Քննչական կոմիտեն բացահայտել է Երևանի Ամիրյան-Մաշտոց փողոցների խաչմերուկում տեղի ունեցած սպանության դեպքը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական երրորդ բաժնում Երևան քաղաքի Ամիրյան-Մաշտոց փողոցների խաչմերուկում տեղի ունեցած սպանության դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործով ձերբակալվել է Երևան քաղաքի բնակիչ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեից, հունվարի 30-ի ժամը 01:58-ին, բժշկական կենտրոնից ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ կտրած-ծակած վնասվածքներով իրենց մոտ տեղափոխել է տղամարդու դիակ։
«Ձեռնարկված քննչական և դատավարական այլ գործողությունների, ինչպես նաև Ոստիկանության աշխատակիցների հետ համատեղ իրականացված անհետաձգելի միջոցառումների արդյունքում պարզվել են տղամարդու՝ կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքներ ստանալու մի շարք հանգամանքներ, այդ թվում՝ մահացածի և ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը, դեպքի վայրը:
Ըստ նախնական տեղեկությունների՝ 2022թ. հունվարի 30-ին՝ ժամը 01:15-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Ամիրյան և Մաշտոց փողոցների խաչմերուկի հատվածում գործող ծաղկի վաճառակետի դիմաց Երևան քաղաքի 29-ամյա բնակիչը վիճաբանել է նույն վաճառակետի 34-ամյա աշխատակցի հետ, որի ընթացքում իր մոտ գտնվող դանակով հարվածներ է հասցրել վերջինիս մարմնի տարբեր մասերին՝ ապօրինաբար, դիտավորությամբ կյանքից զրկելով նրան»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական երրորդ բաժնում հարուցվել է քրեական գործ։
«Նախաքննության ընթացքում կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի ընթացքում հայտնաբերվել է որպես հանցագործության գործիք հանդիսացող դանակի բռնակը՝ արնանման հետքերով: Վերցվել են փորձանմուշներ, հարցաքննվել են վկաներ, նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ:
Նույն օրը 29-ամյա երիտասարդը ձերբակալվել է՝ սպանություն կատարելու կասկածանքով, հարցաքննվել դեպքի հանգամանքների շուրջ՝ տալով ինքնախոստովանական ցուցմունք»,- հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից՝ հավելելով, որ կատարվում է նախաքննություն, և ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննություն ապահովելու, ցուցմունքներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ:

Следственный комитет раскрыл случай убийства на перекрестке улиц Амиряна и Маштоца в Ереване
По делу об убийстве на пересечении улиц Амиряна и Маштоца в Ереване, рассматриваемом в третьем следственном отделе административного района Кентрон и Норк-Мараш Следственного управления Следственного комитета РА, задержан житель Еревана.
Как сообщили Арменпресс в Следственном комитете Республики Армения, 30 января в 01:58 часов из медицинского центра поступил звонок о том, что к ним доставлено тело мужчины с колото-резаными травмами.
«В результате проведенных следственных и иных судебных действий, а также неотложных мер, принятых совместно с Полицией, установлен ряд обстоятельств получения мужчиной несовместимых с жизнью телесных повреждений, в том числе личность погибшего, лиц, совершивших предполагаемое преступление, а также место происшествия.
По предварительной информации, около 01:15 часов 30 января 2022 г., перед цветочным магазином на пересечении улиц Амиряна и Маштоца в Ереване, 29-летний житель Еревана поссорился с 34-летним сотрудником той же торговой точки, во время чего нанес ему ножевые ранения в различные части тела, незаконно, умышленно лишив его жизни», — говорится в заявлении.
Согласно источнику, в связи с инцидентом в третьем следственном отделе административных районов Кентрон-Норк-Мараш Ереванского городского управления Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело.
"В ходе предварительного следствия был проведен осмотр места происшествия, в ходе которого была обнаружена рукоять ножа, являвшегося орудием преступления, со следами крови.Были взяты пробы, допрошены свидетели и назначен ряд экспертиз.
В тот же день 29-летний мужчина был задержан по подозрению в убийстве, допрошен об обстоятельствах происшествия, дал признательные показания", - сообщили в Следственном комитете РА, добавив, что ведется предварительное следствие, принимаются необходимые меры для обеспечения объективного, всестороннего расследования, проверки указанных обстоятельств.