Նուր Սուլթանում մահացած են գտել Ղազախստանի Ազգային անվտանգության կոմիտեի գնդապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանի Ազգային անվտանգության կոմիտեի աշխատակիցները հանրապետության մայրաքաղաքում գտել են Ազգային անվտանգության կոմիտեի գնդապետ Ազամատ Իբրաեւիդին, կատարվում Է հետաքննությունն: Հունվարի 10-ին այդ մասն հայտնել Է գերատեսչության մամուլի ծառայությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«2022 թվականի հունվարի 10-ին Նուր Սուլթանում բնակության վայրի տան բակում հայտնաբերել են Ազգային անվտանգության կոմիտեի գնդապետ Ազամատ Իբրաեւի դին: Սույն փաստը գրանցված Է մինչդատական հետաքննությունների միասնական գրանցամատյանում»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Հունվարի 2-ին Ղազախստանի մի շարք քաղաքներում տեղի ունեցան բողոքի ակցիաներ: Արդեն մի քանի օր անց դրանք վերաճեցին զանգվածային անկարգությունների եւ իշխանության մարմինների վրա հարձակումների երկրի շատ քաղաքներում:
Տուժել են հազարավոր մարդիկ, կան զոհվածներ: Երկրի նախագահ Քասիմ Ժոմարտ Տոկաեւն օգնության Է դիմել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը (ՀԱՊԿ): Խաղաղապահներն արդեն Ղազախստանում ձեռնամուխ են եղել խնդիրների կատարմանը: Իշխանությունների տվյալներով՝ հունվարի 7-ին սահմանադրական կարգն ամբողջությամբ վերցված վերականգնվել Է հանրապետության բոլոր տարածաշրջաններում: Ամենաբարդ իրադրությունը պահպանվում Է Ալմաթիում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Нур-Султане нашли мертвым полковника Комитета нацбезопасности Казахстана
Сотрудники Комитета национальной безопасности (КНБ) Казахстана обнаружили в столице республики труп полковника, проводится расследование.
Как передает Арменпресс, об этом сообщила в понедельник пресс-служба ведомства.
"10 января 2022 года в городе Нур-Султане во дворе дома по месту жительства обнаружен труп полковника КНБ Азамата Ибраева. Данный факт зарегистрирован в едином реестре досудебных расследований", - говорится в сообщении.
2 января в ряде городов Казахстана прошли акции протеста. Уже через несколько дней они переросли в массовые беспорядки и нападения на органы власти во многих городах страны. Пострадали тысячи человек, есть погибшие. Президент страны Касым-Жомарт Токаев обратился за помощью к ОДКБ. Миротворцы уже приступили к выполнению задач в Казахстане. По данным властей, 7 января конституционный порядок в целом восстановлен во всех регионах республики.Самая сложная ситуация сохраняется в Алма-Ате.