«Նոր գիրք»-44/21. Ալիշան, Արեն, Դալ, Մանն
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես»լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է իր հեղինակային «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ընթերցողի դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական գործերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Այս շաբաթ«Արմենպրես»-ն առանձնացրել է 2021 թվականի վերջին հրատարակված և հանրության դատին հանձնված տարբեր հրատարակչությունների չորս ուշագրավ գրքեր:
Ղևոնդ Ալիշան, «Հայոց հին հավատքը կամ հեթանոսական կրոնները»
«Հին հավատք կամ հեթանոս կրօնք հայոց» աշխատությունն առաջին անգամ տպագրվել է 1895թ․ Վենետիկում։ Ալիշանը հայ գիտական մտքի մեջ թերևս առաջին անգամ ներկայացրել է հայ ժողովրդի կրոնական պատկերացումների, պաշտամունքային, ծիսական և ժողովրդական հավատալիքների ամփոփ նկարագիրը և անցած պատմական ուղին։ Սույն գիրքը հրատարակվում է ըստ 2002 թ․ Երևանում լույս տեսած հրատարակության՝ Ա․ Ս․ Աբրահամյանի և Վ․ Գ․ Բարսեղյանի խմբագրությամբ։ Գիրքը լույս է ընծայել «Էդիթ Պրինտ»հրատարակչությունը:
Մարկ Արեն, «Բարի գործերի քաղաք»
Գիրք, որն ընթերցողին կգրավի ոչ միայն իր սյուժեով, այլև ժանրային յուրահատկությամբ: Այն գրել են Մարկ Արենը և հինգ երիտասարդներ: Նրանում զետեղված փոքրիկ պատմությունները բարության զորեղ ուժի մասին են, այն մասին, թե ինչպես է մի աղջկա արած ֆեյսբուքյան գրառումը շատ արագ տարածում գտնում, մարդկանց հորդորում բարի գործեր անել և Երևանը դարձնում բարի գործերի քաղաք: Թարգմանիչ՝ Ֆարիդա Մալխասյան։ Գիրքը լույս է ընծայել «Բուկինիստ»հրատարակչությունը:
Ռոալդ Դալ, «Ջորջի հրաշագործ բալասանը»
Ջորջ Խենթլիի տատիկը անպետք փնթփնթան պառավ է: Որ իմանաք Ջորջը ո՜նց է ատում զզվելի ջադուին: Օրերից մի օր տատիկին դեղը տալիս Ջորջը հասկանում է, թե ինչ պիտի անի. կախարդական բալասանը պիտի պատրաստի, որը տատիկին կա՛մ իսպառ բուժի, կա՛մ… այնքան էլ չէ: Թարգմանիչ` Նունե Թորոսյան։ Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարեսհրատարակչությունը:
Իգոր Մանն, «Մարքեթինգ առանց բյուջեի․ 50 աշխատող գործիք Ձեր բիզնեսի աճի համար»
Այս գրքում ներկայացված հիսուն գաղափարները վերաբերում են տարբեր ոլորտների` մարքեթինգին, գովազդին, վաճառքին, հանրային կապերին (PR), հաճախորդների հավատարմությանը և ընդհանրապես՝ աշխատանքի կազմակերպմանը։ Սակայն դրանք ունեն մեկ ընդհանրություն՝ եկամտի զգալի աճի ապահովման միջոցներ, որոնք կարելի է ներդնել և´ փոքր բյուջեով, և´ ընդհանրապես առանց բյուջեի։ Գիրքը լույս է ընծայել DaVinci հրատարակչությունը։

“Новая книга” - 44/21: Гевонд Алишан, Марк Арен, Роальд Даль, Игорь Манн
Информационное агентство «Арменпресс» представляет свой авторский проект “Новая книга”. Каждый понедельник «Арменпресс» знакомит читателей с новинками армянских издательств. Читатели узнают о новых книгах, встречают уже известные классические произведения и знакомятся с тенденциями современной литературы. На этой неделе Арменпресс выделил четыре примечательных произведения по 4 категориям, изданных разными издательствами в 2021 году, и уже переданных на суд читателей.
Гевонд Алишан: Древние армянские вероисповедания или языческие религии
Труд «Древние армянские вероисповедания или языческая религия» впервые был опубликован в 1895 году в Венеции. Гевонд Алишан первым в армянской научной мысли представил историческое описание религиозных представлений, культов, обрядов, народных верований и исторического пути армянского народа. Эта книга переиздана по ереванскому изданию 2002 года под редакцией А. С. Абраамяна и В. Г. Барсегяна. Издательство: Edit Print.
Марк Арен: Город добрых дел
Книга, которая привлечет читателя не только своим сюжетом, но и жанровым своеобразием. Ее написали Марк Арен и пятеро молодых людей. Маленькие истории книги о силе доброты, о том, как пост девушки в Facebook очень быстро распространяется, побуждает людей делать добрые дела, а Ереван становится городом добрых дел. Перевод: Фарида Малхасян; Издательство: «Букинист».
Роальд Даль: Волшебное лекарство Джорджа
Бабушка Джорджа Джентли - брюзгливая, ворчливая старуха. Если бы вы знали, как Джордж ненавидит отвратительную ведьму! Однажды Джордж давая бабушке лекарство, понимает, что ему нужно делать. Ему предстоит приготовить волшебное лекарство, которое либо вылечит ее полностью, либо…. не очень. Перевод: Нунэ Торосян; Издательство: «Антарес»
Игорь Манн: Маркетинг без бюджета․50 рабочих инструментов для роста вашего бизнеса
Пятьдесят идей, представленных в этой книге, относятся к разным областям бизнеса: маркетингу, рекламе, продажам, связям с общественностью (PR), лояльности клиентов и общей организации работы. Однако их объединяет одно - средства обеспечения значительного увеличения доходов, которые можно инвестировать и с небольшим бюджетом, или вообще без бюджета достичь успеха. Издательство: DaVinci.