Դամասկոսում երեխաների համար ամանորյա համերգ Է անցկացվել Մոսկվայից արտիստների մասնակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի պատերազմի ժամանակ առանց հայր մնացած 700 երեխաների համար Դամասկոսում ամանորյա համերգ Է անցկացվել Մոսկվայից ժամանած արտիստների մասնակցությամբ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես լրագրողներին պատմել Է Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում ՌԴ խորհրդարանական պատվիրակության անդամ, Մոսկվա քաղաքի արտաքին տնտեսական եւ միջազգային կապերի դեպարտամենտի փոխղեկավար Իգոր Տկաչը, երեխաներին նվերներ են հանձնել Ռուսաստանի մայրաքաղաքի կառավարության կողմից: «Կցանկանայի Դամասկոսի երեխաների համար ստեղծել տոնական տրամադրություն: Մենք Մոսկվայի անունից նվերներ ու տոնածառներ ենք հանձնել երեխաներին:
Եվ, դե իհարկե, դա նախադրյալներ կստեղծի Մոսկվայի եւ Դամասկոսի դպրոցականների բարեկամության համար»,-ասել Է Տկաչը: Պատվիրակության կազմում, բացի Պետդումայի ներկայացուցիչներից, ժամանել Էին նաեւ Մոսկվայի կառավարության, ինքնահռչակ Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետության աշխատակիցներ եւ «Մարտական եղբայրություն» վետերանների կազմակերպությունից հասարակական գործիչներ: Ավելի վաղ Ռուսաստանի խորհրդարանականները սիրիացի գործընկերների հետ պայմանավորվել Էին ընդլայնել մշակութային համագործակցությունը, հատկապես ռուսաց լեզվի ուսուցման մասով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Дамаске для детей прошел новогодний концерт с участием артистов из Москвы
Праздничный новогодний концерт с участием артистов из Москвы прошел вДамаскедля 700 детей, оставшихся без отцов во время войны вСирии,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Как рассказал журналистам член парламентской делегации РФ в Сирийской Арабской Республике, заместитель руководителя департамента внешнеэкономических и международных связей города Москвы Игорь Ткач, ребятам вручили подарки от правительства российской столицы.
"Хотелось создать детям Дамаска праздничное настроение. Мы от имениМосквыпередали детям подарки, передали елки, которые уже установлены в опере (Дом культуры и искусства аль-Асад - ред.), в посольстве (России), в храме московского патриархата. И конечно же это создаст предпосылки для дружбы школьников Москвы и Дамаска", - сказал Ткач.
В составе делегации, помимо представителей Госдумы, приехали также сотрудники правительства Москвы, администрации самопровозглашеннойДонецкой народной республикии общественники из организации ветеранов "Боевое братство". Ранее российские парламентарии договорились с сирийскими коллегами расширить культурное сотрудничество, особенно в части изучения русского языка.