Ռոբերտ Քոչարյանը կողմնակից է կառավարման կիսանախագահական համակարգին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը կողմնակից է կառավարման կիսանախագահական համակարգին, բայց դեմ է իշխանության կողմից որդեգրած ճանապարհով սահմանադրական բարեփոխումների իրականացմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Քոչարյանն այս մասին ասաց ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ:
«Ես ճիշտ չեմ համարում, որ ամեն իշխանություն գա և իր ուզած ձևով Սահմանադրություն բերի: Ես նույնիսկ չգիտեմ, թե ինչ մոդել է առաջարկվում: Կարող եմ միայն ասել, որ ոչ մի նախագահ այդպիսի լիազորություններ չի ունեցել, ինչքան այսօր ունի վարչապետը: Սա նորմալ չէ, բայց այդ լիազորությունների վերաբաշխումը հիմա կարելի է անել օրենքներով: Օրինակ` կարելի է քննչական մարմինները հանել վարչապետի ենթակայությունից: Ի տարբերության նախորդ Սահմանադրության, երբ բոլոր փոփոխությունները ենթադրում էին հանրաքվե, հիմա բավականին փոփոխություններ կան, որ կարելի է անել խորհրդարանի միջոցով»,- ասաց Քոչարյանը:
ՀՀ երկրորդ նախագահն առաջարկում է իշխանություններին մի քանի քայլ անել վարչապետի լիազորությունները նվազեցնելու ուղղությամբ:

Роберт Кочарян - сторонник полупрезидентской системы правления
Второй президент Армении Роберт Кочарян выступает за полупрезидентскую систему правления, но он против проведения конституционных реформ по пути, принятому правительством.
Как передает «Арменпресс», Кочарян сказал об этом на итоговой пресс-конференции.
«Я не думаю, что каждое правительство, придя к власти, должно приносить свою конституцию, какую оно желает. Даже не знаю, какая модель предлагается. Могу только сказать, что ни у одного президента не было таких полномочий, как сегодня у премьер-министра. Это ненормально, но перераспределение полномочий теперь может осуществляться по закону. Например, следственные органы могут быть отстранены от премьер-министра. В отличие от предыдущей Конституции, когда все поправки предусматривали референдум, сейчас достаточно изменений, которые может внести и Парламент», - сказал Кочарян.
Второй президент Армении предлагает властям предпринять шаги по сокращению полномочий премьер-министра.