномочия Президента Республики Армения
Председатель Национального собрания Ален Симонян подписал протокол о признании полномочий Президента РА Армена Саркисяна прекращенными. Таким образом, Ален Симонян принял на себя полномочия Президента РА.
«На основании заявления Президента Республики Армения об отставке, руководствуясь требованиями статьи 142 Конституции Республики Армения, статьи 147, части 1, части 2 пункта 2 Регламента Национального собрания, считать полномочия Президента Республики Армена Саркисяна прекращенными», - как сообщает «Арменпресс», говорится в протоколе, подписанном председателем НС.
Президент Республики Армения Армен Саркисян 23 января заявил о своем намерении уйти в отставку. Ален Симонян будет исполнять полномочия Президента РА до избрания нового президента.