Լորիս Ճգնավորյանը 2 ստեղծագործություն է նվիրել Արցախյան 44-օրյա պատերազմի զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը հունվարի 24-ին ընդունել է իրանահայ կոմպոզիտոր, դիրիժոր Լորիս Ճգնավորյանին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից:
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
«Երաժշտական արվեստում Ձեր հեղինակած ժառանգությունն ու ավանդը անգնահատելի են բոլորիս համար: Ուրախ եմ հայրենիքում Ձեզ կրկին տեսնելու համար: Հույս ունեմ՝ կկարողանանք համատեղ ծրագրեր նախաձեռնել»,- ողջունելով մաեստրոյին՝ նշել է Վահրամ Դումանյանը:
Նախարարը հետաքրքրվել է կոմպոզիտորի գործունեությամբ, ընթացիկ աշխատանքներով:
«Աշխատանքը կյանքը քաղցրացնում է»,- ասել է մաեստրոն: Նրա տեղեկացմամբ՝ վերջին 2 տարում հեղինակել է ավելի քան 40 գործ. երկու մեծ ստեղծագործություն նվիրել է Արցախյան 44-օրյա պատերազմի զոհերի հիշատակին, իսկ վերջին գործը ռեքվիեմ է՝ ի հիշատակ կորոնավիրուսի համավարակի զոհերի: Լորիս Ճգնավորյանը նշել է, որ ամեն անգամ մեծ սիրով և սպասումով է գալիս Հայաստան. «Հայրենիքի հետ ինձ կապում են նաև ամենախենթ հիշողությունները»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համատեղ նախաձեռնությունների, ծրագրերի մշակման և իրականացման, մաեստրոյի նոր ստեղծագործությունները հայրենիքում ներկայացնելու հնարավորություններն ու հեռանկարները:
Վահրամ Դումանյանը կոմպոզիտորին հրավիրել է «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում հունվարի 25-ին կայանալիք «Հերոսներին. 44» խորագրով համերգին. Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կատարմամբ հնչելու է Արամ Խաչատրյանի Սիմֆոնիա թիվ 2-ը: Համերգը նվիրված է 44-օրյա պատերազմի հերոսների հիշատակին:

24 января министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян принял иранского композитора, дирижера с армянскими корнями Лориса Чгнаворяна. Об этом «Арменпресс» сообщили в Министерстве образования, науки, культуры и спорта РА.
На встрече присутствовал и заместитель министра Ара Хзмалян.
«Ваше наследие и вклад в музыкальное искусство бесценны для всех нас. Я рад видеть вас снова на родине. Надеюсь, нам удастся инициировать совместные программы», - сказал Ваграм Думанян, приветствуя маэстро.
Министр говорил с композитором о его деятельности и предстоящих планах.
«Работа делает жизнь слаще», - сказал маэстро. По его словам, в течение последних 2 лет, он написал более 40 произведений. Два больших произведения он посвятил памяти жертв 44-дневной Арцахской войны, а последнее произведение - реквием по жертвам пандемии. Лорис Чгнаворян отметил, что он каждый раз приезжает в Армению с большой любовью и с ожиданиями. «Меня с Родиной связывают самые безумные воспоминания».
В ходе встречи обсуждались возможности и перспективы совместных инициатив, разработки и реализации программ, презентации новых произведений маэстро на родине.
Ваграм Думанян пригласил композитора на концерт «Героям. 44». Концерт, посвященный памяти героев 44-дневной войны, состоится в зале Арама Хачатуряна. На нем в исполнении Армянского национального филармонического оркестра прозвучит Симфония № 2 Арама Хачатуряна.