Ավելի քան 7 մլն միգրանտներ 2020 թվականի մարտից ի վեր ՌԴ-ում մնալու թույլտվություն են ստացել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2020 թվականից ի վեր ավելի քան 7 միլիոն օտարերկրյա քաղաքացիներ թույլատրական փաստաթղթեր են ստացել Ռուսաստանի տարածքում օրինականորեն աշխատելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել են ՌԴ ՆԳ նախարարության մամուլի կենտրոնում:
«2020 թվականի մարտից ավելի քան 7 միլիոն օտարերկրացիներ ստացել են թույլատրական փաստաթղթեր, այդ թվում՝ մեկուկես միլիոն քաղաքացիներ կարողացել են կարգավորել Ռուսաստանում իրենց ապրելու օրինականությունը»,-լրագրողներին ասել են ոստիկանությունում:
Դրա հետ մեկտեղ ՆԳՆ-ում հաղորդել են, որ իրենց տնօրինության տակ տեղեկատվություն ունեն «զգալի թվաքանակով օտարերկրյա քաղաքացիների մասին», որոնք ՌԴ-ում գտնվում են անօրինականորեն: Գերատեսչությունում հիշեցրել են, որ 2022 թվականի հունվարի 1-ից անօրինական աշխատանքի համար ՌԴ-ում կկարողանան ոչ միայն տուգանել (մինչեւ հինգ հազար ռուբլի), այլեւ արտաքսել ՌԴ-ից՝ արգելելով հետադարձ մուտքը:
Գործատուներն օտարերկրացիներին անօրինականորեն աշխատանքային գործունեության մեջ ներքաշելու պատճառով կարող են «յուրաքանչյուր նման աշխատողի համար» տուգանվել մինչեւ 800 հազար ռուբլի գումարով, պարզաբանել են մամուլի կենտրոնում:
Այդ կապակցությամբ ՆԳՆ-ում օտարերկրացիներին եւ գործատուներին հանձնարարել են մինչեւ 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ը դիմել ներքին գործերի մարմիններին՝ ՌԴ-ում միգրանտների իրավական վիճակը կարգավորելու համար:
Այսպես, Ադրբեջանից, Մոլդովայից, Տաջիկստանից, Ուզբեկստանից եւ Ուկրաինայից օտարերկրյա այն քաղաքացիները, որոնք չունեն Ռուսաստանում աշխատելու փաստաթղթեր, իրավունք ունեն դիմել արտոնագիր ստանալու համար՝ առանց հաշվի առնելու ՌԴ մուտք գործելու փաստաթղթերի հանձնման ժամկետի եւ հայտարարված նպատակի վերաբերյալ պահանջները: Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների քաղաքացիները կարող են կնքել աշխատանքային կամ քաղաքացիա-իրավական պայմանագրեր՝ անկախ Ռուսաստան մուտք գործելու նպատակից, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Более 7 млн мигрантов получили разрешение на пребывание в РФ с 2020 года
Более семи миллионов иностранных граждан получили разрешительные документы для законной работы на территории России с 2020 года.Как передает Арменпресс, об этом сообщили в пресс-центре МВД РФ.
"С марта 2020 года свыше семи миллионов иностранцев получили разрешительные документы, в том числе полтора миллиона граждан смогли урегулировать законность своего пребывания в России", - сказали журналистам в полиции.
Вместе с тем в МВД сообщили, что располагают информацией о "значительном количестве иностранных граждан", которые находятся в РФ незаконно.
В ведомстве напомнили, что с 1 января 2022 года за нелегальную работу в РФ иностранцев смогут не только оштрафовать (до пяти тысяч рублей), но и выдворять из РФ с запретом на обратный въезд.
Работодатели за незаконное привлечение иностранцев к трудовой деятельности могут быть оштрафованы на сумму до 800 тысяч рублей "за каждого такого работника", пояснили в пресс-центре.
В этой связи в МВД рекомендовали иностранцам и работодателям обратиться в органы внутренних дел до 31 декабря 2021 года для урегулирования правового положения мигрантов в РФ.
Так, иностранные граждане из Азербайджана, Молдавии, Таджикистана, Узбекистана и Украины, не имеющие документов для работы в России, вправе обратиться за получением патента без учета требований к сроку подачи документов и заявленной цели въезда в РФ.
Граждане государств - членов Евразийского экономического союза могут заключить трудовые или гражданско-правовые договоры независимо от цели въезда в Россию.