Ռոբերտ Քոչարյանը կողմնակից է կառավարման կիսանախագահական համակարգին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը կողմնակից է կառավարման կիսանախագահական համակարգին, բայց դեմ է իշխանության կողմից որդեգրած ճանապարհով սահմանադրական բարեփոխումների իրականացմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Քոչարյանն այս մասին ասաց ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ:
«Ես ճիշտ չեմ համարում, որ ամեն իշխանություն գա և իր ուզած ձևով Սահմանադրություն բերի: Ես նույնիսկ չգիտեմ, թե ինչ մոդել է առաջարկվում: Կարող եմ միայն ասել, որ ոչ մի նախագահ այդպիսի լիազորություններ չի ունեցել, ինչքան այսօր ունի վարչապետը: Սա նորմալ չէ, բայց այդ լիազորությունների վերաբաշխումը հիմա կարելի է անել օրենքներով: Օրինակ` կարելի է քննչական մարմինները հանել վարչապետի ենթակայությունից: Ի տարբերության նախորդ Սահմանադրության, երբ բոլոր փոփոխությունները ենթադրում էին հանրաքվե, հիմա բավականին փոփոխություններ կան, որ կարելի է անել խորհրդարանի միջոցով»,- ասաց Քոչարյանը:
ՀՀ երկրորդ նախագահն առաջարկում է իշխանություններին մի քանի քայլ անել վարչապետի լիազորությունները նվազեցնելու ուղղությամբ:

YEREVAN, DECEMBER 27, ARMENPRESS. Former President of Armenia Robert Kocharyan says he favors transitioning back to a semi-presidential system of governance but disapproves the implementation of constitutional reforms through the path adopted by the incumbent authorities.
“I don’t think it’s right for every government to come and bring the constitution it wants,” Kocharyan said at a press conference. “I don’t even know what model they are proposing. I can only say that no president has had the kind of powers which today the prime minister has. This is not normal, but the re-distribution of these powers can be done today with laws. For example, the investigative bodies can be removed from the subordination to the prime minister. Unlike the previous constitution, when all changes implied a referendum, now there are many changes which can be done through parliament,” Kocharyan said.
The ex-president proposed theincumbent authorities to take some steps in decreasing the powers vested in the prime minister.